Bilgisayar performansı nasıl artırılır?

Ethem Efe

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli gölcük
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
4060Tİ 16 GB RAM Ryzen 5 5500 Cooler Master 120L XTB 1 TB SSD
Meslek
Öğrenci
Bilgili birisinden bir nevi rehber istiyorum şu anda, cihaz sıcaklıkları GTA 5 gibi oyunlarda 90 dereceye kadar çıkıyor frekans limitini kaldırırsam, undervolt falan denmişti ama ne işe yarıyor nasıl yapılıyor bir bilgim yok. Acaba laptopun performansını arttırmak için adımları söyleyebilir misiniz?

@InternetciMen

Bilgili birisinden bir nevi rehber istiyorum şu anda, cihaz sıcaklıkları GTA 5 gibi oyunlarda 90 dereceye kadar çıkıyor frekans limitini kaldırırsam, undervolt falan denmişti ama ne işe yarıyor nasıl yapılıyor bir bilgim yok. Acaba laptopun performansını arttırmak için adımları söyleyebilir misiniz?

@InternetciMen

Bir sürü performans arttıracak ayar biliyorum oynadıgın oyunlara göre de ayar söyleyebilirim.

@InternetciMen

1- Overclock yapabilirsiniz.
2- Termal macun değişimi yapabilirsiniz(alalı ne kadar süre olduğunu söylemediğiniz için bunu yapmayabilirsiniz)
3- Nihai performans açın.

4-RAM arttırma SSD takma.

Eğer laptopunuzda HDD varsa yavaş olacaktır SSD takarsanız hızlanacaktır.

Eğer RAM'iniz 8'in altındaysa 8 yapmanızı 8 ise arttırmanızı öneririm.

Çözüm işaretlerseniz sevinirim.

1- Overclock yapabilirsiniz.
2- Termal macun değişimi yapabilirsiniz(alalı ne kadar süre olduğunu söylemediğiniz için bunu yapmayabilirsiniz)
3- Nihai performans açın.

4-RAM arttırma SSD takma.

Eğer laptopunuzda HDD varsa yavaş olacaktır SSD takarsanız hızlanacaktır.

Eğer RAM'iniz 8'in altındaysa 8 yapmanızı 8 ise arttırmanızı öneririm.

Çözüm işaretlerseniz sevinirim.
Para vermeden performans arttırma rehberi istiyorum hocam, para versem ben de ek Ram takarım zaten.

Yani düzenli olarak içini açıp toz temizliği, fan temizliği, termal macun değişimi yapıyorsanız ve bunları doğru uyguluyorsanız yapabileceğiniz fazla bir şey yok.

Performans arttırmak ve sıcaklıkları düşürmek istiyorsunuz sanırım. Bu ikili undervolt ile gerçekleşebilir.

Genelde çoğu laptop ısınır bu zaten bilinen bir gerçek. Özellikle bazı giriş-orta seviye Monster laptoplar bu konuda sıkıntılı. Sadece onlar sıkıntılı olduğu için söylemiyorum bu arada, aklıma şimdilik bu geldiği için. Forumlarda da bu durumla alakalı çok konu var. Baştan termal tasarımı iyi olan bir laptop almak gerekiyor.

Bende Lenovo Ideapad 510-15ISK bir laptop var, undervolt yaparak sıcaklıkları düşürdüm. Performans konusunda şüphelerim var, düşmedi ancak arttı mı bilmiyorum oyun oynamadığım için.

Takip ettiğim rehber:

Yeni konular

Geri
Yukarı