Bilgisayara RAM ekledim ışığı yanıyor ama BIOS'ta gözükmüyor

xCle

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımda 8 GB RAM vardı. Bir 8 GB daha ekleme yapmak istedim. Taktım RAM'i ama BIOS'ta gözükmedi, bilgisayara baktım hala 8 GB gözüküyor sebebi ne olabilir? RAM RGB ışığı yanıyor.
Bu arada 2 RAM'de aynı.

Anakartınız nedir?
Anakartın eskikyse 16 gb ram desteklemiyor olabilir
Anakart Asus Prime A320M-R
Hocam araya toz girmiş olabilir. Slot yanmış olabilir dişlerden birisi yamulmuş olabilir. Anakart ve ram uyumsuz olabilir. Bir çok sebebi var.
Hocam slotta sorun olsa ışığı yanabilir mi bilmediğimden soruyorum ? Anakart ve ram uyumsuz olamaz çünkü kullandığım aynı RAM'den aldım.

Anakart Asus Prime A320M-R

Hocam slotta sorun olsa ışığı yanabilir mi bilmediğimden soruyorum ? Anakart ve ram uyumsuz olamaz çünkü kullandığım aynı RAM'den aldım.
üstte arkadaşın dediği gibi slotta temassızlık veya bozukluk olabilir.Tavsiyem diğer rami takmaya çalıştığınız yere ilk 8 gb rami takın çalışırsa 2.8 gb ram'i ilk yuvaya takın bu şekilde olasılıkları azaltabilirsiniz ve sorunu kolayca çözebilirsiniz

• Bellekleri tek tek takarak deneyin. İki bellekle de bilgisayar çalışıyor mu kontrol edin.
  • Eğer çalışıyorsa BIOS'a girin ve Exit kısmında Load Factory Defaults/Fabrika ayarlarına geri döndür gibi bir seçenek var. Onu seçin ve ayarlarınızı kaydedip çıkın.
  • Sorun devam ediyorsa bilgisayarınızı kapatın ve fişten çekin. Soğutucuyu ve işlemciyi sökün. İşlemci pinlerini kontrol edin. Yamulmuş veya kırılmış pin var mı bakın. Soğutucuyu çok fazla sıktıysanız biraz gevşetin.
  • Pinlerde herhangi bir sorun yoksa(bilgisayar hala kapalı ve prizden çekili olsun) BIOS pilini çıkarın, 5 dakika bekleyin. Bellekleri de çıkarın ve uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Sonrasında takın ve sistemi çalıştırın. Sorun devam edecek mi kontrol edin.
  • Sorun hala devam ediyorsa Thaiphoon Burner programını indirin ve iki bellek içinde bilgileri paylaşın.

Geri
Yukarı