Bilgisayar programcılığı okumak

kaplumbaga deden

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Ben şu an 18 yaşında, meslek lisesi 12.sınıf makine bölümü endüstriyel kalıp dalı okuyan bir kişiyim. Yaklaşık 4-5 ay sonra YKS sınavım var ve derslerim cidden çok berbat, hatta hiç yok diyebilirim. Lise de de dersleri dinlemiyordum. Şu ana kadar sınava da çalışmadım çünkü çalışamıyorum olmuyor. Cidden çalışmak istiyorum ama çalışınca kafa ya başka yere gidiyor ya mantıksız işlemler görüp sinirleniyorum ya da anlayamıyorum. Zaten çalışmaya başlayınca üstüme otomatik olarak ağırlık biniyor. Bu yüzden ders bilgisi olarak berbatım. Aklımda ilk olarak üniversite için dijital oyun tasarımı okumak vardı ama derslerim kötü olduğu için ve çalışamadığım için ondan vazgeçtim, zaten sayısal bir bölümdü sayısalları da hiç anlamıyorum (matematik, fizik vs.). Bu yüzden de karşıma 2 senelik sözel bir bölüm olan bilgisayar programcılığı bölümü çıktı. Ben de biraz baktım nedir ne değildir diye, bu bölümü okumakta karar kıldım. Bu bölümü de DGS ile 2 senelik yerine 4 senelik uzatmayı düşünüyorum.

Bir de ben üniversiteyi kendime bir şeyler katmak için okumayı düşünüyorum, zaten 2 senelik bölüm. Bölüm ile ilgili pek bir şey göremem, evet, ama sosyal ortam olsun diye; kendimi geliştireyim, ortamlarda tecrübe edineyim diye okumayı düşünüyorum. Kendimi biliyorum zaten inek bir öğrenci olamam. Bu yüzden de öyle çok takmayacağım gibi okulu. Okul bittikten sonra da kendimi bu bölümde elbet geliştiririm, bir yerlere girip çalışırım onda sorun yok. Hatta okul bittikten sonra yurt dışına İngiltere'ye gitmeyi düşünüyorum orada amcam yaşıyor onun yanında kalırım vatandaşlık alınıyorsa onu da alırım orada bir şekil kendimi de geliştiririm. Şu anki düşüncem bu şekilde.

1. Bilgisayar programcılığı 2 senelik okunur mu?
  2. Ders çalışmaya nereden başlamalıyım ilk hangi konudan başlamalıyım?
  3. Bu bölümü okursam DGS ile 2 senelik süreyi 4 seneliğe uzatabilir miyim?
  4. DGS sınavı zor mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
2 yıllık bölümden 4 seneliğe hangi bölüme uzatmak istiyorsun? Bilgisayar mühendisliği ise ağır bir matematik ve fizik ile karşılaşacaksın. Dersler tamamen kodlama üzerine veya bilgisayar üzerine olmayacak.

DGS hayali ile 2 yıllık okula gitmek çok mantıksız, istisnalar dışında başaranı görmedim. Yerinde olsam gitmem. Tavsiyem BTK akedemiye üye ol, ücretsiz bir sürü kurs var. Sadece orayı kullanarak yazılımda kendini çok geliştirirsin.

Bende aynı yolun yolcusuyum kardeşim tavsiyem Ostim teknik yazman adamlar harika bir imkan veriyorlar mühendislik barajını geçemezsem bende orayı yazacağım ve DGS zor diyen arkadaşlara da hiç aldırış etme 60 temel matematik ve 60 temel Türkçe soruyorlar bunu yapamayacak adam intihar etsin zaten! Şaka bir yana 2 sene zamanın olacak ayrıca yazılıma geçince kendine tecrübe katmış olacaksın örneğin OSTİM her hafta 1 gün ve son dönem Full olmak üzere sürekli staj imkanı sağlıyor yazılıma sıfırdan gelen bebeleri geçip gidersin mühendislikte hocalar eğer kendini yeterince geliştirdiysen seni sevecektir üniveristeyi 30 yaşında bitirenler bile var ve bir pürüz çıkmaz ise ben 24 yaşında mezun olacağım ve önümde yaklaşık 40 sene iş hayatı var senin de! Kimsenin lafına bakıp pes etme sana yine de kısaca avantaj ve dezavantajları sıralayayım

DGS AVANTAJLARI

1) 1 sene bir daha çalışıp 8 ayrı dersle uğraşmayacaksın
Ve yazılımla ilgili bölüm okuyacağın için şimdiden işine hazırlanacaksın

2) 1 senen zaten gidecek mezuna kalırsan ki o da belli değil iyi üniler 400 üzeri
Derslerim berbat demişsin büyük motivasyon ister onun yerine DGS düşünebilirsin

3) 2 sene geç mezun olacaksın 2 senen çöpe falan gitmeyecek orada boş boş durmuyorsun
Kod öğreniyorsun sonuç itibarıyla niye çöpe gitsin? Ama mutlaka en iyi üniversiteye git basit ünilerle Zaman kaybetme onlar flash Player falan öğretiyor ki onun tarihi geçti bile

4) 2 sene kendine gelir ve yeni sınava hazır olursun ve yazılım nedir anlarsın az çok

Dezavantajları

1 ) 2 sene daha geç mezun olacaksın ama kimse 22 yaşında mezun olmuyor çoğu bölüm 5 sene hazırlık dahil o yüzden 23'de oluyorlar 2 senenin lafı olmaz o senin tecrüben olacak ama bir dezavantaj denebilir dışarıdan

2) DGS'de başarısız olur isen kontenjana yerleşmezsen ortada kalabilirsin ama sonraki sene
Yine DGS deniyebiliyorsun tavsiyem bu durum sana ders olsun ki bana epey oldu :) harıl harıl DGS çalışacağım eğer 2 yıllık girersem

3) başta insanlar kem küm edebilir onları kafana takma ve okuluna bak inan bana mühendisliğe bile laf atan var hatta tıpı bile küçümseyeni gördüm inana bana kuzenim 2 sene anestezi okudu laf ettiler kıza ama şuan kendi arabası bile var parasıda iyi baya maşallah :)

Evet özetle bu kadar !

Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım yazım yanlışı varsa kusura bakma motivasyonun kaybolsun istemedim hemen yazıverdim

Fakat unutma bu hayata başkasının aklıyla yaşamaya gelmedin en iyi kararı kalbinle korkuyla değil beyninle ver ve kendi çizgini çiz ortalık lise mezunu dolu ama onlar bile iş buluyor yeter ki azmet en kötü ihtimal bilgisayar programcılığında uzmanlaşır kıdemli yazılım uzmanı olursun ki ortalama maaş 6K ile 10k arası ve en az ilanlarda 4 yıl tecrübe istiyorlar ama o da zamanla oturur

İyi günler dilerim

Çok teşekkür ederim hocam. Sınav zamanına da yaklaşık 2 hafta falan kaldı ve hala da ders çalışamıyorum, o istek halen de yok. Ders çalışmaya da üşeniyorum bir yandan. Elim hiç o tarafa gitmiyor. Zaten üniversite olarak da çok da yüksek hedefim yok. Elimde iyi kötü bir diploma olsun ve okul bana temel bilgileri öğretsin yeter benim için. Bende onun üstüne bir şeyler katarım. Böylelikle ön lisansı bitirmiş olurum. DGS ise o zamana kadar hayatın zorluklarını daha çok öğrenip bu sayede ders çalışma isteği belki gelebilir diye düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim hocam. Sınav zamanına da yaklaşık 2 hafta falan kaldı ve hala da ders çalışamıyorum, o istek halen de yok. Ders çalışmaya da üşeniyorum bir yandan. Elim hiç o tarafa gitmiyor. Zaten üniversite olarak da çok da yüksek hedefim yok. Elimde iyi kötü bir diploma olsun ve okul bana temel bilgileri öğretsin yeter benim için. Bende onun üstüne bir şeyler katarım. Böylelikle ön lisansı bitirmiş olurum. DGS ise o zamana kadar hayatın zorluklarını daha çok öğrenip bu sayede ders çalışma isteği belki gelebilir diye düşünüyorum.
Şimdi öncelikle tembellik sana göre olmamalı diploma kısmına gelir isek mühendis diploman olsun yeter üni farkı yok ama iyi üni iyi imkan bunuda unutma yksde yaptığın hatayı dgsde yapma ve dersleri geçmek için değil öğrenmek için çalış yazılım azim ve hırs ister ki bunu yaparsın şuan havalar sıcak ve yks psikolojisi bıkkınlık yapabilir okula başlayınca kendine yeni bir hayat çiz ve kendine sözler ver hedefin dgsde full çekmek olsun " ama yapamam ki " deme çünkü temel diyoruz altını çiziyorum Temel matematik yani 9 10 müfredatı bunu rahatlıkla yaparsın yeterki pes etme 2 seneyi boş geçirme ve gidebildiğin en iyi üniye git sonrası çorap söküğü gibi gelicek kimseye aldırış etme tyt mantık işi umarım istediğin yere gelirsin başarılar dilerim dostum

Yeni konular

Geri
Yukarı