Bilgisayar yeniden başlatınca geç açılmaya başlıyor

bozkrtburak

Centipat
  • Gigabyte B450 M S2H
  • Ryzen 5 1600
  • RX 580

Format sonrası hiçbir sıkıntı yok, 3 saniyede açılıyor Fast Boot'u Ultra Fast yaptığımda. Sonra bilgisayarı yeniden başlat diye kapatınca bilgisayar 40 saniyede açılmaya başlıyor. Bir daha format atana kadar bu böyle devam ediyor. Tüm açılışlar 40 saniye sürüyor.

Bilgisayara yüklediğim bir şey yüzünden olamaz. Çünkü bilgisayarın hemen format sonrası yapıyorum bunu, bilgisayarı yeniden başlat tuşuna hiç basmazsam format sonrası 10 gün boyunca 3 saniyede açtım bilgisayarı normal açarak fakat ne zaman yeniden başlat tuşuna basıp yeniden başlatırsam bilgisayar 40 saniyede açılıyor. Bir daha format atana kadar düzelmiyor. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Denediğim yöntemleri de söyliyeyim.
  • CSM'i kapattım, açtım.
  • Her şekilde denedim Fast Boot kapalı açık, Ultra Fast her şekilde denedim.
  • BIOS pilini söktüm, BIOS'u sıfırladım RAM'i ekran kartını çıkartıp taktım, 3 kere format attım.
  • Yeniden başlattığımda mı oluyor diye kesinleştirmek için XMP'yi kapattım.

Nasıl çözeceğim ben bu sıkıntıyı? Hangi gruba yazdıysam kimse yardımcı olamadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gigabyte B450 M S2H, Ryzen 5 1600, RX 580. format sonrası hiçbir sıkıntı yok, 3 saniyede açılıyor Fast Boot'u Ultra Fast yaptığımda. Sonra bilgisayarı yeniden başlat diye kapatınca bilgisayar 40 saniyede açılmaya başlıyor. Bir daha format atana kadar bu böyle devam ediyor. Tüm açılışlar 40 saniye sürüyor, bilgisayara yüklediğim bir şey yüzünden olamaz. Çünkü bilgisayarın hemen format sonrası yapıyorum bunu, bilgisayarı yeniden başlat tuşuna hiç basmazsam format sonrası 10 gün boyunca 3 saniyede açtım bilgisayarı normal açarak fakat ne zaman yeniden başlat tuşuna basıp yeniden başlatırsam bilgisayar 40 saniyede açılıyor. Bir daha format atana kadar düzelmiyor. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Denediğim yöntemleri de söyleyeyim. CSM'i kapattım, açtım. Her şekilde denedim Fast Boot kapalı açık, Ultra Fast her şekilde denedim. BIOS pilini söktüm, BIOS'u sıfırladım RAM'i ekran kartını çıkartıp taktım, 3 kere format attım. Yeniden başlattığımda mı oluyor diye kesinleştirmek için XMP'yi kapattım. Nasıl çözeceğim ben bu sıkıntıyı? Hangi gruba yazdıysam kimse yardımcı olamadı.

HDD kullanıyorsanız yapacak hiçbir şey yok fakat HDD kullanıyorsanız bu durum yavaş yavaş arttıysa disk sağlığınızı kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

SSD'niz var mı?

Adam 3sn de bilgisayarım açılır demiş. HDD'de böyle bir şey mümkün mü? Bu nasıl soru?

HDD kullanıyorsanız yapcak hiçbir şey yok fakat HDD kullanıyorsanız bu durum yavaş yavaş arttıysa disk sağlığınızı kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

Abi ne alakası var. 3sn de bilgisayar açan HDD gördünüz mü siz? Ben görmedim. Varsa da helal olsun. Hocam sizde bu durumu kafanıza takmayın. Dünyanın en iyi donanımlarına sahip olsanız da bilgisayarı yeniden başlat dediğiniz vakit en az 30sn sürecektir. Bu Windows ile alakalı bir durum. Sebebini bilmiyorum. Sizin ki yine 40 sn de açılıyor. HDD kullanan insanların halini düşünün bir de.

Adam 3sn de bilgisayarım açılır demiş. HDD'de böyle bir şey mümkün mü? Bu nasıl soru?

Abi ne alakası var. 3sn de bilgisayar açan HDD gördünüz mü siz? Ben görmedim. Varsa da helal olsun. Hocam sizde bu durumu kafanıza takmayın. Dünyanın en iyi donanımlarına sahip olsanız da bilgisayarı yeniden başlat dediğiniz vakit en az 30sn sürecektir. Bu Windows ile alakalı bir durum. Sebebini bilmiyorum. Sizin ki yine 40 sn de açılıyor. HDD kullanan insanların halini düşünün bir de.

Hocam SSD'ye sahibim. Şöyle söyleyeyiö sadece yeniden başlatınca 40 saniyede değil bilgisayarı yeniden başlatınca bir kere bir daha format atana kadar tüm açılışlar 40 saniye sürüyor. Normal açılışlar da.

Yeniden başlatma durumu Windows 10 yüklediğimden beri (3 sene) bendede aynı, mesela kapatıp açınca 15 saniyede açılıyorsa yeniden başlatınca 50 saniye oluyor. Bunu gözüme çarptığında üst üste çok denedim yeniden başlatma ve kapatıp açma olarak herseferinde aynı durum, hatta bir laptoptada aynı olduğunu gördüm. Benim anladığım kapatınca sistemi bilmediğimiz bir uyku modu gibi bir duruma aldığı için hızlı açıyor, yeniden başlatıncada sıfırdan yüklenerek açıyor. Bu arada iki sistemdede SSD yok.

Geri
Yukarı