Bilgisayar programciligi okunur mu?

ProfTech

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Merhaba degerli okurlar sizinle bilgisayar porgramciligi okumak veya gitmek isteyen kucuk kardeslerime bir yol gostermek amaciyla bu konuyu aciyorum. Ayrica KPSS atamalari hakkinda konusmak icin.

Oncelikle bu bolumu ilk olarak liseyi bitirir bitirmez kazandim ilk ilçeydi sonrasinda 2 yil kadar calisip para biriktiririm oyle giderim orada da calisirim diye beklemistim ama kazandigim para anca bogaza yetti. Sonrasinda kaydi silip merkez universiteyi kazanmayi basarmistim 240 puanla.

2019 yilinda bu bölümü bitirdim. Bolumumle alakali is bulmak cok sıkıntılı. Turkcell, Vodafone,
Ne kadar operator varsa onlarin saha elamani olmak icin basvurdum yine hiçbiri almiyor. Ozel sektor teknik servisler dahi alim yapmiyorlar. Bu Bolume ait is bir elin parmagini gecmez ona da anca torpille girersiniz.

KPSS olayina deginmek istiyorum. Bilgisayar programciligi bolumu alim yapan yerler cok az. 70 puanla atanamiyorsunuz benim 70. En az 90-95 falan almaniz lazim arkadasimin dedigine gore. O da imkansiz benim icin. Bilgisayar Operatorlugu olan 2 yillik bolum bundan daha iyi. Tum On lisans KPSS alimlarinda bu bolum aciliyor surekli. KPSS alimlarinda Bilgisayarla alakali tum ilanlarin hepsinde Bilgisayar Operatorlugu adli on lisans programi gereksinimi oldugu yaziyor. Isin komik yani ise Bilgisayar Programciligi on lisansi kabul etmiyor ve bilgisayar programciligini bitiren adamin operatorun kullandigi hasta kayit, urun kaydi gibi programlari yazabilmesi. Neyse velhasıl bu bolumu KPSS ile memur olurum diyen kardeslerim bosuna okumasinlar. Bu bolum haric elektirik, operatorluk, hasta kayitla(tibbi sekreterlik) ilgili bolumler tercih edilmeli. Ayrica tamamen on lisans diplomam olsun polis asker olurum diyen varsa on lisans icin bu bolume gidip bosuna zorluk cekmesin cunku gercekten sinavlari zor ve hocalar sinifta birakmak icin elinden geleni yapiyorlar. Ornek olarak bitirme odevimiz bizim E ticaret sitesiydi ve bilgisayarim yoktu sag olsun arkadasimla birlikte yaptik. O arkadasim olmasaydi bu odevi yapamaz ve bolumu bitiremezdim. Bir cok arkadasim ilk donem maddiyat ve bolumu sevmemeleri nedeniyle birakip gittiler iyi yapmislar diyorum simdi.

Son olarak bu bolumu secme sebebim seviyordum. Hayallerim gercekten cok buyuktu. Muhendislik kazanirim calisirim devam ederim diye fakat hayat bir anda karsima olmadik aksilikler cikardi. Cok ciddi sikintilar cektim. Suan cok pismanim zamanimi bu bolume harcadigim icin. Bu bolumu okuyan kisinin tuzu kuru olmasi gerek yani rahat kendine vakit ayirabilmeli ve maddi durumu iyi olmasi gerekli ki kendini gelistirebilsin daha ust seviyeye ceksin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Katılıyorum. Şuanda 12. sınıfım, staj yapıyorum. Ordaki herkes bilgisayar programcılığı mezunu ama hepsinin bana tek dediği bu bölümü okuma 4 yıllık oku. Kendi hedefim yazılım mühendisliği. Bu bölümü okuyup hakkını alan çok az insan var. Yazılımda üniversiteye gerek yok diyenlere ithafen söylüyorum, üniversite 1-0 önde başlatır.

Katılıyorum. Şu anda 12. sınıfım, staj yapıyorum. Oradaki herkes bilgisayar programcılığı mezunu ama hepsinin bana tek dediği bu bölümü okuma 4 yıllık oku. Kendi hedefim yazılım mühendisliği. Bu bölümü okuyup hakkını alan çok az insan var. Yazılımda üniversiteye gerek yok diyenlere ithafen söylüyorum, üniversite 1-0 önde başlatır.

Şahsen 4 yıl yazılım okuyacagima kendim öğrenirim. Projeler üretip bir şekilde rakiplerinizi geçip 2-1 one geçebilirsiniz.

Şahsen 4 yıl yazılım okuyacagima kendim öğrenirim. Projeler üretip bir şekilde rakiplerinizi geçip 2-1 One geçebilirsiniz.

İş veren gözünden düşünün. Karşınızda 2 adam var biri üniversitesini okuyup kendini geliştirmiş diğeri ise evden öğrenmiş. Tercihiniz kim olurdu?

Katılıyorum. Şuanda 12. sınıfım, staj yapıyorum. Ordaki herkes bilgisayar programcılığı mezunu ama hepsinin bana tek dediği bu bölümü okuma 4 yıllık oku. Kendi hedefim yazılım mühendisliği. Bu bölümü okuyup hakkını alan çok az insan var. Yazılımda üniversiteye gerek yok diyenlere ithafen söylüyorum, üniversite 1-0 önde başlatır.
Konu iyi denk gelmissin bosuna heba etme kendini. 4 yillik muhendislik fakulteleri okuman daha dogru olur. Bilgisayar programciligi bizim ulkemizde deger goren bir bolum degil. Hayatinin hatasini yaparsin. Staj yaptigin arkadaslarin gercekten iyi insanlarmis sana yol gostermisler.

İş veren gözünden düşünün. Karşınızda 2 adam var biri üniversitesini okuyup kendini geliştirmiş diğeri ise evden öğrenmiş. Tercihiniz kim olurdu?

Hocam sorun şurdaki üniversite okuyanların çoğu kendini geliştirmek için çabalamiyor.

Her türlü öne geçiyorsunuz yani.

Konu iyi denk gelmissin bosuna heba etme kendini. 4 yillik muhendislik fakulteleri okuman daha dogru olur. Bilgisayar programciligi bizim ulkemizde deger goren bir bolum degil. Hayatinin hatasini yaparsin. Staj yaptigin arkadaslarin gercekten iyi insanlarmis sana yol gostermisler.
Hocam kendileri IT uzman-uzman yardımcıları ama cidden çok fazla çalışıyorlar yazılımdan bağımsız bir sürü iş yapıyorlar ve aldıkları maaş aşırı aşırı düşük.

Aslinda mevzu o degil. Diploma olayi bizim ulkede var bir tek. Yurt disinda is buldum dilim iyi olsa Almanca gitcem ama yok ogrenmem gerekli. Diploma sormadilar bana sadece alanimi sordular konustugumda. Ingilizce konusmustum.

Hocam kendileri IT uzman-uzman yardımcıları ama cidden çok fazla çalışıyorlar yazılımdan bağımsız bir sürü iş yapıyorlar ve aldıkları maaş aşırı aşırı düşük.
Iste olay o kardesim. Guzel yorumun icin tesekkurler. Burada konu actim cunku artik canima tak etti kederlendim sizinle paylasmak istedim.

Geri
Yukarı