Çözüldü Bilgisayarda 931 GB sürücü belirdi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Geçen sene bir harici HDD almıştım, yaklaşık 500 GB'tı ve diski kullanabiliyordum, bu yaz disk tatilden döndüğümüzde bozuktu, ben de bir arkadaşımdan yardım istedim, disk yönetiminden disk 1'i görmüştük ama işin ilginç yanı yapılandırılmamıştı, ben de veriler kaybolması pahasına yapılandırdım, yapılandırdıktan sonraysa 931 GB'lık bir alan oluştu şok oldum. Disk 500 GB'di nasıl bu hale gelmişti? Ancak işin daha sıkıntılı yanı diske baktığımda ışığı yanmıyor ve çalışmıyordu, ben de bundan ötürü diski çıkarttım, çıkartınca da 931 GB'lık alanın hala durduğunu ve kullanılabilir olduğunu fark ettim ama garip taraf PC'mde bu alana karşılık gelen bir donanım yoktu. Bense emin olmak için 931 GB'lık alana oyun indirdim ve indi oynanabiliyordu, bu nasıl olmuştu? Kafam cidden çok karışık, açıklayabilen var mı?
Not: PC'yi aldığım da 110 GB disk ile almıştım şimdi 931 GB daha alan oldu. Üretici firma bilerek bazı özellikleri kısıtlamış olabilir mi? Kısıtladıysa niye ve ben bilgisayarımı tam potansiyelle kullanamıyor muyum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
110GB disk diye bir şey yok? HDD aldıysanız 110gb sanmışsınızdır ama aslında 1TB'dir. SSD 120 GB olmuş olabilir ama HDD ise imkanı yok.
110GB disk diye bir şey yok? HDD aldıysanız 110gb sanmışsınızdır ama aslında 1TB'dir. SSD 120 GB olmuş olabilir ama HDD ise imkanı yok.

Çözüm
HDD boyutu 1 TB imiş. Yapılandırılmayan alanı daha önce hiç biçimlendirmemiş 500 GB bir HDD gibi kullanmışsınız.
Arkadaş HDD'yi çıkarttıktan sonra da kullanılabildiğini söylüyor. Büyük ihtimalle 110GB zannettiği disk aslında 1TB.

Birkaç farklı sebebi var, muhtemelen Master boot record ya da EFI bilgi bölümü bozuk ya da formatlarken yarıda kaldı. HDD'yi sıfırdan terminal üzerinden bölümle ardından bad sector taraması yap. Sen yinede harddisk üzerindeki etiketten depolamanın ne kadar olduğundan emin ol.

Geçen sene bir harici HDD almıştım, yaklaşık 500 GB'Ti ve diski kullanabiliyordum, bu yaz disk tatilden döndüğümüzde bozuktu, ben de bir arkadaşımdan yardım istedim, disk yönetiminden disk 1'i görmüştük ama işin ilginç yanı yapılandırılmamıştı, ben de veriler kaybolması pahasına yapılandırdım, yapılandırdıktan sonraysa 931 GB'lık bir alan oluştu şok oldum. Disk 500 GB'di nasıl bu hale gelmişti? Ancak işin daha sıkıntılı yanı diske baktığımda ışığı yanmıyor ve çalışmıyordu, ben de bundan ötürü diski çıkarttım, çıkartınca da 931 GB'lık alanın hala durduğunu ve kullanılabilir olduğunu fark ettim ama garip taraf PC'mde bu alana karşılık gelen bir donanım yoktu. Bense emin olmak için 931 GB'lık alana oyun indirdim ve indi oynanabiliyordu, bu nasıl olmuştu? Kafam cidden çok karışık, açıklayabilen var mı?
Not: PC'yi aldığım da 110 GB disk ile almıştım şimdi 931 GB daha alan oldu. Üretici firma bilerek bazı özellikleri kısıtlamış olabilir mi? Kısıtladıysa niye ve ben bilgisayarımı tam potansiyelle kullanamıyor muyum?

Bence senin bilgisayarında takılı olan diskten haberin yok.
Aygıt Yöneticisi disk sürücüleri altından ekran görüntüsü alıp buraya atın.

HDD boyutu 1 TB imiş. Yapılandırılmayan alanı daha önce hiç biçimlendirmemiş 500 GB bir HDD gibi kullanmışsınız.

Şöyle bir durum var HDD'yi kullanmadığımı belirttim yukarı da.

110GB disk diye bir şey yok? HDD aldıysanız 110GB sanmışsınızdır ama aslında 1TB'dir. SSD 120 GB olmuş olabilir ama HDD ise imkanı yok.

Bende de hata var biraz eksik anlatmışım HDD'yi şu anda kullanmadığımı belirttim, bana gelen PC'deki 110GB'lik alan ise SSD zaten ben kendim ekstradan harici disk alarak yer açmaya çalıştım ama sonucunda işler çok değişti yukarıda anlattığım gibi oldu.

Arkadaş HDD'yi çıkarttıktan sonra da kullanılabildiğini söylüyor. Büyük ihtimalle 110GB zannettiği disk aslında 1TB.

O disk hala duruyor ve 110GB olarak duruyor, onun yanında D diski olarak 931GB'lık alan açıldı ve yukarıda dediğim gibi HDD takılı değil.

Birkaç farklı sebebi var, muhtemelen Master boot record ya da EFI bilgi bölümü bozuk ya da formatlarken yarıda kaldı. HDD'yi sıfırdan terminal üzerinden bölümle ardından bad sector taraması yap. Sen yine de hard disk üzerindeki etiketten depolamanın ne kadar olduğundan emin ol.

HDD yukarıda belirttiğim gibi şu anda takılı değil ama 931GB hala duruyor.

Bence senin bilgisayarında takılı olan diskten haberin yok.
Aygıt Yöneticisi disk sürücüleri altından ekran görüntüsü alıp buraya atın.

Aygıt yöneticisine baktım biri 2 GB biri 109 GB olan 2 SSD olduğunu gösteriyor.

Son düzenleme:
Şöyle bir durum var HDD'yi kullanmadığımı belirttim yukarı da.

Bende de hata var biraz eksik anlatmışım HDD'yi şu anda kullanmadığımı belirttim, bana gelen PC'deki 110GB'lik alan ise SSD zaten ben kendim ekstradan harici disk alarak yer açmaya çalıştım ama sonucunda işler çok değişti yukarıda anlattığım gibi oldu.

O disk hala duruyor ve 110GB olarak duruyor, onun yanında D diski olarak 931GB'lık alan açıldı ve yukarıda dediğim gibi HDD takılı değil.

HDD yukarıda belirttiğim gibi şu anda takılı değil ama 931GB hala duruyor.

Aygıt yöneticisine baktım biri 2 GB biri 109 GB olan 2 SSD olduğunu gösteriyor.

2 GB'lik bir SSD üretilmedi bir de biz görelim o ekranı.
Edit hatta 109 GB'lik SSD de üretilmedi.

110GB disk diye bir şey yok? HDD aldıysanız 110GB sanmışsınızdır ama aslında 1TB'dir. SSD 120 GB olmuş olabilir ama HDD ise imkanı yok.

Uygulamanın azizliği disk infodan baktım kusura bakmayın, doğrulamak amaçlı kendim bakınca dediğiniz gibi gördüm 120GB SSD 1TB hard disk duruyor ama dediğim gibi bunca zamandır alan ayrılmamış olduğu için haberim yoktu, harici HDD bozuldu diye üzülmüştüm artık ona da gerek kalmadı teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı