Çözüldü Bilgisayar RAM Ekleme Sonrası Görüntü Vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

papazinpilavi

Hectopat
Arkadaşlar almış olduğum kasam bugün elime ulaştı. Bende kurdum açtım bilgisayarımı çalıştı. Sonra BIOS ayarlarıma girdim RAM hızımı kontrol edip arttıracaktım. Ama gördüm ki RAM hızım ayarlı fakat 8 GB eksik. Sonra kutuya baktım diğer RAM kutudaydı.

Bilgisayarı kapattım RAM'i dikkatli bir şekilde taktım. Biliyorum zaten nasıl takılması gerektiğin onun bunu belirtmek istiyorum özellikle hata yapmadığımı bilmeniz için. Her neyse tekrar güç düğmesine bastım fakat bu sefer ekranım gelmemeye başladı. Kasam çalışıyor ama görüntü yok.

Dedim acaba monitöre bir şey mi oldu başkasında denedim yine ekran yok. Kabloyu kontrol ettim değiştirdim yine yok.

Yani RAM'leri kontrol ettim acaba bir hata mı yaptım diye hayır orda da bir sıkıntı yok. Sebebi ne bilmiyorum. Anakartta veya ekran kartına bir temasım da olmadı zorlama vs.

Sorunun ne olduğunu bilmiyorum sizce nedir. BIOS'tan 2. RAM için öncesinde bir şey mi yapmam lazımdı problem ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorun halledildi :D

Tüm önerilerinizi ve kendi bildiklerimi yapmama rağmen olmayan sistem ne hikmetse çıkarıp takmam sonucu görüntü vermeye başladı :D İlginize teşekkür ederim.
Belleği anakartındaki doğru slota taktığından emin ol. (anakartının kullanıcı klavuzundan öğrenebilirsin.)
Sistem kurulumdan sonra hiç açılmadıysa ilk açılışı uzun sürüyor. Özellike AMD işlemcilerde.

s1.PNG

Anakartınıza uygun CMOS sıfırlama.
1. Bilgisayarı kapatın ve güç kablosunu çıkar.​
2. CLRTC yazılı pinleri 10 saniye kadar tornavida ile kısa devre yaptırın.​
3. Güç kablosunu takın ve bilgisayarı açın.​
4. "DEL" tuşuna basılı tutun ve BIOS'u kurun.​

Neden satan kişi diğer RAM'i takmamış? Tahmin edeyim çünkü o da çalıştıramamış...

Takılı gelen RAM'i sök ve sonradan taktığın RAM'i tek tak. Sistem çalışırsa RAM'de arıza yok. İkinci faza geçebiliriz. Çalışmazsa ikinci modül arızalı.

Şimdi adım adım:
  • Tek RAM takılı iken BIOS güncelle. Sonra da sistemi kapatıp yeni RAM'i tak.
Yine çalışmazsa:
  • Tek RAM'i tak.
  • BIOS'a gir.
  • XMP'yi aç.
  • İkinci RAM'i tak.
Sonuçtan haberdar et.

Neden satan kişi diğer RAM'i takmamış? Tahmin edeyim çünkü o da çalıştıramamış...

Takılı gelen RAM'i sök ve sonradan taktığın RAM'i tek tak. Sistem çalışırsa RAM'de arıza yok. İkinci faza geçebiliriz. Çalışmazsa ikinci modül arızalı.

Şimdi adım adım:
  • Tek RAM takılı iken BIOS güncelle. Sonra da sistemi kapatıp yeni RAM'i tak.
Yine çalışmazsa:
  • Tek RAM'i tak.
  • BIOS'a gir.
  • XMP'yi aç.
  • İkinci RAM'i tak.
Sonuçtan haberdar et.
Slotlarını değiştirip, 10 dakika kadar bekler misin sonra tekrar açıp görüntü gelmesini bekle. Olmazsa CMOS sıfırla.

İkili açılmayınca tekli açmaya çalıştım iki türlü de olmuyor. Ilk açıldığı tek slotlu RAM ile denememe rağmen sisteme suan görüntü gelmiyor hiçbir şekilde. Yani ilk çalışan hali bile çalışmıyor ekran yok sistem fanlar çalışıyor ama.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı