Bilgisayarcının RAM'leri eksik takması

Yıl olmuş 2020 hala sokak arası bilgisayarcılara bilgisayar emanet ediliyor. Üzücü... Zaten o bilgisayarın sağlam olarak teslim edilmesi olay olurdu. Her şey bir yana, neden yanan parçalar geri istenmiyor? Yanmış olsa bile sonuçta para verip alınan ürünler. Geçmiş olsun ama bu durumdan ders çıkarmış oldunuz. Bir dahaki sefere aynı hatayı yapmazsınız.

Babanız veya başkasıyla gidip yanmış dediği anakartınızı, işlemcinizi ve geriye kalan RAM'lerinizi isteyin. Adama neredeyse bütün bir sistem bırakmışsınız.

Hemen gidip o RAM'leri adamdan geri alın sonuçta geri kalan elindeki RAM'leri takmasa bile vermek zorunda ayrıca Windows'u etkinleştir yazısı var diyorsunuz lisansınızı da çalmış olabilir.

Anakart değişirse lisans da değişir. Arkadaşın sistemi hazır olduğuna göre lisansı büyük ihtimal anakarta gömülüdür. Bu yüzden lisansı kaybeder.

Bence tanıdıklarına durumu ilet, örgütlenip adamın dükkanına girin ve herifin kemiklerini bir güzel kırın. Belki sakat kalırsa hırsızlığın yanlış bir davranış olduğunu anlar.

Merhaba. Direkt konuya girmek istiyorum,

Yaklaşık 4 gün önce bilgisayarım açılmamaya başlamıştı, internetten denediğim yöntemler hiçbir işe yaramamıştı. Sorun boyumu aştıktan sonra, bir bilgisayarcıya götürme kararı aldım ve en yakın bilgisayarcıya götürdüm. Meğersem anakart yanmış. 2 gün geçtikten sonra adama verdiğim numaradan beni aradı. Masrafın 800TL olduğunu, bilgisayarın hazır olduğunu söyledi. Ödeme işlemi vs. Kasayı aldım sonunda. Eve gittim ve kasayı kurdum güzelce. İlk fark ettiğim şey ise "Windows'u Etkinleştir" yazısı oldu, anakart yandı sonuçta, o kadar kafama takmadım etkinleştirme muhabbetini. Ama öyle bir şey fark ettim ki, canım yandı bildiğin. "RAM - 3GB". Adama kasayı götürdüğümde 8 GB RAM olarak götürmüştüm. Adamı arayıp sordum, "Bir yanlışlık mı oldu? Ben size 8 GB RAM getirdim, siz 3GB takmışsınız" diye. Adam da, "Max 4 GB RAM takılır (anakart değişiminden sonra), 4 GB'tan fazla takmak istiyorsanız temelden değişmek gerek. O da 1400TL" dedi. Olmazsa ben uğrarım diyerek kapattım telefonu. Arkadaşlar bu durumda ne yapmam gerek? Sonuçta kasayı 8 GB RAM olarak götürdüm, adam bana "Kasan 4 GB RAM olarak kalacak" tarzında bir şeyde söylemedi yani. Komik olan taraf ise maksimum 4 GB RAM takılmasına rağmen 3GB RAM takması. Ve benden geriye kalan 5GB RAM'i çalmış olması 🤔
Sanırım DDR2 Anakart takmış, maksimum 4 Gb oluyor 2x2 Gb (DDR2 Ram). Ben de ram almaya gittiğimde böyle dediler DDR2'ymiş şuan kullandığım ram en fazla 4 gb oluyor diye söylediler almadım. Yeni bilgisayar alacağım inşallah.

Bence tanıdıklarına durumu ilet, örgütlenip adamın dükkanına girin ve herifin kemiklerini bir güzel kırın. Belki sakat kalırsa hırsızlığın yanlış bir davranış olduğunu anlar.

Bu güzel tavsiyeyi veren kişinin beyin ve vücut yaşını çok merak ediyorum. Böyle bir şey yapamaz, yapsa da adam akıllanmaz, akıllansa da parçaları vermez, verse de anakartın uyuşup uyuşmama sorunu var, böyle bir sorun olmasa bile polis var, polis olmasa bile adamın akrabaları var, adam yetimse bile arkadaşları var, arkadaşları yoksa bile silahı var, silahı yoksa bile bu aklı verdiğin için seni bulup başına iş açar, iş açmasa bile beddua eder, ateistse bile evine molotof atar, molotofa verecek parası yoksa da çaldığı parçaları satar molotof alır... Devamını siz getirin.

Geri
Yukarı