Bilgisayar programcılığı okumak

Niteliğe bağlı. 2 yıllık okuyup da kendini geliştirirsen iş bulursun. Ama 4 sene okuyup da barlardan çıkmazsan ( mutlaka eğlenilmeli ama dozunda) iş bulamazsın mezun olunca.

Olay nüfus fazlalığı sorunu. Ve buna rağmen birileri çıkıp 3 çocuk yapın diyor.
Nüfus fazlalığından ziyade gelişmişlik ile ilgili bir durum bence. Öğretmen için düşünün sınıf mevcudu azaltılırsa öğretmen ihtiyacı doğar ya da mevcudu şişirip öğretmen almazsınız. Örnek olarak bilişim teknolojileri dersini kaldırırsanız, bu dersin öğretmeni işsiz kalır.
Ne kadar çok fabrika olursa o kadar tekniker ve mühendis ihtiyacı olur. İşte o zaman okulların bir anlamı olur. Nüfus fazla değil gelişmişlik az yoksa Almanya ve Amerika Türkiye'den büyük ama aynı sıkıntılar var mı ?

Bana sorarsan bu işi en iyi öğrenip geliştirebileçeğin yer yurt dışı en rahat iş bulabileçeğin yer de orası Web tasarım bölümünde 20 kişi var 19 teknik servis ile ilgili yerde staj yapıyor sadece ben bir yer bulabildim o da çevreden yani demek istediğim sen en iyisi yurt dışında burslu okumaya çalış.

Abi üniversiteler de şu bir gerçektir lise zamanında çok büyük bir şey yaparsın yaptığın şeyle alakalı bir üniversitede o alan varsa o üniversite seni çağırır yada alımın kolaylaşır. Örnek verirsek sen lise zamanında programlamayı öğrendin ve akıllı telefonlar için bir uygulam yada oyun çıkardın ve bir baktın o uygulama milyonlar sattı sonra bir baktın dünyanın en iyi üniversitelerine çağrılmışsın. Üniversiteler senin için sıraya girmiş. Genelde üniversiteler niye çağırır bu zeki insan benim üniversitem den mezun oldu demek için seni çağırır. Hem sen iyi bir üniversiteden mezun olursun. Hem o üniversite senin sayende ünlü olur. Kısacası Asla Umudunu Kaybetme!!!!

@Surrealist Kasap bende seninki gibi düz lise mezunuydum. Hemde sözel bölümünü bilirsin bizim bölümde öğretmenlikten başka saygı değer alanlar yok. Bende bilgisayar programcılığına geçtim. Puanım epey düştü. Ama omu'de 2 yıl bilgisayar programcılığı okudum. Hiçte pişman değilim. Bölüm 2.si oldum. Kayıt olduğum gün danışman hocaya ders kaydını yaptırırken olum senin bu bölümde ne işin var felan demişti babamın yanında. Sınıftaki meslek çıkışlılar hep kıskanıyordu. Ama benim kafa bilgisayara basıyor :) Bu yıl okul bitti dgs sınavına giricem. Bu yıl olmazsa bidahaki sene giricem. Bölüm sayısal olduğu için matematik ve geometri çözmem gerekecek. Tavan 300 bizim iyi alanlar 280. Eğer bu bölümü okumak istiyorsan bence sözelden sayısala geç pişman olmazsın. Bende inşallah buna mahna olurum :D

Eğerki üni ortamında kendini kaybetmezsen :D

Nüfus fazlalığı sorununa değinenleri bilinçli oldukları için tebrik ediyorum. Çoğu kişi bu konuyu es geçiyor. Zamanında Rahmi Koç "Nüfusumuz 15 milyon kişi daha az olsa o zaman refah artar. Bizim nüfus, ekonomiden 10 kat daha hızlı artıyor. Dolayısıyla da ekonomik hacim bizim için refahı yansıtmıyor." demişti. Bu yorumu yapan adam zaten milyarlarca liraya sahip, Türkiye'nin en zengin kişisi. Sırf yardımcı olmak için böyle bir yorum yapmıştı. Sen misin böyle konuşan diye günlerce adamı haşladılar...

Abi bende 2 yıllık programcılık kazandım diyolarki önlisans bittiğinde 2 yıllık daha okuya bilirsin açıktan 4 yıllığa tamamlasam mühendislik seviyesinde iyi bir maaş ve işim olur mu? Çünkü erzurumdayım burda bırak programcılığı internet kafe işi bile bulamıyorum ve bu beni endişelendiriyo ayriyeten ingiliz kursuda alıcam bilgisayar ingilizcem orta seviye olmasa da arada bir google translate'dan kopya çekiyoruz :). Bide dgs zormu çünkü mesela puanı tuttursan 60 kişi lysDen alacaksa dgsden 5 kişi alıyo.Tavsiye edebileceğin başka aktive varmı ingilizce gibi .bide sen nereyi okudun nasıl okudun o konu hakkında da bir bilgi verirsen memnun olurum

@Surrealist Kasap bende seninki gibi düz lise mezunuydum. Hemde sözel bölümünü bilirsin bizim bölümde öğretmenlikten başka saygı değer alanlar yok. Bende bilgisayar programcılığına geçtim. Puanım epey düştü. Ama omu'de 2 yıl bilgisayar programcılığı okudum. Hiçte pişman değilim. Bölüm 2.si oldum. Kayıt olduğum gün danışman hocaya ders kaydını yaptırırken olum senin bu bölümde ne işin var felan demişti babamın yanında. Sınıftaki meslek çıkışlılar hep kıskanıyordu. Ama benim kafa bilgisayara basıyor :) Bu yıl okul bitti dgs sınavına giricem. Bu yıl olmazsa bidahaki sene giricem. Bölüm sayısal olduğu için matematik ve geometri çözmem gerekecek. Tavan 300 bizim iyi alanlar 280. Eğer bu bölümü okumak istiyorsan bence sözelden sayısala geç pişman olmazsın. Bende inşallah buna mahna olurum :D

Eğerki üni ortamında kendini kaybetmezsen :D

Bende düz lise mezunum bilgisayar programcılıgı 2 yıllık okumayıı düşünüyorum ama bilgisayarla ilgili bu konuda hiç bir bilgim yok acaba yapabilir miyim yani sen devam ettiysen zorlandin mi yapabildin mi?

Son düzenleme:
Buradaki asıl mevzu kendini ne kadar geliştirdiğin ile alakalı 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuma ile programcı olamazsın ama iki yıl programlama tecrübesi ile çok iyi yerlere gelebilrisin, eğer gerçekten bu işi yapmak istiyorsanız bir an önce başlamanız gerek, bende bilgisayar programcılı okudum Türkiye de ama tamamen vakit kaybıydı, şu an yurt dışında devam ediyorum ama yurt dışında da gene önemli olan kendini ne kadar geliştirdiğin. Benim önerim eğer bilgisayar programcılığı dışında başka bir alternatifin yoksa gir bölüme ama aynı zamanda da bir programcı ile anlaşmaya bak ve ayrıca sayısal düşünüyor olman önemli ama matematik bilmeden de programcı olabilirsin bence programcılıkta en önemli şey yabancı dil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı