Bilgisayar USB boot etmiyor

Bugün başka bir konuda şunu fark ettik Rufus ile işlem yaparken MBR veya GPT olarak seçilen kısım ISO dosyasını seçtikten sonra değişiyor. Yani şu şekilde, Disk bölüm düzenini MBR olarak seçiyoruz sonra ISO ekleyince o yine GPT yapıyor. ISO dosyasını seçtikten sonra MBR olarak seçmek gerekiyor. Eğer format için tekrar yapmayı düşünürseniz, Rufus ile yazdırırken buna dikkat ederek yapmaya çalışın. Belki sizinde Boot edememe sebebiniz anlık gözden kaçan bu değişim olabilir.
Yeni sürümünde düzeltmişler sanırsam. ISO dosyasını seçmeden MBR, GBT kısmında değişim yapamıyorsunuz.

Yeni sürümünde düzeltmişler sanırsam. ISO dosyasını seçmeden MBR, GBT kısmında değişim yapamıyorsunuz.

Eğer yeniden yaparsanız şunu deneyin.

370678

Rufus 2.18 de bu şekilde.
Dosya sistemi kısmını NTFS değil FAT32 yaparak. (BIOS'un NTFS yapıdaki Flaş ile Boot etmiyor olabilir.) Yeni versiyonda MBR yapınca NTFS kısmı değişmiyor. GPT yapınca FAT32 geliyor. Eksiklik var yeni versiyonda.

Arkadaşlar bir bilgisayara format atacağım. Boot menüsünden flash bellekten bilgisayarı başlattığım zaman sanki Windows'u normal başlatmışım gibi Windows açılıyor. BIOS'dan USB belleği üst sıraya alıp bilgisayarı başlatmaya çalıştığım zaman ise sıralamayı değiştiremiyorum komutları algılamıyor. USB bellekte bir sorun yok daha önce defalarca kullanıp format attığım bir bellek.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Sorunu çözebildinizmi Gigabyte GA-AB350M Gaming 3 anakarta sahibim. Rufus yardımıyla Windows'u yazdırdım belleğe. Bilgisayarı yeniden başlatıp F12 ile boot menüsüne giriyorum ve UEFI ibareli belleğimi seçiyorum. Bilgisayar kendini yeniden başlatıyor ve Windows masaüstüne geliyor. BIOS'tan bazı ayarları değiştirdim ancak işe yaramadı.

Arkadaşlar bir bilgisayara format atacağım. Boot menüsünden flash bellekten bilgisayarı başlattığım zaman sanki Windows'u normal başlatmışım gibi Windows açılıyor. BIOS'dan USB belleği üst sıraya alıp bilgisayarı başlatmaya çalıştığım zaman ise sıralamayı değiştiremiyorum komutları algılamıyor. USB bellekte bir sorun yok daha önce defalarca kullanıp format attığım bir bellek.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Öncelikle Merhaba Herkese.Flash boot etmiyorsa:

1) USB Formatlayın.
WİNDOWS

Usb nin üzerine gelip sağ click biçimlendir -> Başlat.
Şeklinde.
LİNUX

$lsblk

yazın ve formatlanacak USB yi seçin.Yani adını alın bende "sdb1"yani komutum:

$sudo umount /dev/sdb1

$sudo fdisk /dev/sdb

Boş bir bölümlendirme tablosu oluşturmak için O’ya bas.
Yeni bir bölüm oluşturmak için.N’ye bas. Oluşturmak istediğin bölümün boyutunu gir. Tek bir bölüm oluşturuyorsan sürücünün tam boyutunu gir.

Tabloyu yazıp çıkmak için .W’ya bas. Bu biraz sürebilir.
Yeni bölümünü görüntülemek için .lsblk’yı tekrar çalıştır. USB sürücünün adının altında listelenir.Yeni birimini biçimlendir.

Yeni birimi oluşturduğuna göre birimi, tercih ettiğin dosya sistemiyle biçimlendirebilirsin. Sürücüyü en uyumlu dosya sistemi olan FAT32 olarak biçimlendirmek için aşağıdaki komutu gir. sdb1’in yerine bölümünün adını yaz:

$ sudo mkfs.vfat /dev/sdb1

Ardından Flashı çıkar ve restart at.Yani yeniden başlat.

Yeni konular

Geri
Yukarı