Bilgisayar ve Monitör için UPS önerisi

Zediona

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar oturduğumuz evin elektrik aksamları pek iyi değil. Bu yüzden bilgisayarı kullanırken ister istemez çekiniyorum. Herhangi bir prizi taktığımızda dahi "brown-out" denilen voltaj dalgalanmalarıyla karşılaşıyoruz. Bu nedenle UPS almaya karar verdim. Konu açmadan önce kendi çapımda araştırma yapsam da tam bir sonuca ulaşamadım. Online tipinde bir UPS almak istiyorum ama markalar hakkında hiçbir fikrim yok. 2 tane 24 inch monitör ve Ryzen 5 3600, RX 5700 XT'li sistem için kullanacağım. Hangi kapasite ve marka uygun olur?

Merhaba. Bu dalgalanmalar evin tesisatıyla direk ilgiliyse öncelikle bunu gidermeye çalışmalısınız. Yapılan müdaheleyle (tamirle) düzelmiyorsa ve dalgalanmalar yine sürekliyse, kesinti olmuyorsa voltaj regülatörü, kesintiyle büyük dalgalanmalar birlikteyse online UPS'leri tercih edin. Line-interaktif tipteki UPS'ler küçük ve anlık bazı dalgalanmaları giderir, uzun süreli ve büyük dalgalanmalarda voltaj regülatörleri, bu büyük dalgalanmalar kesintiyle birlikteyse online UPS'ler gerekir. Online UPS 'nin verdiği elektrik sürekli olarak şebekeden bağımsızdır, büyük/küçük dalgalanmalardan etkilenmezler. Line-interaktif UPS'ler ise şebekeyle iç içe olduğu, sadece kesintide devreye girdiğinden devamlı şebekeye bağımlıdır, çok büyük dalgalanmalarda etkisiz kalırlar. Kolay gelsin.

Merhaba. Bu dalgalanmalar evin tesisatıyla direk ilgiliyse öncelikle bunu gidermeye çalışmalısınız. Yapılan müdaheleyle (tamirle) düzelmiyorsa ve dalgalanmalar yine sürekliyse, kesinti olmuyorsa voltaj regülatörü, kesintiyle büyük dalgalanmalar birlikteyse online UPS'leri tercih edin. Line-interaktif tipteki UPS'ler küçük ve anlık bazı dalgalanmaları giderir, uzun süreli ve büyük dalgalanmalarda voltaj regülatörleri, bu büyük dalgalanmalar kesintiyle birlikteyse online UPS'ler gerekir. Online UPS 'nin verdiği elektrik sürekli olarak şebekeden bağımsızdır, büyük/küçük dalgalanmalardan etkilenmezler. Line-interaktif UPS'ler ise şebekeyle iç içe olduğu, sadece kesintide devreye girdiğinden devamlı şebekeye bağımlıdır, çok büyük dalgalanmalarda etkisiz kalırlar. Kolay gelsin.
Evin tesisatını tamamen değiştirmek gerek fakat biz kiracı olduğumuzdan uzak duruyoruz şimdilik. Siz hangi markayı önerirdiniz?

UPS (1500 VA) veya voltaj regülatörü (1500 VA) seçiminde Tunçmatik en favori markalardan olur. Akım korumalı prizde de ayni Tunçmatik'i veya SBS'yi (Evdeki bir Koç-taş markası tercihimdir) seçebilirsiniz. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı