Bilgisayarcı laptop soğutucunun işe yaramadığını söylüyor

OnePC

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Türkiye
Merhabalar. Bende HP G62 var ve çok ısınıyor. Termal macun değiştirdim ve fan temizliği bile yaptırdım. Ama hala ısınıyor. Laptop soğutucusu alacaktım bilgisayarcıya fiyat sormaya gittim. Elinde kalmadığını ve laptop soğutucusunun hiçbir etkisi olmadığını söylüyor. Bilgisayarını bana getir parçalarını söküp takmam gerekiyor diyor. İçinde 600 liralık SSD falan var emanet edemem. Adama da pek güvenemedim açıkçası. Şimdi ben laptop soğutucusu aldığım da bir işe yaramaz mı? Çünkü PC ısınınca kapanıyor o zaman iyice sinirleniyorum. Acaba ne yapmalıyım?

Artık içerisi örümcek ağı bağlamıştır o bilgisayarın, adam haklı. Kendin de yapabilirsin bu işi YouTube'dan açmasını temizlemesini öğren modelini yazıp.

İnternette çok yüksek iletkenliğe sahip termal macunlar var, onlardan alsan daha mantıklı olur. Biraz pahalılar fakat laptop soğutucusundan mantıklı bence.

Adam zaten fanı temizlemiş termal macuunuda yenilemiş. Demekki sorun işlemci fanında. Fan değiştirmesi lazım.

Benim eski cihazım ve çok büyük bir ısı problemi olan bir model. Yani soğutucu kısmen işe yarayabilir ama benim G62'im sıcaklıktan anakartı yandı ve şu anda açılmıyor.
Peki ya benimkine de öyle olursa. Ne yapmalıyım ? Bu bilgisayar benim için çok değerli.
Adam zaten fanı temizlemiş termal macuunuda yenilemiş. Demekki sorun işlemci fanında. Fan değiştirmesi lazım.
Kronik sorunu bu bilgisayarın.
Hocam dediğim gibi o cihaz doğuştan sorunlu ve pek bişey yapabileceğinizi düşünmüyorum.
Laptop soğutucusu falan hiç mi işe yaramaz ? PC kapanmasın o bana yeter.

Birdenbire mi oldu yoksa azalarak çoğaldı mı?
Eskiden çok fazlaydı. Sonra termal macun ve fan temizlettirerek biraz azaldı. Ama yine ısınınca kapanıyor.
Yani ben 1-2 yıl önce San Andreas oynarken bile cayır cayır yanıyordu. Pek yormamak lazım yoksa donanımlar ciddi zarar görüyor.
Ben hiç oyun oynamıyorum. Ders için kullanıyorum ama sürekli kapanıyor.

Termal macunun kalitesi çok önemli. Kimi 2 derece fark yaratır kimi 8-9.
Adı sanı belli macunlar arasında 8-9 derece fark olmaz. İş soğutucuda bitiyor, soğutucu kötüyse ve cihaz ısı uzaklaştırma konusunda kötü bir tasarıma sahipse termal macun 8-9 derece gibi mucizevi sıcaklık düşüşleri yaratmaz.

Adı sanı belli macunlar arasında 8-9 derece fark olmaz. İş soğutucuda bitiyor, soğutucu kötüyse ve cihaz ısı uzaklaştırma konusunda kötü bir tasarıma sahipse termal macun 8-9 derece gibi mucizevi sıcaklık düşüşleri yaratmaz.
Şimdi ben ne yapmalıyım donanımlar zarar görmeden ? Lütfen yardım eder misiniz gerçekten çok kararsızım.

Yeni konular

Geri
Yukarı