Bilgisayara virüs bulaştıktan sonra neler yapılmalıdır?

yusuf_

Hectopat
Bilgisayarıma virüs girdi. F1 Türkçe yama kurarken girdiğini tahmin ediyorum. Epic, EA Play, Riot hesaplarım çalınıp maillerini değiştirmişler. Steam hesabımın bakiyesi ile de topluluk pazarı yolu ile başka hesaba para aktarılmış ve Steam Guard uygulamasında dil değiştirilmiş. Hesaplarımın kayıtlı mailini değiştirebildiklerinden dolayı mail hesabıma da eriştiklerini düşünüyorum.

Bilgisayara format attım
Modemi resetledim
Google hesabıma bağlı kartları sildim
Kayıtlı kartları kapatıp yenisinin gönderilmesini istedim.
Tüm hesapların şifresini değiştirdim ve 2 adımlı doğrulama etkinleştirdim

Hesaplarımı geri alabildim destek hatları ile. Yapmam gereken başka bir işlem var mıdır, virüsün bilgisayarda duruyor olma ihtimali var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarıma virüs girdi. F1 Türkçe yama kurarken girdiğini tahmin ediyorum. Epic, EA Play, Riot hesaplarım çalınıp maillerini değiştirmişler. Steam hesabımın bakiyesi ile de topluluk pazarı yolu ile başka hesaba para aktarılmış ve Steam Guard uygulamasında dil değiştirilmiş. Hesaplarımın kayıtlı mailini değiştirebildiklerinden dolayı mail hesabıma da eriştiklerini düşünüyorum.

Bilgisayara format attım.
Modemi resetledim.
Google hesabıma bağlı kartları sildim.
Tüm hesapların şifresini değiştirdim ve 2 adımlı doğrulama etkinleştirdim.

Hesaplarımı geri alabildim destek hatları ile. Yapmam gereken başka bir işlem var mıdır, virüsün bilgisayarda duruyor olma ihtimali var mıdır?

Anakarta girmediyse yoktur. Yapılabilecek şeyleri yapmışsınız zaten. Geçmiş olsun.

Bilgisayara format attım.
Modemi resetledim.
Google hesabıma bağlı kartları sildim.
Tüm hesapların şifresini değiştirdim ve 2 adımlı doğrulama etkinleştirdim.

Yapmanız gereken her şeyi yapmışsınız zaten bilgisayara virüs girdiği sırada telefonunuz ya da bir flash belek takılıysa onlara da girmiş olabilir ama her virüs için geçerli değil bu durum. Sadece daha kapsamlı virüslerde geçerli.

Yapmanız gereken her şeyi yapmışsınız zaten bilgisayara virüs girdiği sırada telefonunuz ya da bir flash belek takılıysa onlara da girmiş olabilir ama her virüs için geçerli değil bu durum. Sadece daha kapsamlı virüslerde geçerli.
Yapılabilecek her türlü şeyi yapmışsınız. Şimdi yapabileceğiniz tek şey daha dikkatli olmak
Teşekkürler

Anakarta girmediyse yoktur. Yapılabilecek şeyleri yapmışsınız zaten. Geçmiş olsun.
Yani bunun olasılığı nedir? Tüm oyun hesapları aynanda çalınmış. Steam Guard bile hesabın içindeki paranın gitmesine engel olmamış.(Hesabın şifreyi değiştirememiş ama) Bu yüzden yediğim virüsün sınırları hakkında endişeliyim. Bios pilini çıkarıp takmam bir şey değiştirir mi?

Son düzenleme:
Teşekkürler.

Yani bunun olasılığı nedir? Tüm oyun hesapları aynı anda çalınmış. Steam Guard bile hesabın içindeki paranın gitmesine engel olmamış.(hesabın şifreyi değiştirememiş ama) bu yüzden yediğim virüsün sınırları hakkında endişeliyim. BIOS pilini çıkarıp takmam bir şey değiştirir mi?

Öncelikle maillerine girdiyse zaten Steam Guard pek bir şey yapamaz. Siz olduğunu düşünür maille bağlantılı bir şey değil çünkü. BIOS pili bir şeyi değiştirmez ama bence gitmiştir virusun RAT olduğunu düşünüyorum.

Formattan sonra şu dosylar kalmış. Çevrimiçi dosya yazıyordu. Formatı tam atamamış olabilir miyim?

Dosya Ekleri

• IMG-20240310-WA0003.jpeg
    IMG-20240310-WA0003.jpeg
    124 KB · Görüntüleme: 7

Geri
Yukarı