Bilgisayar temizliği ile sıcaklık değerleri düşüyor

cosama

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar,
CPU: Ryzen 5 2600.
Motherboard: MSI B450 Tomahawk.
RAM: HyperX Predator RGB 16 GB (2x8GB) 2933MHz CL15 DDR4.
GPU: MSI GeForce GTX 1660 Gaming X 6G.
SSD: Samsung 250GB 970 Evo NVMe m.2.
Hard drives: Samsung HD250HJ 250GB 7200 RPM.
Computer case: Frisby FC-9050G.
PSU: Corsair VS550 550W 80+

Böyle bir sistemim var ve işlemcim oyunlarda yük binince 70-72 derecelerde, boşta ise 40-50 derecelerde çalışmaktaydı. İşlemci soğutucusu almayı düşünüyordum fakat bugün bilgisayarıma ciddi bir temizlik yapmadan önce tüm donanımları kasadan söktüm. A'dan Z'ye her yeri vakum makinesi ile tozları çıkardım, termal macun kurumadığı için yenilemedim ve stok soğutucunun fanların altındaki metal kısımdaki tozları temizledim. Genel olarak tüm parçalar boşta ve yükte daha serin çalışmaya başladı, bu işe 1-2 saatimi ayırdım ve beni işlemci soğutucusu ve extra fan almaktan kurtardı. Şu anda işlemcim boşta 35 derecelerde oyunlarda yük binince ise 57 dereceyi gördü maximum. Isınma sorunu yaşayan arkadaşlara tavsiyemdir, güzel bir temizlik yapılmalı.
Bu işlemleri sadece bir adet diş fırçası, ıslak mendil, vakumlu hava makinesi ve tornavida yardımıyla yaptım. Gerçekten de iyi bir temizlik ile ortalama 10 derecelik bir ısı düşüşü yakaladım donanımlarım için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar arkadaşlar,
CPU: Ryzen 5 2600.
Motherboard: MSI B450 Tomahawk.
RAM: HyperX Predator RGB 16 GB (2x8GB) 2933MHz CL15 DDR4.
GPU: MSI GeForce GTX 1660 Gaming X 6G.
SSD: Samsung 250GB 970 Evo NVMe m.2.
Hard drives: Samsung HD250HJ 250GB 7200 RPM.
Computer case: Frisby FC-9050G.
PSU: Corsair VS550 550W 80+

Böyle bir sistemim var ve işlemcim oyunlarda yük binince 70-72 derecelerde, boşta ise 40-50 derecelerde çalışmaktaydı. İşlemci soğutucusu almayı düşünüyordum fakat bugün bilgisayarıma ciddi bir temizlik yapmadan önce tüm donanımları kasadan söktüm. A'dan Z'ye her yeri vakum makinesi ile tozları çıkardım, termal macun kurumadığı için yenilemedim ve stok soğutucunun fanların altındaki metal kısımdaki tozları temizledim. Genel olarak tüm parçalar boşta ve yükte daha serin çalışmaya başladı, bu işe 1-2 saatimi ayırdım ve beni işlemci soğutucusu ve extra fan almaktan kurtardı. Şu anda işlemcim boşta 35 derecelerde oyunlarda yük binince ise 57 dereceyi gördü maximum. Isınma sorunu yaşayan arkadaşlara tavsiyemdir, güzel bir temizlik yapılmalı.
Bu işlemleri sadece bir adet diş fırçası, ıslak mendil, vakumlu hava makinesi ve tornavida yardımıyla yaptım. Gerçekten de iyi bir temizlik ile ortalama 10 derecelik bir ısı düşüşü yakaladım donanımlarım için.
İyi yapmışsınız sisteminizde ferahlamıştır.

Bir şey sormak istiyorum 250 SSD 250 HDD size yetiyor mu?
Ve şunu söylemek istiyorum yazdığınıza göre normal M.2 SATA SSD değil de daha performanslı olan NVMe M.2 SSD. Ve bu yazma okuma oranları GB ile ifade ediliyor. Sizin yazma okuma nedir ve bilgisayarınız kaç saniyede açılıp kaç saniyede kapanıyor merak ediyorum. Teşekkür ederim.

Ve şunu söylemek istiyorum yazdığınıza göre normal M.2 SATA SSD değil de daha performanslı olan NVMe M.2 SSD. Ve bu yazma okuma oranları GB ile ifade ediliyor. Sizin yazma okuma nedir ve bilgisayarınız kaç saniyede açılıp kaç saniyede kapanıyor merak ediyorum. Teşekkür ederim.

Ucu ucuna yetiyor hocam şu anlık böyle idare ediyorum. Birkaç ay sonra 480GB SSD veya 1TB HDD eklemesi yapmayı düşünüyorum.

Bilgisayarım 7 saniyede açılıyor ve oyunlardada 7-10 arası saniye bekleme süreleri oluyor SSD'ye kurduğum zaman. Oyunları HDD'ye kurduğum zaman 1 ila 2 dakika arasında bekleme süreleri ile karşı karşıya kalıyorum

NVMe M.2 SSD'min okuma hızı: 3400 MB / yazma hızı: 1500 MB.

Son düzenleme:
Temizlik tabii ki önemlidir. Baş ve işaret parmaklarınızı birbirine değdirip çekin yani açıp kapayın. Bir sorun olmadan bunu yapacaksınız. Fakat parmağınıza bir yapıştırıcı sürdüğünüzde bu işlemi yapmak için daha fazla güç harcayacaksınız ve bu yapıştırıcı kurudukça yani kıvamı arttıkça bu işlemi yapmanız daha zorlaşacak daha fazla enerji tüketeceksiniz. Nitekim tozlar da sistemimize aynı etkiyi yapar. Tozlar yığıldıkça pamuk yumağı haline gelir ve fanlarınızın aynı düzeyde dönüş hızı için daha fazla enerji harcamasına sebep olur böylelikle ısı değerlerinizde artış olur. Ben her sene en az 1 defa kasamı açar "detaylı" temizliğini yaparım. Fanları söküp kulak çöpü, fırça, soğuk üfleyen fön makinesi ve kolonya yardımı ile temizliğini yaparım. Düzenli temizlik sayesinde açtığınızda devasa tozlar görmüyorsunuz bu da işi yapmanızı kolaylaştırıyor. Oda temizliğiniz de önemli tabii ki. Bunu ev genelinde yapmak gerekir ama oda özelinde de iki günde bir odanızı temizlerseniz, varsa halınızı süpürmek, oda tozlarını temizlemek gibi hem sisteminize birikecek tozu azaltır hem de daha hijyenik ve ferah bir odada vakit geçirirsiniz.

Temizlik tabii ki önemlidir. Baş ve işaret parmaklarınızı birbirine değdirip çekin yani açıp kapayın. Bir sorun olmadan bunu yapacaksınız. Fakat parmağınıza bir yapıştırıcı sürdüğünüzde bu işlemi yapmak için daha fazla güç harcayacaksınız ve bu yapıştırıcı kurudukça yani kıvamı arttıkça bu işlemi yapmanız daha zorlaşacak daha fazla enerji tüketeceksiniz. Nitekim tozlar da sistemimize aynı etkiyi yapar. Tozlar yığıldıkça pamuk yumağı haline gelir ve fanlarınızın aynı düzeyde dönüş hızı için daha fazla enerji harcamasına sebep olur böylelikle sıcaklık değerlerinizde artış olur. Ben her sene en az 1 defa kasamı açar "detaylı" temizliğini yaparım. Fanları söküp kulak çöpü, fırça, soğuk üfleyen fön makinesi ve kolonya yardımı ile temizliğini yaparım. Düzenli temizlik sayesinde açtığınızda devasa tozlar görmüyorsunuz bu da işi yapmanızı kolaylaştırıyor. Oda temizliğiniz de önemli tabii ki. Bunu ev genelinde yapmak gerekir ama oda özelinde de iki günde bir odanızı temizlerseniz, varsa halınızı süpürmek, oda tozlarını temizlemek gibi hem sisteminize birikecek tozu azaltır hem de daha hijyenik ve ferah bir odada vakit geçirirsiniz.

Kesinlikle katılıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı