Bilgisayar yavaş açılıyor

Atakan Kasırka

Hectopat
Merhabalar, genelde bilgisayarım yeniden başlattığımda veya güncelleme yaptıktan sonra geç açılırdı ancak bir iki gündür normal olarak açtığımda yavaş açılıyor. Gigabyte yazan ekranda çok bekliyor, önceden böyle değildi. Nedeni ne olabilir? Ekran kartına güncelleme falan da gelmemiş.

Merhabalar, genelde bilgisayarım yeniden başlattığımda veya güncelleme yaptıktan sonra geç açılırdı ancak bir iki gündür normal olarak açtığımda yavaş açılıyor. Gigabyte yazan ekranda çok bekliyor, önceden böyle değildi. Nedeni ne olabilir? Ekran kartına güncelleme falan da gelmemiş.

Windows açılırken de mi Gigabyte yazıyor?

Bilgisayar açılırken gigabyte ekranın da yavaşlama varsa bunu harddisk değil BIOS kaynaklı olabilecğini düşünüyorum. Çünkü o sırada donanım BIOS tarafından test ve onaydan geçiyor. Burada belki PSU ile ilgili de bir durum olaibilir. BIOS güncellemeyi dener misin? Ya da resetlemeyi. Eğer HHD kullanıyorsan SSD'ye geçmeni öneririm.

Bilgisayar açılırken gigabyte ekranın da yavaşlama varsa bunu harddisk değil BIOS kaynaklı olabilecğini düşünüyorum. Çünkü o sırada donanım BIOS tarafından test ve onaydan geçiyor. Burada belki PSU ile ilgili de bir durum olaibilir. BIOS güncellemeyi dener misin? Ya da resetlemeyi. Eğer HHD kullanıyorsan SSD'ye geçmeni öneririm.
Güç kaynağım (PSU) bu aralar baya bir sıkıntı çıkarıyor ve çok kalitesiz bir ürün bazen hatta bilgisayarım açılmıyor rami söküp takmam gerekiyor arada bir bilgisayar kitleniyor ve yüksek derece psu aşırı derece sinir sesler çıkarıyor yani yakında EVGA 600W 80+ almayı düşünüyorum umarım bir şey olmadan alırım.

Bu süre zarfında bilgisayarını yoracak işlemlerden kaçınmanı tavsiye ederim.

Bir de bilgisayarını bağladığın ana priz ile fiş arasına aşağıdaki gibi bir ürün bağlarsan, elektrik dalgalanmalarından veya kesintilerinden de bir nebze sistemini korumaya alırsın.

Bir de bilgisayarını bağladığın ana priz ile fiş arasına aşağıdaki gibi bir ürün bağlarsan, elektrik dalgalanmalarından veya kesintilerinden de bir nebze sistemini korumaya alırsın.

Bu tarz bir ürün kullanıyorum üstünde ışığı var ancak korumalı olup olmadığını bilmiyorum

Üzerinden sadece açma kapama olan klasik bir priz de olabilir. Kenarında köşesinde bir yerinde korumalı priz olduğuna dair bir şey yazmalı. Fotosunu çekip atarsan anlayabilirim belki.

Bu ürünü kullanıyorum.
IMG_20220124_194115.jpg

IMG_20220124_194124.jpg

Bu ürünü kullanıyorum.
IMG_20220124_194115.jpg

IMG_20220124_194124.jpg
İlk önce buraya 5'li bir priz takıyorum sonra 5'li prize güç kaynağını takıyorum işte buda 5'li priz 5'li prize de 3'lü bir priz takılı, 3'lüde arada laptop kullanılıyor
1644745689907.png

Akım korumalıya benziyor. Ön tarafını da atar mısın? Buradan bakınca ama evet korumalı sanırım.
Beşli prize değil de sadece bilgisayarın gün fişi takılacak şekilde ayarlarsan daha sağlıklı olur. Diğer cihazların zaten adaptör gibi korumöaları vardır, pc kadar da sıkıntılı olacaklarını sanmıyorum. Önemli olan şlimdilik yeni psu alana kadar bilgisayarı korumak. Sen akım korumayı en iyisi sadece bilgisayar gücü için kullan.

Geri
Yukarı