Bilgisayarda arıza tespit için ne yapmak lazım?

Umut Şamil

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba bilgisayarımda o kadar sorun var ki neyin neden kaynaklandığını asla anlayamıyorum bende son çare buraya konu açmakta buldum. 2 gün önce M200 işlemci soğutucum geldi çok zorlayıcı bir montaj evresi oldu yarım saat kadar uğraştıktan sonra anca takabildim. Daha sonra bilgisayarımı götürüp fişe taktığımda Windows'un boot edilmediğini fark ettim beni sürekli BIOS ekranına atıyordu internetten ve buradan ne kadar çözüme baktıysam da yapamadım. Önce soğutucuyu takarken ki fazla basınçtan dolayı işlemciye ya da anakarta zarar verdiğimi düşündüm. Daha sonra tekrar Rufus ile Windows USB'si oluşturup format atmaya çalıştım ama çok zor bir şekilde format atamadım sistem bazen SSD mi görüyor bazen görmüyor format atmaya çalışınca ise Windows dosyaları kopyalıyor %0 da kalıyor sonra hata veriyor vesaire. Bende SSD'min bozuk olduğunu düşündüm hard disk ile denedim başta Windows'u sorunsuz bir şekilde kurdum ama bu sefer Windows başlamadı sürekli kendine restart atıyor hata veriyor ana ekrana ulaşamıyorum. SSD'ye ise hiçbir şekilde yüklenmiyor Windows kurulum ekranında hata veriyor 2 diskiminde aynı anda bozulmuş olma ihtimali düşük o yüzden sizden yarım diliyorum hiçbir şekilde ne yaptıysam çözemedim. Sorun bellekte mi disklerde mi işlemcide mi anakartta mı anlayamıyorum.
Not olarak BIOS ekranında işlemci RAM ve arada gözükmemek kaydıyla disklerimde gözüküyor.

Son düzenleme:
İşlemci soğutucunu takmadan önce sisteminizde herhangi bir sorun gözlemlemiş miydiniz?

Hocam bi' memtest86 dan 144 tane ram hatam çıkmıştı o kadar (ama sistem çalışıyor idi). Onun dışında birde mavi ekran sorunum vardı ekran kartıyla ilgiliydi o da (onunda minidump dosyaları duruyor) Son olarak yakın tarihte BIOS güncellemesi yapmıştım.
Hocam şimdi sayınca çok gibi geldi lakin sistem o soğutucuyu takana kadar sorunsuz çalışıyordu SSD'yide alalı 1 ay oldu zaten

Hocam bi' memtest86 dan 144 tane ram hatam çıkmıştı o kadar (ama sistem çalışıyor idi). Onun dışında birde mavi ekran sorunum vardı ekran kartıyla ilgiliydi o da (onunda minidump dosyaları duruyor) Son olarak yakın tarihte BIOS güncellemesi yapmıştım.
Hocam şimdi sayınca çok gibi geldi lakin sistem o soğutucuyu takana kadar sorunsuz çalışıyordu SSD'yide alalı 1 ay oldu zaten
SSD yi 0 mı aldınız? Marka model nedir?

Hocam açılışlarda ramden kaynaklı açılmama hatalı açılma oluyor. Elinizde kaç adet ram var?
1 adet 8gb modül var bugüne kadar ondan dolayı açılmama hatası almadım zaten sistemde açılıyor bios falan giriyor ama asla windowsa sokmuyor beni onu farkettim. En çok korktuğum şey işlemcinin zarar görmesi işlemci ufak bile zarar görse bildiğim kadarıyla hiç açılmaz sistem doğru mudur hocam.

1 adet 8gb modül var bugüne kadar ondan dolayı açılmama hatası almadım zaten sistemde açılıyor bios falan giriyor ama asla windowsa sokmuyor beni onu farkettim. En çok korktuğum şey işlemcinin zarar görmesi işlemci ufak bile zarar görse bildiğim kadarıyla hiç açılmaz sistem doğru mudur hocam.
Bildiğim kadarıyla evet. Siz işlemciyi yerinden söktünüz mü soğutucuyu takarken

Bildiğim kadarıyla evet. Siz işlemciyi yerinden söktünüz mü soğutucuyu takarken.

Hayır ama biraz basınç oldu işlemcinin üstüne. Tabii anakartada basınç çok oldu çünkü otutturamadım soğutucuyu. Acaba soğutucuyu zorla takmaya çalışırken anakartın içindeki devrelerden birine mi zarar geldi.

Hayır ama biraz basınç oldu işlemcinin üstüne. Tabii anakartada basınç çok oldu çünkü otutturamadım soğutucuyu. Acaba soğutucuyu zorla takmaya çalışırken anakartın içindeki devrelerden birine mi zarar geldi.
Şöyle kasanın genel bir fotoğrafını atar mısınız? Özellikle soğutucunun olduğu kısmı

Yeni konular

Geri
Yukarı