Bilgisayar Toplanırken Yapılan 8 Hata

Güzel konu olmuş, tam anlamıyla katılmadığım tek nokta RAM konusu.
Evet acil değil ve evet o aradaki parayla daha verimli işler yapılabilir, ama diğer donanımlar zaten istenilen yerdeyse bu yapılabilecek bir şey.

Bana göre gereksiz render yapılmayacaksa. Merak ettiğim soru var. Ultra ayarlardan medium ayarlara alsak zaten RAM kullanımı düşmez mi veya mediumdan Low'a alsak? Tabi arkada DC+Chrome olursa. Arkadaki gereksiz hizmet ve uygulamaları kapatmak için tonla ayar var zaten.

Güzel konu olmuş, tam anlamıyla katılmadığım tek nokta RAM konusu.

16 GB üzeri RAM'e gelene kadar yapılacak bir sürü şey var, ama bu 32 GB RAM'i anlamsız hale getirmiyor, 2020'de güzel bir lüks ve 16 GB sistemde gördüğünüz değerler yanıltıcı olabilir.

Başka bir forumda tam anlamıyla bu tartışma döndü daha dün, o yüzden orada yazdığımı direk kopyalıyorum. Yapıştıracağım mesajımda hitap ettiğim kişi siz değil o konudaki insanlar.

Kısacası yeni nesil oyunların bazılarında arka plandaki her şeyi kapamanız gerekecek sıkıntı yaşamamak için. Evet acil değil ve evet o aradaki parayla daha verimli işler yapılabilir, ama diğer donanımlar zaten istenilen yerdeyse bu yapılabilecek bir şey, sadece iş için değil. Hatta 5 seneye oyunlarda 32 GB, iş bilgisayarlarında 64 GB standardı olmasını bekliyorum, şahsen bana 32 GB yetmiyor.

Benim orada eleştirdiğim nokta 32 GB RAM olsun en iyi sistem benim konusu. DDR2 800MHz 32 GB RAM'li PC'ler var bu algıyı benimsedikleri için.

Benim orada eleştirdiğim nokta 32 GB RAM olsun en iyi sistem benim konusu. DDR2 800MHz 32 GB RAM'li PC'ler var bu algıyı benimsedikleri için.
O konuda katılıyorum, o yüzden tam anlamıyla katılmadığım diye özellikle belirttim.

Son günlerde kız arkadaşım için ikinci el bilgisayar bakıyorum, sadece ram miktarı ve işlemci serisi (dediğiniz gibi i5 i7 vs) yazan, detayları mesaj atmadıkça vermeyen çok fazla insan var. Bu 7 maddeye de uyan ikinci el sistemin neredeyse hiç olmadığını da belirtmek lazım, illa bir şeyleri saçma yapıyorlar. Bir tane buldum sadece düzgün yeni ilan, aynı gün satıldı.
Bana göre gereksiz render yapılmayacaksa. Merak ettiğim soru var. Ultra ayarlardan medium ayarlara alsak zaten RAM kullanımı düşmez mi veya mediumdan Low'a alsak? Tabi arkada DC+Chrome olursa. Arkadaki gereksiz hizmet ve uygulamaları kapatmak için tonla ayar var zaten.
Hem gereksiz diyorsunuz, hem de ayarları kısmaktan bahsediyorsunuz, bir şeyleri kısmak gerekiyorsa gereksiz değil demek ki 😃 . Öncelikli olmadığını belirttim zaten. Ayrıca ram'i sadece render ile limitlemek de mantıklı değil, ramden faydalanan bir sürü kullanım var, hatta direk mesajımda anlattım bir tanesini.

Ayarların çoğu rami etkilemez. Texture quality yüksek olduğunda ram harcaması aralarda artar, çünkü önce diskten ram'e, oradan da ekran kartının vram'ine aktarır. Ram yetersiz olduğunda bu aktarma yavaşlar ve takılmalara yol açar.

Kısacası arka plandaki şeyleri kapatmak ve bazı oyunları düşük ayarlarda oynamak fazla rami anlamsız kılmaz. O mantıkla daha küçük monitör alıp daha yakından bakabilir, yeni ekran kartı almak yerine çözünürlüğü düşürebilirsiniz, o zaman bunlar da mı mantıksız?

Dediğim tam anlamıyla anlaşılsın istediğim için tekrarlıyorum, bu bir öncelik DEĞİL, ama gereksiz de değil. 5000 liralık bilgisayar alan almasın tabi ki 32 gb ram.

Son düzenleme:
Sistem toplarken yapılan en büyük hata günü kurtarmaya yönelik doğrudan performansa etki eden hafif ve sıklıkla değişmesi kolay parçalara (bunlar çoğunlukla işlemci, ekran kartı, RAM, SSD, soğutucu, fan) önem verip performansa doğrudan etki etmeyen ama değiştirmesi kolay olmayan parçalara (bunlar kasa, PSU, monitör, anakart) önem verilmemesidir. Halbuki kasa, PSU, anakart ve monitör sorunsuz ise sistemin demirbaş parçaları olarak yıllarca kalır. İlk başta saydığım değiştirmesi kolay parçalar ise bütçe durumuna göre zamanla yükseltilebilir.

Beyler bende Frisby Venom var birçok kişi kalitesiz PSU demiş ben simdiye kadar skıntısını görmedim 80+ sertifikası var yalan değilmiş gercekten varmış sizce ileride skıntı yaratır mı bana pek C4 PSU gibi gelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Beyler bende Frisby Venom var birçok kişi kalitesiz PSU demiş ben simdiye kadar skıntısını görmedim 80+ sertifikası var yalan değilmiş gercekten varmış sizce ileride skıntı yaratır mı bana pek C4 PSU gibi gelmedi.

Sertifikası olması yalan olmadığı anlamına gelmez. O sertifika gerçek değil. Ayrıca senin sorun yaşamıyor olman başkalarının sorun yaşamıyor olması anlamına gelmez. O PSU'lar rezalet.

Yeni konular

Geri
Yukarı