Bilgisayar Reset Sonrası Sistemin SSD'yi Görmemesi

tolginyoo

Hectopat
Selamlar. 1 ay kadar önce Sandisk 240 GB SSD aldım. SSD sorunsuz çalışıyordu. Dün bilgisayarı uyku moduna aldım, bugün açtığımda bilgisayar açılırken saçmaladı, dondu kaldı vs ben de reset butonuna bastım, PC intel boot agent açıp "no bootable device insert boot disk and press any key" hatası verdi. BIOS'a girdiğimde SSD'nin orada görünmediğini gördüm. Daha sonra sorun yaşamadığım bir SATA HDD ile Windows'u açtığımda ne bilgisayarım kısmında ne de disk management kısmında SSD görünmüyordu. Anakarttaki diğer Sata girişlerini denedim, sonuç aynı. BIOS'un SATA arabirimi AHCI. BIOS güncel.
SSD'yi bilgisayara bağlayıp boot ettiğim zaman bilgisayar açılışı farkedilir derecede yavaşlıyor, SSD'yi çıkarınca açılış işlemi hızlı. Bilgisayar yine de SSD'yi görmüyor tabii ki.

Kullandığım işletim sistemi; sorunlu SSD'de de, sorunsuz HDD'de de Windows 10 64 bit.

Bilgisayar bileşenleri:
i3 8100
MSI B360A
Kingston 1x8 GB DDR4

SSD'yi garantiye göndermeden çalışır hale getirmenin veya data kaybını önlemenin bir yolu var mı?

SSD'yi sadece güç kablosuna bağlayıp data kablosunu çıkararak 30 dakika bilgisayarı boşta bırakıp daha sonra 30 saniye güç kablosunu çıkarıp enerjisiz 30 saniye bekletme metodunu 2 kez art arda uyguladım, sonuç yok.

Teşekkürler.
bump

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı