Bilgisayar temizliği sonrası fanlar dönmüyor ve görüntü gelmiyor

globalanarchist

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Dün bilgisayarın fazla tozlu olması sebebiyle temizleme işlemine giriştim, girişmez olaydım. Bilgisayar hiç açılmıyor, görüntü gelmiyor, işlemci fani dahil olmak üzere fanlar dönmüyor. Sadece kasanın üstündeki ve önündeki fanlar dönüyor. İşlemci fani da PC'yi açma düğmesine basınca ilkten çalışıyor sonra duruyor. Işlemciyi söküp baktığımda termal macun neredeyse kalmamış ve kup kuru olduğunu gördüm. Bu bir sorun yaratır mı yoksa diğer etkenler mi mevcut?

Sorun anakart da olabilir işlemci soketinin olduğu yerde eğer soğutucuyu sökerken zarar verdi iseniz belki de statik elektrik yüzünden açılmıyordur pili çıkarıp takmayı denediniz mi?
Evet pili çıkarıp denedim birkaç kez. Şimdi bana da öyle gelmeye başladı. İşlemci sağlam gözüküyor. Kasayı çalıştırınca ısınıyor direkt kapatmak zorunda kalıyorum. Ama bu yüzden işlemci de yanmış olabilir. Anakart üzerinde de sorun olmuş olabilir. Kısır bir döngüye giriyor bu. Bilgisayarcıya gidersem ancak o zaman öğreneceğiz gibi. Tüh üzücü. 🙃

Edit: ÇÖZÜLDÜ! Cpu yuvasında toz vardı gözden kaçmış yüksek ihtimalle ondan kaynaklı bir sorundu. Diğer olarak ramlarin yerlerini değiştirdim. Açıldı paşam. Çok mutluyum. Şimdi içinde böcekler yuva yapana kadar bir süre dokunmayacağım. 🙂

Son düzenleme:
Evet pili çıkarıp denedim birkaç kez. Şimdi bana da öyle gelmeye başladı. İşlemci sağlam gözüküyor. Kasayı çalıştırınca ısınıyor direkt kapatmak zorunda kalıyorum. Ama bu yüzden işlemci de yanmış olabilir. Anakart üzerinde de sorun olmuş olabilir. Kısır bir döngüye giriyor bu. Bilgisayarcıya gidersem ancak o zaman öğreneceğiz gibi. Tüh üzücü. 🙃

Edit: ÇÖZÜLDÜ! Cpu yuvasında toz vardı gözden kaçmış yüksek ihtimalle ondan kaynaklı bir sorundu. Diğer olarak ramlarin yerlerini değiştirdim. Açıldı paşam. Çok mutluyum. Şimdi içinde böcekler yuva yapana kadar bir süre dokunmayacağım. 🙂
Dostum, yayınlarda pikselleşme sorununu çözdün mü? Sistemim iyi ama bir türlü düzeltemedim.

Dostum, yayınlarda pikselleşme sorununu çözdün mü? Sistemim iyi ama bir türlü düzeltemedim.
Maalesef hocam. Türlü türlü forumlara baktım özellikle yabancı forumlara, verilenleri uyguladım ettim lakin bir düzelme yok. Tek inancım yüksek ihtimalle partner olduktan sonra artık yazılımsal yani Twitch'in sana sağladığı geniş bant, kaliteli bir yayın seçeneği o zaman çıkıyor. Onun haricinde eğer nvidia ekran kartın varsa yayını ekran kartından verdiğinde daha net bir görüntü elde ediyorsun. Nvidia ekran kartlarında sırf yayın yapılması, görüntü paylaşılması için yapılmış bir ayrı işlemci var - yanlış hatırlamıyorsam - o şekilde onu bir nebze olsun kirli görüntüyü ortadan kaldırdığı gerçek. Eğer nvidia ekran kartına sahipsen YouTube arama motorunda kalite ayarlarını bulabileceğin zibilyon tane video mevcut. Oradan ayarlayabilirsin. Lakin amd maalesef bu yönde pek iç açıcı değil. Ona bir çözüm yok. Zaten Amd ekran kartına sahipsen genellikle işlemciden yapıyorlar yayını. Diğer türlü dediğim gibi Nvidia başarılı, o da yoksa partnerlikte bir nebze etki ediyor.

Maalesef hocam. Türlü türlü forumlara baktım özellikle yabancı forumlara, verilenleri uyguladım ettim lakin bir düzelme yok. Tek inancım yüksek ihtimalle partner olduktan sonra artık yazılımsal yani Twitch'in sana sağladığı geniş bant, kaliteli bir yayın seçeneği o zaman çıkıyor. Onun haricinde eğer NVIDIA ekran kartın varsa yayını ekran kartından verdiğinde daha net bir görüntü elde ediyorsun. NVIDIA ekran kartlarında sırf yayın yapılması, görüntü paylaşılması için yapılmış bir ayrı işlemci var - yanlış hatırlamıyorsam - o şekilde onu bir nebze olsun kirli görüntüyü ortadan kaldırdığı gerçek. Eğer NVIDIA ekran kartına sahipsen YouTube arama motorunda kalite ayarlarını bulabileceğin zibilyon tane video mevcut. Oradan ayarlayabilirsin. Lakin AMD maalesef bu yönde pek iç açıcı değil. Ona bir çözüm yok. Zaten AMD ekran kartına sahipsen genellikle işlemciden yapıyorlar yayını. Diğer türlü dediğim gibi NVIDIA başarılı, o da yoksa partnerlikte bir nebze etki ediyor.

Dostum ben açıkçası yayınımda sorun oldugunu düşünüyordum. Şöyle bir test yaptım. 1920x1080 monitörde yayınımı izledim. Pikselleşmeler vardı. Ardından ünlü Twitch yayıncılarının yayınlarını izledim. Ve onlarında yayınlarında pikselleşme gördüm. Ardından yayın PC mi açtım. Monitörüm 1440x900 yayın PC sinin. Canlı yayın videolarını izledim. Cam gibi prüzsüzdü. Tekrar Twitch'e girip canlı yayın izledim. O yayınlarda prüzsüzdü. Monitör farkına verdim olayı ve kafama takmıyorum. Arkadaşlarım izlerkende bir problem olmadıgı geri dönüşünü yaptılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı