RTX 3060 ile oyunlarda anti-aliasing

infernalseth

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartı
INNO3D RTX 3060 Twin OC
Merhaba,

Yeni çıkan birçok oyun dahil olmak üzere kenar yumuşatma konusunda sıkıntı yaşıyorum. DLSS quality mod da kullanıyorum görüntü değişmiyor. Direkler, dikenli teller, demir parmaklıklar, ağaçlar ve çimler gibi objeler çok bulanık ve kötü gözüküyor. DLSS kapalıyken diğer modları denediğimde de sorun çözülmedi. En iyi görüntüyü TAA yaptığımda alıyorum ama o da tatmin edici değil. Yine kenarlar çok bozuk ve bulanık. Daha önce kullandığım GTX 1660 da pürüzsüzdü. Oyunları 1080p çözünürlükte oynuyorum. DSR ile 2K çözünürlükte denedim yine çözemedim. Bunun ile ilgili yapmam gereken bir ayar var mı? Yardımcı olur musunuz?

Denediğim oyunlar;

* Cyberpunk 2077.
* Watch Dogs Legion.
* Tom Clancy's Rainbow Six: Siege.
* Red Dead Redemption 2
* CS:GO
* Mount & Blade 2 Bannerlord.
* Doom Eternal.
* AC Valhalla.
* Diablo 2 ressurected.

Sorun monitörün piksel boyutuyla ilgili olabilir. 24 inch 1080p kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla. Aynı sorunu aynı özelliklerdeki bir monitörde ben de yaşamıştım. Daha sonra farklı monitörlerde denedim. 21inch 1080p ve 27 inch 1440p monitörlerde sorunum çozüldü. Ama GTX 1660 ile sorun yaşamamanız biraz ilginç. Onu da şu anki monitörde mi kullanmıştınız? Ayrıca grafik ayarlarında MSAA seçeneği olan bir oyunda denediniz mi hiç?

Sorunun monitörle ilgisi olduğunu sanmıyorum. RX 580'den 3060'a geçtiğimde ben de bu bulanıklık sorunuyla cebelleşmiştim. Birçok konu açtım hatta ancak çözüm bulamamıştım. Ya biz uyduruyoruz bu sorunu ya da diğer insanlar yaşamıyor veya fark etmiyor.

Size birkaç tavsiyem olabilir. Çözünürlük ölçeği olan oyunlarda bu ölçeği yükseltmeyi deneyin. Gözle görülür bir iyileşme fark edeceksiniz. Ancak FPS değerleriniz düşecektir.

İkinci olarak RDR2 gibi MSAA ve TAA aynı anda açılabilen oyunlarda iki ayarı da aktif bir şekilde kullanmanız. Ancak dikkat edecek olursanız TAA açık iken titremeler ve köşeler gitmesine rağmen oyun çok daha bulanık gözükecektir.

Sorun monitörün piksel boyutuyla ilgili olabilir. 24 inch 1080p kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla. Aynı sorunu aynı özelliklerdeki bir monitörde ben de yaşamıştım. Daha sonra farklı monitörlerde denedim. 21inch 1080p ve 27 inch 1440p monitörlerde sorunum çozüldü. Ama GTX 1660 ile sorun yaşamamanız biraz ilginç. Onu da şu anki monitörde mi kullanmıştınız? Ayrıca grafik ayarlarında MSAA seçeneği olan bir oyunda denediniz mi hiç?

Evet aynı monitörle kullandığım GTX 1660 daha tatmin edici bir kenar yumuşatma sunuyordu. Aynı ayarları kullanıyorum sadece DLSS açıyorum. Ama az önce şunu fark ettim. RDR 2 de DLSS kapatıp taa ve FXAA aynı anda açtım ve görüntü bayağı düzeldi. Sorun DLSS olabilir mi acaba?

Evet aynı monitörle kullandığım GTX 1660 daha tatmin edici bir kenar yumuşatma sunuyordu. Aynı ayarları kullanıyorum sadece DLSS açıyorum. Ama az önce şunu fark ettim. RDR 2 de DLSS kapatıp TAA ve FXAA aynı anda açtım ve görüntü baya düzeldi. Sorun DLSS olabilir mi acaba?
DLSS ve TAA oyunu bulanıklaştırıyor doğal olarak çalışma mantıklarından dolayı. Ancak sizde TAA açıkken aşırı bir bulanıklaşma olmuyorsa şanslısınız. TAA ve FXAA açıkken ekran görüntüsü atar mısınız karakterin yüzü gözükecek şekilde?

Geri
Yukarı