Bilgisayar oyunlarda anti-aliasing ayarları açınca kapanıyor

Khallesii

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, sorunumu kısaca şöyle özetleyeyim. Normalde oyun oynarken herhangi bir sorun yaşamıyorum, genellikle Valorant ve League of Legends oynayan biriyim. LoL üzerinde tüm ayarlarım orta seviyede ve hiçbir sorunum yok, aynı şekilde Valorant üzerinde de tüm ayarlarım en düşükte hiçbir sıkıntı yok fakat ne zaman ki Valorant'ta anti-aliasing ve anisotropic filtering seçeneklerini en düşük seviye olan 2X yapıyorum o zaman bilgisayarım bir süre oynadıktan sonra kapanıyor. Sıcaklıkları takip etmeye çalışıyorum, ortalama seyrediyor, ortalama 77'de görüyorum sonra oyuna dönüyorum ve bir anda kapanıyor bilgisayar. Veya aynı şekilde Lost Ark oynuyorum, bir FPS sorunum yok oyun gayet akıcı açılıyor biraz oynuyorum direkt kapanıyor.

Ayrıca bu sorun nedeniyle güç ayarlarından min-maksimum güç ayarlarını ortalama 85'te kullanıyorum ona rağmen bilgisayarım kapanıyor. Yani işlemci %100 bile çalışmıyor %85 seviyesinde kullandığım halde kapanıyor. Hiç anladığımdan değil fakat sandığım kadarıyla bu işlemci ısınması değil, daha çok ekran kartı/grafik olarak bir ayar yükselttiğimde o sorun yaratıyor. RX570s ve Ryzen 5 2600 kullanıyorum.,

Belirttiğim gibi, genelde ısı olarak işlemcimi 77-78 seviyelerine kadar takip edebiliyorum sonra bir anda kapanıyor. Undervolt mu yapmam gerek yoksa farklı bir ayar mı var, BIOS ayarı gibi hiçbir bilgim yok. Belki faydası olur diye Afterburner seçimlerini fotoğraf olarak iletiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

1644961505553.png

Dosya Ekleri

• 1644961687290.png
    1644961687290.png
    90,2 KB · Görüntüleme: 20
Sorunun derinine inmek için dedikleri uygulayabilir misiniz?

Windows+r tuş kombinasyonu ile çalıştır'ı açalım kutucuğa "msinfo32" yazalım. Açılan pencereden üst menü çubuğundan dosya > kaydet ile sistem bilgisi oluşturalım ve çevrimiçi dosya servislerine yükleyelim (Microsoft OneDrive, Yandex Disk, DropBox veya Google Drive) ardından paylaşma linkini buraya atınız.

Geri
Yukarı