Bilgisayar oyunları sanat mı?

Bence evet.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her oyunun sanat olduğunu düşünmüyorum. Abzu, Journey, Witcher, RDR2 vs. gibi oyunlar elbette sanat eseridir ancak Rocket League, BUGG, Fortnite, LoL gibi oyunların sanat eseri olduğunu düşünmüyorum. Hele de Zula...

Hayir. Para kazanma amaciyla yapilan sey sanat olmaz. Oyunlarin hedef kitlesi , hedef platformu, para kazanma endişesi, deadline'i vardir. Bunlar sanat eserinde olmaz.

Sanat eseri kadar goze hos gelen oyunlar var elbet, ama onu yapan para kazanma gayesiyle yapar bu da onu bir ürün yapar, eser değil.

Sanat değil en fazla zanaat olabilir dahası bu konu bize ne katıcak? Ne üniversite sınavlarında ne KPSS'de ne de başka bir yerde çıkacağını sanmıyorum. Hepsi bir yana zaten yüzyıllar/binyıllar boyunca yaşamış yaşamakta devam eden sanat türleri var insalığın çoğu tarafından kabul edilmiş,öte yandan katılan kesim genelde gamer kesimdir yoksa falan sanat uzmanına/sanatçıya sorsak güler.

Sanat eseri kadar goze hos gelen oyunlar var elbet, ama onu yapan para kazanma gayesiyle yapar bu da onu bir ürün yapar, eser değil.

Eser kelimesinin tanımına bakmanızı tavsiye ederim.

Hayir. Para kazanma amaciyla yapilan sey sanat olmaz. Oyunlarin hedef kitlesi , hedef platformu, para kazanma endişesi, deadline'i vardir. Bunlar sanat eserinde olmaz.

O zaman yapılan sanat eserleri satılmak yerine müzede sergilenmeli.

Sanatın tanımında para kelimesi geçmediği, bunun insanların düşüncesi/uydurması olduğu göze alınırsa bazı oyunlara sanat eseri muamelesi yapmakta bir sakınca görmüyorum. Lakin öyle "oyunlar" var ki, oyun kelimesini bile hak etmediğini düşündüğüm. Aslında düşündüğümüz zaman sanat eseri sıfatını hak etmeyen şeyler de var. Göreceli olduğunu düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı