"Bilgisayarcı" ne demek?

Bilgisayarcı: Verdiğin cihazı daha kötü hale getirip kazıklamak ve senin hiçbir şey yapamaman.

Hocam ben Windows 7 indirirken PC'yi yakmistim isletim sistemleri silinmisti adam anakartı yanmış diyor bayağı para aldı 500GB'lik HDD'yi 111GB'lik SSD yapmıştı indirdiği sürümdr Full virüsler vardı bir de anakart değistirilmemişti.

Hocam ben Windows 7 indirirken PC'yi yakmistim isletim sistemleri silinmisti adam anakartı yanmış diyor bayağı para aldı 500GB'lik HDD'yi 111GB'lik SSD yapmıştı indirdiği sürümdr Full virüsler vardı bir de anakart değistirilmemişti.
Kazıklanmışsın. Hem de en büyüğünden. Ben anakart yanmış dediği an alırdım bilgisayarı elinden. Benim kendi bilgisayarcı tanıdığım var, herkese muamelesi aynı. Helal para kazanıyor. Bilgisayarcılık da diğer meslekler gibi karaktere bağlı.

Benim bildiğim bilgisayarcı ve teknik servis:

Teknolojiden anlamayan müşteri: Abi bilgisayar çok kasıyor.
Bilgisayarcı: Ver parayı hızlandırayım hemen.
Format atmaya üşenip bilgisayarı sıfırlar... Yağlı yağlı kazıklanırsın. Bir de dosyalarını kopyalar.

X müşterisi: Sa. Bilgisayarım açılmıyor.
Bilgisayarcı pili yan sanayi 2. el ile değiştirir. Dosyalarınızı çalar.

Maliyeci: Merhaba. Benim Lenovo ThinkPad laptopum açılmıyor. (laptop birazcık eskidir.)
Lenovo teknik servis: 60 bin TL'ye yaparız.

Ben: Merhaba benim masaüstü bilgisayarım açılmıyor.
Vatan: Kışt kışt! Garanti bitmiş.

Ben: Merhaba. Benim HP laptopum var ve pestili çıktı. RAM alacağım. Kaç MHz destekliyor?
HP servis laptopun kaç MHz RAM desteklediğini bilmiyordur.

Maliyeci: Merhaba. Benim Lenovo laptopum bozuldu.
İşten anlayan bilgisayarcı: Laptopun şarj kablosunun ucu bozulmuş. Yenisi pahalı olur şarj adaptörüne zarar vermeden kabloyu değiştirebiliriz.

Son düzenleme:
Benim bildiğim bilgisayarcı ve teknik servis:

Teknolojiden anlamayan müşteri: Abi bilgisayar çok kasıyor.
Bilgisayarcı: Ver parayı hızlandırayım hemen.
Format atmaya üşenip bilgisayarı sıfırlar... Yağlı yağlı kazıklanırsın. Bir de dosyalarını kopyalar.

X müşterisi: Sa. Bilgisayarım açılmıyor.
Bilgisayarcı pili yan sanayi 2. el ile değiştirir. Dosyalarınızı çalar.

Maliyeci: Merhaba. Benim Lenovo ThinkPad laptopum açılmıyor. (laptop birazcık eskidir.)
Lenovo teknik servis: 60 bin TL'ye yaparız.

Ben: Merhaba benim masaüstü bilgisayarım açılmıyor.
Vatan: Kışt kışt! Garanti bitmiş.

Ben: Merhaba. Benim HP laptopum var ve pestili çıktı. RAM alacağım. Kaç MHz destekliyor?
HP servis laptopun kaç MHz RAM desteklediğini bilmiyordur.

Maliyeci: Merhaba. Benim Lenovo laptopum bozuldu.
İşten anlayan bilgisayarcı: Laptopun şarj kablosunun ucu bozulmuş. Yenisi pahalı olur şarj adaptörüne zarar vermeden kabloyu değiştirebiliriz.
Herkes aynı değil. Ve teknik servisler de gayet ilgililer. Garanti kapsamında bilgisayarımın anakartı kendiliğinden bozulunca bana anakartı ücretsiz değiştirilmiş olarak geldi. Garanti dışı laptopunuz varsa ya servise gerekli parayı verip güvenilir şekilde yaptıracak ya da kazık yiyeceksiniz ve verileriniz gidecek.

OC hakkında 1 saat konuşabilen, teknoloji ürünleri satan, bakımını ve tamirini yapan esnaf bilgisayarcıdır. Size bir tüyo kazık yememeniz için, kendini bilgisayarcı diye niteleyen arkadaşlardan OC tavsiyeleri isteyin, arkadaş uzun uzun anlatıyorsa, sıvı hava soğutmalardan bahsediyorsa , size asker arkadaşınız gibi davranıyorsa bilin ki işi biliyordur. Sizin anlayıp anlamamanız önemli değil.

Herkes aynı değil. Ve teknik servisler de gayet ilgililer. Garanti kapsamında bilgisayarımın anakartı kendiliğinden bozulunca bana anakartı ücretsiz değiştirilmiş olarak geldi. Garanti dışı laptopunuz varsa ya servise gerekli parayı verip güvenilir şekilde yaptıracak ya da kazık yiyeceksiniz ve verileriniz gidecek.

Ama eğer garanti bittiyse kışt kışt demek veya yeni sistem topla demek yanlış bir şey. Biraz yardımcı olabilirler. Şu RAM'i tak HDD yerine SSD tak ekran kartı değiştir Windows güncelle format at falan filan diyebilirler.

Daha geçen gün "bilgisayarcı" denilen işinin ehli olan çok mütevazi iki abimin yanındaydım. Bizim arkadaşa oyuncu bilgisayarı diye @erme dediği gibi yağlı yağlı elden geçirip göndermişler. Çocuğa şöyle oyun açar böyle oyun açar demişler. 12 Bin TL'ye malı satmışlar. Çocuk beni aradı masaüstünde bile donuyor dedi. Gittim baktım. Adamlar bir +18 sohbet programı kurmuşlar. Arkadaşın haberi yok tabii. Görev Yöneticisi'nden bakınca program RAM ve İşlemci'yi 100'de 100 kullanıyor. Normalde kaldırsam sorun kalkar, dolandırıcı şerefsizlere ayar oldum. Dedim yürü gidiyoruz bunu iade edelim. Adamların dükkanına gittik. Arkadaş bu bilgisayar GTA 5 açar dediniz. YouTube bile açmıyor iade edeceğim dedi. Bilgisayarcı abim ağzında sigara tip tip baktı. İmkanı yok makineda çift ekran kartlı Turbo'lu 16 GB ekran kartı var dedi. 16 GB dediği kartta GTX 960M. Bende Turbo'yu kaç bar bastınız motor kırmasın sonra ha dedim. Yan yan baktı. Alın malınızı parayı geri verin dedim. Bu arada bilgisayarda 8 GB RAM varmış. O haliyle 10 Bin demişler. Gel 2 bin daha ver 32 GB RAM takalım, o zaman açmayacağı oyun kalmaz demişler. Bizimki de kabul etmiş. Adama işi bilmiyorsan yapma, ekran kartı 16'lık değil 4'lük. RAM'i de 32'ye çıkarmışın bu bilgisayar bu işlemci ve ekran kartıyla en ağır yükte 16'yı geçer mi de sen 32'lik takıyorsun. Bir de altın kaplama herhalde bu RAM'lar 2Bin olduğuna göre dedim. Adam direk satılan malı iade almıyoruz. Sıkıntı varsa getir yapalım, formatını atalım ekstra ücretini alırız dedi. Öyle mi dedim evet öyle. O bilgisayardaki sohbet programı ne öyle sen bunun suç olduğunu bilmiyor musun da kuruyorsun dedim. Adamın bir şey bilmediği belli trollemeye çalıştım. Ne alaka dedi. Arkadaşa ara polisi gelsinler şikayetçi olalım suç dosyalarını yükleyip müşteriyi dolandırıyorlar falan dedim. Adam kem küm etti. Bunu ben kurmadım siz kurup güya iade alayım diye ayak yapıyorsunuz defolun gidin dedi. Bende programın kurulduğu gün belli, saat belli. Polis gelip o saatte bir güvenlik kameralarınıza baksın bakayım. Sonra da böyle konuşabiliyor musun dedim. Ortağı geldi, bir şeyler fısıldadılar. Adam bir anda kusura bakma özür dileriz dedi. IBAN verin bilgisayarı iade alalım hemen dediler. Bir de size 15 Bin verelim şikayetçi olmayın dediler. Adamlar nasıl inandılarsa bir ara bende kendi yalanıma inandım. Dedim yok öyle, bilgisayarda dosyalarımız var bilgisayar bizde kalacak. O zaman 7, 5Bin vereyim bilgisayarda sizde kalsın dedi. Tamam olur IBAN'a gönderin dedim. Ortağı yanıma geldi kardeş bu programı biz her bilgisayara yüklüyoruz da bu programın ne gibi yasağı var dedi. Abi suç bunu yüklemesi, kara listede bir program bizim gibi başka biri daha gelirse suyuna gidin adamlar şikayet etmesin, yanarsınız falan diyorum. Bildiğin artık mala ile sıvamaya başladım. Oradan çıktık paranın bir kısmını bir güzel arkadaşlarla yedik. Bilgisayarı iade edelim derken adamları dolandırıp geldik. Hayır ilk başta zaten iade edeceğiz dedik adama, sonra ben dosyalarımız var iade edemeyiz falan dedim. Bir anda olayın gazıyla. İyi ki ayıkmadılar. O zaman niye en başında iade etmeye çalıştınız deseler. Orada çok güzel patlardık. Adamların eşkaller de bozuktu zaten. Raftaki ekran kartlarını bir tarafımıza takar, gözümüzden görüntü verirlerdi. Uzun uzun anlattım ama içimde tuta tuta şiştim birilerine anlatmam lazımdı. :)

Geri
Yukarı