Bilgisayar sürekli donuyor "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL"

KeremBulut

Hectopat
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Birkaç aydır bilgisayarımda aşağıda anlatacağım sorunlar var ve bu şekilde kullanıyordum fakat artık canımı sıkmaya başladı. Verdiğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bilgisayarımda üç sorun var:

1. sorun:
Chrome gibi bir pencereye geçiş yaptığımda bilgisayar donuyor, sesler gelmeye devam ediyor, Chrome harici pencereler kısa süreliğine siyah oluyor ve ekranda 2 tane fare oluyor (biri donup kalmış, diğerini hareket ettirebiliyorum). Bu sorun genellikle Zoom açıkken oluyor. (Bir videoda yakalayabildim fakat paylaşıp paylaşmamam konusunda kararsız kaldım. Videoda bazı sınıf arkadaşlarımın ismi, 2 kişinin profil fotoğrafı gözüküyor. Not: Profil fotoğraflarında kendileri yok, resim var.)

2. sorun:
Bilgisayarın kısa süreliğine donup kalması, donma düzeldikten sonra çok kısa süreliğine farenin takılarak/geç gelerek ilerlemesi. Bu sorun oluştuğunda eğer bir ses (müzik, video vb.) Oynatılıyorsa donup kalıyor ve "drrrrrrrrrrrrrr" gibi bir ses geliyor. Kısa bir süre sonra düzeliyor fakat eğer yüksek sesle müzik dinliyorsam genellikle anlık gelen yüksek sesle zıplıyorum, ürküyorum.

3. sorun:
Bilgisayar 2. sorundaki olduğu gibi donup kalıyor fakat bu sefer geri gelmiyor, tuşuna basılı tutup kapatıp açmam gerekiyor. Yine bir ses oynatılıyorsa donup kalıyor.

Ek olarak üstteki üç hata da rastgele zamanlarda gerçekleşiyor, yük durumuyla alakası olmuyor genellikle. Prime95 veya FurMark açıp yaklaşık 20 dk beklediğimde yine hiç bir şey olmadı.

Denediğim şeyler:
-Memtest86 ile RAM'lerimi test ettim, hiç hata çıkmadı.
-Prime95 ve FurMark açıp 20 dakika civarı bekledim ve yine bir şey olmadı.
-Bilgisayarımı undervoltlu kullanıyorum ve bundan şüphelendiğimden dolayı bilgisayarı birkaç gün undervolt yapmadan kullandım fakat yine -aynı sorun oluşuyor.
-Her 3 ayda bir bilgisayarın içini açıp fanlarını temizliyorum, tozlarını alıyorum. Elimde termal macun olmadığından yaklaşık 1.5 yıldır termal -macun yenileyemiyorum, en son bilgisayarcıya yeniletmiştik termal macunu.
-Bilgisayarın ekranını 70Hz'e overclocklayıp öyle kullanıyorum. 60Hz cidden kötü geliyor.

Yine bir stres testi yapıyordum fakat bunda mavi ekran aldım. Minidump dosyalarını buraya bırakıyorum, işe yarar umarım:
Minidump dosyaları.

Bilgisayarım:
  • HP 1BV33EA.
  • Intel Core i7-6700HQ
  • NVIDIA GeForce GTX 960M.
  • Samsung 2x8GB RAM.
  • 1TB HDD.
  • 128GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Memtest86 ile RAM'lerimi test ettim, hiç hata çıkmadı.
XMP kapalı yapmak daha sağlıklı oluyor.

Yine bir stres testi yapıyordum fakat bunda mavi ekran aldım. Minidump dosyalarını buraya bırakıyorum, işe yarar umarım:
Minidump dosyaları.
Mavi ekran daha çok yazılımsal duruyor.

Vanguard, Afterburner, droidcam kaldırın. Cihazınızdaki Bluetooth aygıtları devre dışı bırakın.

DDU ile ekran kartı sürücülerini kaldırın ve güncel sürümü kendi sitesinden tekrar yükleyin.

Rehberi uygulayın.

Düzenleme:

SSD modeliniz nedir acaba? Mümkünse HD Sentinel ile sağlık sekmesini paylaşır mısınız?

Ekran kartı sürücüsünü güncelleyin.
Hem sitesinden hem de GeForce Experience'den kontrol ettim, güncel sürüm kurulu gözüküyor.
Realtek Semiconductor ses sürücüsünü güncelelyin.
Hemen güncelliyorum.
Vanguard kaldırın.
Kaldırdım.

XMP kapalı yapmak daha sağlıklı oluyor.
Cihazım yaklaşık 5 yaşında bir laptop, bununla ilgili bir seçenek yok BIOS'ta.
Vanguard, Afterburner, droidcam kaldırın.
Vanguard, Droidcam kaldırdım. Afterburner da kaldıracağım fakat sıcaklıkları ve oyun içi değerleri takip etmek için bir yazılım var mı başka?
Cihazınızdaki Bluetooth aygıtları devre dışı bırakın.
Bluetooth kapalı kullanıyorum bilgisayarı. Yine de Bluetooth ayarlarından cihazları kaldırdım.
DDU ile ekran kartı sürücülerini kaldırın ve güncel sürümü kendi sitesinden tekrar yükleyin.
Müsait bir zamanda yapacağım.
Rehberi uygulayın.
Hemen uyguluyorum.
Düzenleme:

SSD modeliniz nedir acaba? Mümkünse HD Sentinel ile sağlık sekmesini paylaşır mısınız?
SSD modelim Hikvision E100N.
Bu konuda tavsiye edilmişti. İnternete biraz göz gezdirdikten sonra aldım:
1620122234835.png

Cevaplarınız için çok teşekkürler, dediklerinizi uyguluyorum. Bir gelişme olursa paylaşacağım.

Son düzenleme:
Afterburner da kaldıracağım fakat sıcaklıkları ve oyun içi değerleri takip etmek için bir yazılım var mı başka?
Bir süre sonra tekrar indirebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1006566

Cevaplarınız için çok teşekkürler, dediklerinizi uyguluyorum. Bir gelişme olursa paylaşacağım.
SMART kısmını paylaşır mısınız?

SMART kısmını paylaşır mısınız?
1620122656407.png

Eskiden indirdiğim için bu hatayı verip kapanıyor. CrystalDiskInfo'dan atsam olur mu?

Düzenleme: CrystalDiskInfo ekran görüntüsü:
SSD:
1620123180934.png

HDD:
1620123204413.png

Sorun devam ediyor. Dün DDU ile ekran kartı sürücülerimi silip tekrar yüklemeden önce yine birkaç saniyeliğine dondu, sesler tekrar etti ve düzeldi. (DDU kullandıktan sonra şu ana kadar bu sorunu tekrar yaşamadım.)

Bundan sonra DDU ile ekran kartı sürücülerimi silip tekrar yükledim. Bugün ise denemek için Zoom'da arkadaşlarımla konuşuyordum, arkada Visual Studio açıktı ve çok sık aralıklarla fare geç gelmeye başladı. Yine öncesinden daha sık aralıklarla ekrandaki çoğu uygulama siyah olup yaklaşık 10 saniye öylece bekledikten sonra geri geldi.

@PanzerTR yapabileceğim herhangi bir şey var mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı