Bilgisayar Programcılığı Okumak

Calquter

Hectopat
Arkadaşlar bu sene bilgisayar programcılığı okuyacağım ve 6 - 7 aydır oyun geliştirmeyle ilgileniyorum. Kendi başıma projeler geliştiriyorum ve bir yandan da ingilizcemi geliştirmeye çalışıyorum. Sormak istediğim şey ise oyun sektöründe bu bölümü bitirdiğimde 2 yıllık diploma iyi bir yerlere gelmeme engel olur mu? Bu soruyu araştırdığımda bazıları olmaz kendini geliştirmene bağlı diyor. Bazıları ise ne kadar kendini geliştirirsen geliştir 4 yıllık diploma şart diyor. Yani net bir cevap bulamadım. Bu sektörün içinden birisi varsa veya bilgili birisi varsa yanıtlayabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Eğer adam gibi bir yerde okumayacaksan mantıksız bir hareket şayet DGS ile Mühendisliğe tamamlamaya düşünüyorsanız düşünebilir oda elimde diploma bulunsun diye yani, Bilgisayar bölümlerini Türkiye'de okumak için bir elin parmağı kadar kaliteli üniversite vardır gerisi fasa fiso.

Merhabalar, tebrik ederim öncelikle. Programcılık, yazılım genelde insana bağlı bana göre. Sen kendini geliştirmek istedigin kadar ileriye gidersin, o kadar ilerleyebilirsin. Eğer işinde iyiysen zaten tercih edilirsin. Önemli olan daha çok kendini geliştirmen. Ama 2 yıllık sonunda DGS ile mühendisliğe tamamlayıp çift diplomalı olursan, üstüne kendini de geliştirirsen değmeyelim keyfine :p

Bence o diplomanın sana katacağından daha fazlasını kendine sen katabilirsin 2 yılda.
Bende öyle düşünenlerdenim.

Eğer adam gibi bir yerde okumayacaksan mantıksız bir hareket şayet DGS ile Mühendisliğe tamamlamaya düşünüyorsanız düşünebilir oda elimde diploma bulunsun diye yani, Bilgisayar bölümlerini Türkiye'de okumak için bir elin parmağı kadar kaliteli üniversite vardır gerisi fasa fiso.
Bilgi üniversitesinde okuyacağım ve DGS ile Mühendisliğe geçme planım var ama daha tam emin değilim.

Bilgi Üniversitesinde okuyacağım ve DGS ile mühendisliğe geçme planım var ama daha tam emin değilim.
Dediğim şey de tam olarak bu. Mühendisliğe başta gidemiyorsanız sizde bir sorun vardır. Size göre değildir. Gidip İTÜ'ye girin demiyorum. Ama sınavdaki soruların sadece yarısını yaparak bile orta/orta-düşük bir yerde mühendislik okuyabilirsiniz. Bunu yapamayan adamın DGS ile mühendislik okuyacağım demesine ben güldüm şu ana kadar. Düzgün şekilde yapan da çok az.

Kaldı ki DGS sistemi çok saçma. Düzgün mühendislik kazanabilen birisi 2 yıllık okuyup DGS ile en iyi okulları kazanabilir. Sınavdaki başarı oranı bu şekilde.
Sistemin siz mezun olana kadar kalkmayacağı belli değil. Ben bu yüzden öyle yapmadım. Yoksa gider Matematiğin tamamını ya da ona çok yakınını doğru yapar, Türkçeden de %50-60 doğru yapıp Boğaziçi, İTÜ gibi okullara girerdim.

Dediğim şey de tam olarak bu. Mühendisliğe başta gidemiyorsanız sizde bir sorun vardır. Size göre değildir. Gidip İTÜ'ye girin demiyorum. Ama sınavdaki soruların sadece yarısını yaparak bile orta/orta-düşük bir yerde mühendislik okuyabilirsiniz. Bunu yapamayan adamın DGS ile mühendislik okuyacağım demesine ben güldüm şu ana kadar. Düzgün şekilde yapan da çok az.

Kaldı ki DGS sistemi çok saçma. Düzgün mühendislik kazanabilen birisi 2 yıllık okuyup DGS ile en iyi okulları kazanabilir. Sınavdaki başarı oranı bu şekilde.
Sistemin siz mezun olana kadar kalkmayacağı belli değil. Ben bu yüzden öyle yapmadım. Yoksa gider Matematiğin tamamını ya da ona çok yakınını doğru yapar, Türkçeden de %50-60 doğru yapıp Boğaziçi, İTÜ gibi okullara girerdim.

İşte yapabilseydim yapardım hocam. Boş zamanlarımda ders çalışmak yerine yazılım hakkında araştırma yaptım. Oyun geliştiriciliği hakkında bilgiler edinmeye çalıştım. İngilizcemi geliştirmeye çalıştım. Fakat bunları yapmayıp ders çalışsaydım öyle okullara girerdim. Açıkçası bana ters geliyor ve hiç çalışasım gelmiyor. İleri de unutacağım şeyleri öğrenmek veya ezberlemek bana boşa vakit kaybı gibi geldiği için ders çalışasım da gelmiyor. Yani demem o ki ders çalışmak bana göre değil.

Matematiği fullesen AYT Fen yapmana gerek kalmaz. TYT Sosyalde Din kısmı bir zahmet yapmış ol, kalan kısımla Feni TYT Matematik halleder. Türkçe zaten 30 soru okuduğunu anlama. Sokaktan adam çevirsek 25-30 net yapar. Bak, sınavdaki soruların yarısını, hatta daha fazlasını cevaplamış olduk. O matematik ve daha fazlası da işine yarayacak.
Derslere ezberlemek olarak bakıyorsan sana hayatta başarılar. Ders çalışmadan da düzgün bir mühendis olamazsın, bunu söylemiş olayım.

Yeni konular

Geri
Yukarı