Bilgisayar Oyun Oynarken Birkaç Dakika İçinde Çöküyor

GamingKeyboard07

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, kısaca anlatmam gerekirse çıldırmak üzereyim. Kardeşime yaklaşık 4 ay önce masaüstü bir bilgisayar topladık, fakat aldığımızdan beri bilgisayarın sorunları bir türlü bitmedi.

Bilgisayar hangi oyunda olursa olsun bazen 1-2 dakika bazen 10-15 dakika oyun oynandıktan sonra mavi ekran vermeden tamamen kapanıyor. Güvendiğimiz bir bilgisayarcıya götürdük, "Sürücülerini güncelledim, düzeldi" dedi; evde denedik durum hala aynı. Daha sonra yaptığım araştırmalardan aldığımız güç kaynağının pek de kaliteli olmadığı sonucuna ulaştım ve benim bilgisayarımdaki Adata XPG Core Reactor güç kaynağını kardeşimin bilgisayarına taktık. Ben sorunun düzeleceğinden büyük oranda emindim ama bilgisayar yine çöktü.

Bunun üzerine FurMark, Prime95 ve Windows'un kendi içinde bulunan RAM test programıyla testler yaptım ve ne bir sorun çıktı ne de bilgisayar çöktü. Daha sonra acaba monitör biraz eski olduğundan, o mu bir şekilde etkiliyor diye düşündüm fakat aynı monitör Playstation 4'le beraber de kullanıyoruz ve hiç bir sorun ortaya çıkmıyor.

Artık aklıma gelen tek şüpheliler RAM'ler, Anakart veya kasa. Kasa'dan şüphe etme sebebim USB slotlarından biri birkaç ay önce bozuldu, acaba o mu bir sorun çıkartıyor diye düşünüyorum. Anakarttan şüphe etme sebebimde internette yaptığım araştırmalarda bazı kişiler RAM'lerin takılı olduğu slotların hasar görmüş veya zedelenmiş olabileceklerini söylüyorlardı.

Bunları ne yazık ki parça söküp takmadan anlamadığım için kendim deneyemiyorum ve bugün pazar olduğundan bilgisayarcılara da götüremiyorum. Zaten bir süredir götürdüğüm bilgisayarcıdan artık memnun değilim ve yeni bir dükkan arayışına girdim.

En son olarak olay görüntüleyicisine bakmak aklıma geldi ve bir de ne göreyim, liste hata ve uyarı dolu; Yaklaşık 20 tane hata ve uyarı var. Hangisinin önemli olup olmadığını anlayamadığım için buradaki anlayan kişilere danışmaya karar verdim.

Hata ve uyarı numaraları listesi: 41, 154, 29, 6008, 20, 10010, 7030, 7043, 10001, 5003, 98, 10005, 7009, 7023, 225, 10016, 4003, 1014, 51, 140, 153, 129, 50, 130

Ekleme: Bahsetmeyi unutmuşum, format atmayı da denedim; çare olmadı.

Sistem özellikleri:

-Gigabyte Eagle RX 6500 XT
-i3 12100f
-ASUS PRO B660M-P DDR4
-Corsair Vengeance LPX DDR4 3000Mhz
-WD Blue SN570 500GB

Son düzenleme:
450W Power bence az, Power değiştirip denedin mi hiç ?
Denedim hocam, gönderi de ve cevaplardan birinde de söylemiştim zaten. Adata XPG Core Reactor takıp denedim, sorun hala devam ediyor; Core Reactor'ün sağlayabildiği en yüksek güç 650W, bu yüzden sorun güç kaynağıyla ilgili değil büyük ihtimalle.

Mavi ekran verip kapanıyor diye okudum, elektrik kesilmiş gibi mi kapanıyor?
Mavi ekran vermeden elektrikler kesilmiş gibi kapanııyor.

O RAM'ler biraz sıkıntılı Memtest yapın.

Bu testi uyguladım, 2 saat 26 dakika sürdü; baktığım kadarıyla bir sorun bulunmadı ama siz de bakmak isterseniz testt sonuçlarını atabilirim.

Bu testi uyguladım, 2 saat 26 dakika sürdü; baktığım kadarıyla bir sorun bulunmadı ama siz de bakmak isterseniz testt sonuçlarını atabilirim.
Hata vermediyse bakmaya gerek yok, siz aşağıdakileri kontrol edin.
PSU ani kapanması, 650W yeterli, kısa devre olacağını zannetmiyorum, bu PSU için kullandığınız şebeke kablosunu değiştirip deneyin, akım korumalı priz vs arada cihazlar varsa onları çıkarıp güç verip deneyin.

PSU ani kapanması, 650W yeterli, kısa devre olacağını zannetmiyorum, bu PSU için kullandığınız şebeke kablosunu değiştirip deneyin, akım korumalı priz vs arada cihazlar varsa onları çıkarıp güç verip deneyin.
Şebeke kablosu dediğiniz güç kaynağının güç aldığı kablo değil mi?
Akım korumalı priz anladığım kadarıyla evde kullanılan standart prizlerden farklı, müsait olduğumda alıp denerim.

Şebeke kablosu dediğiniz güç kaynağının güç aldığı kablo değil mi?
Akım korumalı priz anladığım kadarıyla evde kullanılan standart prizlerden farklı, müsait olduğumda alıp denerim.

Akım korumalı priz varsa sorun çıkarabiliyor, yoksa bir şey yapmaya gerek yok, siz şebeke elektriğini PSU'ya bağladığınız kabloyu değiştirip deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı