Bilgisayar ve telefonda bambaşka hızlar

Bir de Ethernet kablosu almam gerecek demek o zaman. Dediğim gibi Ethernet kablosu alsam bile hiçbir işime yaramayacak çünkü kütüphanede çalışıyorum ve kütüphanede de okulun internetini kabloluya çevirebileceğim bir yer yok.

Okula kütüphaneye götürüyorsan ve orada da düşük hızlar alıyorsan sıkıntılı durum, garanti varsa da yoksa da Wi-Fi'yi tamir ettirmeye bak bence.

Okula kütüphaneye götürüyorsan ve orada da düşük hızlar alıyorsan sıkıntılı durum, garanti varsa da yoksa da Wi-Fi'yi tamir ettirmeye bak bence.

Evet hocam asıl sıkıntı o zaten. Gönderideki SS'lerde de okul interneti söz konusu. Yanımda test yapan arkadaşlarımın hızları bilgisayarda 300e kadar çıkıyor. Misal rastgele bir vakitte aynı internette arkadaşımın bilgisayarının ölçtüğü internet hızı:

1683296645876.png

Halen aktif olarak hayatimdaki acik ara en buyuk sıkıntı bu. Aldigim kaliteli adaptor de hiçbir etki yapmadi. Ders bile calisamiyorum. Egitim hayatimi da cok ciddi etkiliyor. Telefondan takip etmeye calisiyorum dersleri.

Arkadaşlar yıllardır uğraşıyorum. Sorunumu halen çözemedim ancak çok ciddi ilerlemeler kaydettim. Çok fazla insanla görüştüm saatlerce araştırmalar yaptım. Literatür katkısı olsun diye birkaç tane sebep ve yöntem paylaşacağım:
1) arkadaşlar bu sorun yüzde 90 bilgisayarınızın eski olmasından dolayı kaynaklanıyor. Eski bilgisayar kütüphane gibi çoklu bağlanımların yapıldığı yerlerde ağ darlığından dolayı 2.4 GHz desteklediği için halihazırda da yavaş bir interneti destekleyen wifi/bluetooth kartları bu çoğunluğa dayanamıyor ve internetiniz yok hale geliyor. Bunun için birkaç çözüm var. Ben hiçbirisinde başarılı olamadım ve günlerim boşa gidiyor ders çalışamıyorum çok yavaş ilerleyebiliyorum ama umarım bu sorunu yaşayan birileri bu yazımla sorununu çözer.
A) üniversitenizde birden fazla yerde bağlı internet ve çalışma ortamı varsa çok fazla insanın bulunmadığı herhangi bir binaya/çalışma odasına gidin ve daha az insanın bağlandığı modemden ders çalışın. Kütüphanelerden, büyük toplu çalışma odalarından uzak durun. Bu gerçekçi ancak geçici bir çözüm.
B) muhtemelen Wi-Fi kartınız arkaik. Bu yüzden muhtemelen Bluetooth kullanımından da tam verim alamıyorsunuz çünkü Wi-Fi ve Bluetooth kartları aynı kart üzerinden. Bunu çözmek için bilgisayarınızın ve ana kartınızın tam modelini bilip buna göre önlemler almanız gerekiyor ancak burada da iki farklı sorun var: 1) istediğiniz kadar uğraşsanız da aldığınız Wi-Fi kartının hiç çalışmaması veya çalışması ancak Bluetooth'un çalışmaması. 2) (benim de yaşadığım sıkıntı) Wi-Fi adaptörünüzün ana kartınıza alandan tasarruf için gömülü üretilmiş olması ve bu yüzden bu kartı çıkartıp takamamanız. 3. bir sonuç olarak hiçbir şekilde probleminizi çözememeniz ve hiçbir kartın işe yaramaması da mümkün. Bu yüzden internetten almak yerine tanıdığınız yerlerde bilgisayarcı bilgisayarcı dolaşarak başlarında durup sayısız denemeler yapmanız. Yine de çözemeyebilirsiniz.
C) bir diğer çözüm olarak da anten satın alabilirsiniz. Ancak sakına sakın benim yaptığım hataya düşüp 2.4 GHz destekleyen anten almayın. Hiçbir işinize yaramayacak. Sadece 5GHz antenler biraz daha pahalı olsalar da sorununuzu çözebilir. Emin değilim bu noktadan ancak 2.4 GHz'ler kesinlikle çözmüyor.

Sorunu çözebilen veya aynı sorunla karşılaşıp bilgi toplamak isteyen arkadaşlar bana yazabilir. Yıllardır hayatımdaki en büyük sorunlardan biri olmaya ve beni eğitim hayatımdan geride bırakmaya devam ediyor. Tek asıl çözüm yepyeni bir bilgisayar alabilecek parayı bulmak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı