Bilgisayarcı bilgisayara BIOS virüsü bulaştırmış olabilir mi?

Cyberbug 2077

Hectopat
Makaleler
1
İyi günler. Tekrar bu konuya dönmek istemezdim ancak büyük ihtimalle artık bununla ilgili son konum.

Bilgisayarcı bilgisayarın herhangi bir donanımına virüs bulaştırmış ya da virüslü bir donanımı benim bilgisayarıma takmış olabilir mi? Böyle bir şey olduysa bunu antivirus tespit edebilir mi? Edemezse bundan nasıl kurtulabilirim? Ve son olarak benim bilgisayarıma bilgisayarcı BIOS virüsü gibi bir virüs bulaştırmış olabilir mi?

Virüslü bir donanım takmış olabilir mi derken eğer kendi parçalarınızı geri taktıysa böyle bir şey söz konusu sayılmaz. Yine de şüpheleniyorsanız anakartın sitesinden BIOS indirebilirsiniz ve yazılım ile ekran kartı biosunuzu kontrol edebilirsiniz. Yeni depolama birimleri taktıysa format atabilirsin. Bunun dışında kimsenin işlemciye vs. virüs bulaştırabileceğini sanmıyorum.

Virüslü bir donanım takmış olabilir mi derken eğer kendi parçalarınızı geri taktıysa böyle bir şey söz konusu sayılmaz. Yine de şüpheleniyorsanız anakartın sitesinden BIOS indirebilirsiniz ve yazılım ile ekran kartı BIOS'unuzu kontrol edebilirsiniz. Yeni depolama birimleri taktıysa format atabilirsin. Bunun dışında kimsenin işlemciye vs. virüs bulaştırabileceğini sanmıyorum.

Hayır BIOS demiyorum BIOS dışında herhangi bir donanıma (anakart, işlemci vs.) Virüs bulaşabilir mi?

Hocam BIOS virüslerinden bahsetmediğimi söylemiştim.
Anlatmak istediğin sorunu anlaşılabilir bir Türkçe ile yaz o zaman. İlk mesajından BIOS'a virüs bulaştığından şüphelendiğin ve nasıl temizleneceğini sorduğun anlaşılıyor.
Asıl sorun şu olmalı "Bilgisayarcı bilgisayarıma virüs bulaştırabilir mi? Eğer bulaştıysa nasıl temizler ve ne olduğunu nasıl anlarım?" yada "Bilgisayarcı BIOS'a virüs bulaştırabilir mi?"
Konu başlığın da baştan aşağı yanlış.

Hayır BIOS demiyorum BIOS dışında herhangi bir donanıma (anakart, işlemci vs.) Virüs bulaşabilir mi?
1) BIOS'a virüs bulaştırırsa anakarta bulaştırmış olur zaten.
2) İşlemciye virüs bulaştırabiliyorsa mahalle bilgisayarcısı olmaz zaten.

Anlatmak istediğin sorunu anlaşılabilir bir Türkçe ile yaz o zaman. İlk mesajından BIOS'a virüs bulaştığından şüphelendiğin ve nasıl temizleneceğini sorduğun anlaşılıyor.
Asıl sorun şu olmalı "bilgisayarcı bilgisayarıma virüs bulaştırabilir mi? Eğer bulaştıysa nasıl temizler ve ne olduğunu nasıl anlarım?" ya da "bilgisayarcı BIOS'a virüs bulaştırabilir mi?"
Konu başlığın da baştan aşağı yanlış.

Zaten ben bundan sonra söyledim ilk başta BIOS virüsü de vardı konuda sonra gerek kalmadığını belirttim. Zaten bilgisayarıma BIOS virüsü gibi bir virüs bulaşmadıysa bir şekilde virüsün bulunacağını, BIOS virüsünün de IP üzerinden yapılan saldırılarla buluşacağını biliyorum. Zaten bilgisayarcıdan sonra kendim de format attım bilgisayara. Sadece konu başlığına bakarak cevap yazmazsan sevinirim.

Geri
Yukarı