Bilgisayar oyunlarını hayatımdan çıkarmalı mıyım?

Ldn9118a

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, artık hem 12.sınıf olduğum için hem de ders dışında yaptığım birçok aktivite olduğu için bir şekilde bazı şeyleri elemem gerekiyor ve ben artık bilgisayar oynamayı tamamen bırakmayı düşünüyorum. Zaten dershane okul ders çalışma ödevler derken oyun oynamaya vakit kalmıyor, önceki seneler de böyleydi genel olarak. Ayrıca boş zamanım olduğu an direkt bilgisayar oyunlarına saldırıyorum. İyice düşündüm de keman çalmak, bisiklet sürmek gibi yapacağım çeşitli aktiviteler varken bilgisayar oyunlarının pek de bir şey olmadığını anlamaya başladım. Hem bu aktivitelerle de en az bilgisayar oyunları oynarkenki kadar keyif alıyorum. Arada OMSI 2 oyununa map yapıyorum. Eskiden bunları ihmal ediyordum bilgisayar oynamak için. Fakat düşüncem değişmeye başladı, uzun zamandır oynadığım tek oyun Dead by Daylight, gayet eğlenceli ve sevdiğim bir oyun ama zaman yok:(

Son düzenleyen: Moderatör:
Günlük hayatta çok fazla ilgi çekici şeye mağruz kalıyoruz. İnstagram , twitter , gündem vs. Bunların tek amacı insanları ekran karşısında daha uzun süre tutmak. Oyunlarında amacı bu aslında. Önemli olan bundan kaçmak değil bunu yönetmek silmenize gerek bile yok. Sadece nasıl bir şeyin içinde olduğunuzu anlamanız gerekiyor.

Benim gözümde bilgisayar oyunları hayatta ara sıra uygulanılacak bir aktivitedir.
Ömrünü oyunlara adayan insanlara çok acıyorum, dünyaya bir kez geliyorlar ve tüm hayatlarını sadece bir kaç piksel ile geçiriyorlar.
Aşırıya kaçmadıkça oyunları çok severim.
Üniversite sınavı için oyunları minimuma çekmen yararına olur. Sınavdan sonra nadiren böyle takılmak için oynanabilir.
Ama kendi fikrimce sınavdan sonra biraz daha rahatlayabilirsin, bisiklet sürmek vs. hoşuna gidiyormuş onları da yap ama canın istediği zaman da ara sıra oyunlar oyna. Kendini tamamen kısıtlama.
Sadece sınırla, zaten dediğin gibi bilgisayar oyunları pek de bir şey değiller.
Ama canın çok isterse de (sınavdan sonra) bir kaç saatliğine takıl. Zevkine bak.
Oyun oynamayı kısıtlarken kendi kendinize işkence uygulamayın.
Zamanınızı değerli ve iyi kullanırsanız yaptığınız her aktivite size fayda sağlayacaktır.

Bilgisayar oyunlarına olan bakış açın ile alakalı 12. sınıf önemli bir yıl ve kafanı meşgul eden şeylerden uzaklaşman lazım. Oynadığın oyunlar kafanı meşgul ediyorsa yani seni sinirlendirip stres yaptırıyorsa bırakman faydalı olur. Ama beni rahatlatıyor ve beni oyunun başına bağlamıyor diyorsan. Bir daha asla oynamayacağım gibi kendini kısıtlamana gerek yok.

Bilgisayar oyunlarına olan bakış açın ile alakalı 12. sınıf önemli bir yıl ve kafanı meşgul eden şeylerden uzaklaşman lazım. Oynadığın oyunlar kafanı meşgul ediyorsa yani seni sinirlendirip stres yaptırıyorsa bırakman faydalı olur. Ama beni rahatlatıyor ve beni oyunun başına bağlamıyor diyorsan. Bir daha asla oynamayacağım gibi kendini kısıtlamana gerek yok.
Strese sokmuyor aslında tam tersine rahatlatıyor zaten Valorant LoL gibi oyunlar oynamıyorum, Dead by Daylight öyle değil ama sıkıntı zaman. Ödevlerim alıyor ders çalışmam gerekiyor, hadi boşver rahatla biraz deyip geçiyorum oyunun başına bir kere dersler kalıyor ya da tam tersi ders çalışacağım diye kendimi sıkarken oyun oynayacak zaman kalmıyor.

Benim gözümde bilgisayar oyunları hayatta ara sıra uygulanılacak bir aktivitedir.
Ömrünü oyunlara adayan insanlara çok acıyorum, dünyaya bir kez geliyorlar ve tüm hayatlarını sadece bir kaç piksel ile geçiriyorlar.
Aşırıya kaçmadıkça oyunları çok severim.
Üniversite sınavı için oyunları minimuma çekmen yararına olur. Sınavdan sonra nadiren böyle takılmak için oynanabilir.
Ama kendi fikrimce sınavdan sonra biraz daha rahatlayabilirsin, bisiklet sürmek vs. hoşuna gidiyormuş onları da yap ama canın istediği zaman da ara sıra oyunlar oyna. Kendini tamamen kısıtlama.
Sadece sınırla, zaten dediğin gibi bilgisayar oyunları pek de bir şey değiller.
Ama canın çok isterse de (sınavdan sonra) bir kaç saatliğine takıl. Zevkine bak.
Oyun oynamayı kısıtlarken kendi kendinize işkence uygulamayın.
Zamanınızı değerli ve iyi kullanırsanız yaptığınız her aktivite size fayda sağlayacaktır.
Ben de aslında tatildeyken tüm gün oyun oynamıyordum. Biraz ders, biraz dışarıda bisikletle gezerek, bazen keman çalarak ve belli bir süre oyun oynuyordum. Böylesi daha iyi oldu bence.

Önemli olan şu an hayatında olan herhangi bir hobinin/sık sık yaptığın eylemlerin senin akademik başarını etkilememesi. Eğer istediğin şekilde akademik bir gelişim gösterebiliyorsan hayatından bir şey çıkarmana gerek yok, oyun oynamak dahil. Zaman bulamama mevzusu varsa evet, oyun oynamayı en azından bu seneliğine hayatından çıkarabilirsin.

Ara sıra eğlenceye vakit ayırmak da gerekir de bilgisayar başında geçirdiğiniz süreyi azaltmayı deneyebilirsiniz. Teknolojiyi ve oyunları tamamen hayattan çıkarmak mümkün değil.
Aslında fazla zaman geçirmiyorum hatta oynayamıyorum çünkü ders yoğunluğu çok fazla, bu yüzden hayatımdan tamamen çıkartsam mı diye düşündüm, boşuna ümitlenmeyeyim diye.

Geri
Yukarı