Bilgisayara ikinci RAM'i takınca görüntü gelmiyor

Anakartın ram slotuna yada ram de arıza var büyük ihtimal anakartta arıza var başka ramle deneme şansınız varsa deneyin.

Ne dediğiniz anlaşılmıyor.
Ne gibi bir sorun yaşayabilirim ileride demek istemiştim kusura bakmayın.
Anakartın ram slotuna yada ram de arıza var büyük ihtimal anakartta arıza var başka ramle deneme şansınız varsa deneyin.
İlk RAM diğer slotlarda sorunsuz çalışıyor. Diğer RAM ise 2. slotta çalışıyor. Fakat diğer slotlarda çalışmayıp ikinci slotta çalışan RAM ile birlikte diğer RAM'i dördüncü slota takıp çalıştırdığım zaman ekrana görüntü gelmiyor. Yani tam bir belirsizlik mevcut. Problemin nereden kaynaklandığını çözemedim bir türlü.

Bilgisayarınızın kendini art arda açıp kapaması bana zamanında belleklerimin frekans hızını ayarlarken bu sorunla karşılaştığımı hatırlattı. Acaba RAM'lerinizin biri yüksek frekansta, diğeri ise default frekansında olabilir mi? Bilmiyorum böyle birşey mümkün mü sadece aklıma geldi. Sorun çıkartmayan RAM'iniz yüksek frekanstaysa onu defaulta alıp bir deneyebilirsiniz.

Ben de benzer bir problem yaşıyordum. 2-4 veya 1-3 kanallarda art arda açılıp kapanıyordu bilgisayar. 3-4 şeklinde ise çalışıyordu. Ancak o zaman da çift kanal yerine tek kanal olarak çalışıyor ve frekansı düşük çalışıyor. Sonrasında araştırdığımda işlemci pinlerinden birinin yamulması veya oturmaması sonucunda bunun gerçekleştiğine dair şeyler okudum. Açıkçası ne zamandır pinleri düzeltmeyi deneyeceğim (eğer yamuklarsa) ancak buna tehlikesinden dolayı cesaret edemiyorum. Sıkıntınız bu şekilde olabilir.

Ben de benzer bir problem yaşıyordum. 2-4 veya 1-3 kanallarda art arda açılıp kapanıyordu bilgisayar. 3-4 şeklinde ise çalışıyordu. Ancak o zaman da çift kanal yerine tek kanal olarak çalışıyor ve frekansı düşük çalışıyor. Sonrasında araştırdığımda işlemci pinlerinden birinin yamulması veya oturmaması sonucunda bunun gerçekleştiğine dair şeyler okudum. Açıkçası ne zamandır pinleri düzeltmeyi deneyeceğim (eğer yamuklarsa) ancak buna tehlikesinden dolayı cesaret edemiyorum. Sıkıntınız bu şekilde olabilir.
Bunu ben de okudum geçenlerde ve okuduğumdan beri kasayı açmaya korkuyorum. Geçen aylarda macun sürmek için işlemciyi çıkarırken biraz zorlamıştım ve pin'in tekini yamultmuş idim. Sonrasında parmağım ile düzeltip yerine oturtmuştum. Sorun bu olabilir ama umarım bu değildir... Pin yamulması direkt o pin'i öldürüyor mudur acaba? O kadar hassas olmaması için umut edip düzeltip takmıştım ve çalıştığını görünce sevinmiştim çünkü...
Bilgisayarınızın kendini art arda açıp kapaması bana zamanında belleklerimin frekans hızını ayarlarken bu sorunla karşılaştığımı hatırlattı. Acaba RAM'lerinizin biri yüksek frekansta, diğeri ise default frekansında olabilir mi? Bilmiyorum böyle birşey mümkün mü sadece aklıma geldi. Sorun çıkartmayan RAM'iniz yüksek frekanstaysa onu defaulta alıp bir deneyebilirsiniz.
RAM'leri takıp direkt BIOS'tan profil ayarlayıp normal çalışması gereken frekansta çalıştırıyordum fakat yine de yarın bunu da deneyeceğim.

Bunu ben de okudum geçenlerde ve okuduğumdan beri kasayı açmaya korkuyorum. Geçen aylarda macun sürmek için işlemciyi çıkarırken biraz zorlamıştım ve pin'in tekini yamultmuş idim. Sonrasında parmağım ile düzeltip yerine oturtmuştum. Sorun bu olabilir ama umarım bu değildir... Pin yamulması direkt o pin'i öldürüyor mudur acaba? O kadar hassas olmaması için umut edip düzeltip takmıştım ve çalıştığını görünce sevinmiştim çünkü...

RAM'leri takıp direkt BIOS'tan profil ayarlayıp normal çalışması gereken frekansta çalıştırıyordum fakat yine de yarın bunu da deneyeceğim.
Aynı sorun bir arkadaşımın başına geldi. 1 ve 2 slotta çalışan ramler 1 ve 3 veya 2 ve 4 kombinasyonunda çalışmıyordu. Bizde ram slotları bozuk diye düşünüyorduk. Pc yi teknik servise götürdü ve halletiler. Sorunun neyden kaynaklı olduğunu söylemedi. Durumun onun pc ile aynı diye düşünüyorum. Ramler ve slotlar sağlam bana kalırsa. İşlemci pini ilede ilgili değil. Bir servise göster halledeceklerdir.

Arkadaşlar dün gelen yorumlardan sonra işlemciyi açtım ve PIN'ler gayet sağlıklı gözüküyorlardı. Bunu yazılımsal olarak da kontrol etme şansımız var mıdır? (AMD Ryzen 5 1600) Daha sonrasında ise her iki RAM'i de tek tek her slota deneyerek bilgisayarı açmaya çalıştım. Sonuç olarak iki RAM de 3. ve 4. slotlarda ekrana görüntü vermedi. RAM'lerin ledleri yanıyor takıldığında güç alıyorlar fakat ekrana görüntü gelmiyor. Sizce yazılımsal bir hata mı var yoksa üçüncü ve dördüncü portlar aramızdan mı ayrılmışlar?

Son düzenleme:
Tek bir ram takıp BIOS'a ulaşın. Ram MHz'ini düşürüp 2. rami takıp tekrar deneyin. Eğer otomatikteyse ortalama bir değere alın. Umarım sorununuz çözülür.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı