Bilgisayarda HDD yok SSD var, sorun olur mu?

Sıkıntı olmaz ama bence ilk başta HDD alınmalı. Geçen birinden 2. el SSD aldım. Adam para ekleyip HDD alacağım, eğer sende varsa 1 TB HDD ile takaslarım dedi HDD min Sata 2 olduğunu belirtmeme rağmen. Oyun odaklı bilgisayarlarda depolama alanı öncelikli olmalı. SSD nin tek büyük farkı oyun açma, işletim sistemi açma hızıdır. Misal önceden bilgisayarım 2 dakika gibi bir sürede kendine gelirken şimdi 30 saniyede kendine geliyor ilk açılışta. Özetle SSD iş amaçlı kullanılmıyorsa lükstür.
SSD lüks mü? SSD olmadan sistem kullanmak tam bir işkence.

Günümüzdeki yeni nesil oyunlara baktığında minimum 50 GB boyutlarda olduğunu görebiliyorsunuz umarım? Sizi bilmem ama yüksek kalitede bir bilgisayar toplayan birine SSD almak zaten koymaz. Lüks derken bunu kastediyordum. Ama benim gibi HD5870 ekran kartıyla, 1366 pin OC ile yeni nesil CPU'lara yetişmeye çalışan ekonomik DDR3 bir bilgisayar kullanıcısı için fark eder. Aslında sizde benim dediğimi yazmış oluyorsunuz. 480 GB vs 1TB. Aradaki fark hız. Açıkçası daha hızlı açılış hızındansa daha çok oyunu tercih ederim. Oyun yüklendikten sonra zaten 2 diskte aynı denilebilecek kadar fark yaratıyor.

Ben bahsettiğin tüm oyunları görmekten ziyade imzamdaki sistemle oynuyorum ve 480 GB SSD'lerin bu fiyattan alınmasının mantıklı olduğunu savunuyorum. Hem assassins Creed Odyssey'i bitireyim hem de bitince silmeyim diyen ve extra SSD almaya bütçesi olmayan biri varsa onunda düşünce yapısında sorun var. Sizde aynı şeyleri söyleyip 1 TB daha mantıklı diyorsunuz ömür boyu konuşsakta buna katılmam. Bu sadece hızlı açılış kapanış veya oyunu hızlı yüklenmesi değil SSD'li bilgisayar ile SSD'siz bilgisayar arasında dağlar kadar fark var. Yüzlerce bilgisayarda deneyimlemiş biri olarak söylüyorum bunu. 1 TB hard disk kullanıyorum bir dünya oyun yüklü hatta şu an alt yazılarını ayarlayacağım diziler de C'de Adobe Photoshop 2020'ye kadar kurulu 350 GB alanım var.

Örneğin DDR3 tabanlı 4790K'lı bir sistemin SSD ile SSD'siz hali arasında en kötü 3 katı performans farkı var. Çok daha minimuma indirip 15.6 inç Pentium işlemcili bir notebook SSD ile normal hard disk arasında ki farktan da bahsedebilirim. Hard disk ile o bilgisayarı kullanamazsın kendine işkene edersin bu konuyu da çok zevkler ve renkler olarak görmüyorum. 480 GB hafıza 1 TB olsun diye bu çile çekilmez kullandığın bilgisayardan zevk almazsın.

Çalıştığım teknoloji mağazasında günde 10 hard diskli notebook satılıyorsa en kötü 5 tanesi bu bozuk diye geri geliyor. Bu insanların çoğunun SSD hızından haberi olmamasına rağmen bilgisayar o kadar yavaş geliyor. Şart değil diyen belki olur ama lüks asla değil millet nelere sahip insanın 2020 yılında SSD'ye lüks demesi kendine hakaret olur.

Dosya Ekleri

• ds.png
    ds.png
    383 KB · Görüntüleme: 50
Ben bahsettiğin tüm oyunları görmekten ziyade imzamdaki sistemle oynuyorum ve 480 GB SSD'lerin bu fiyattan alınmasının mantıklı olduğunu savunuyorum. Hem assassins Creed Odyssey'i bitireyim hem de bitince silmeyim diyen ve extra SSD almaya bütçesi olmayan biri varsa onunda düşünce yapısında sorun var. Sizde aynı şeyleri söyleyip 1 TB daha mantıklı diyorsunuz ömür boyu konuşakta buna katılmam. Bu sadece hızlı açılış kapanış oyun hızlı yüklenmesi değil SSD'li bilgisayar ile SSD'siz bilgisayar arasında dağlar kadar fark var. Yüzlerce bilgisayarda deneyimlemiş biri olarak söylüyorum bunu. 1 TB hard disk kullanıyorum bir dünya oyun yüklü hatta şu an alt yazılarını ayarlayacağım diziler de C'de Adobe Photoshop 2020'ye kadar kurulu 350 GB alanım var.

Örneğin DDR3 tabanlı 4790K'lı bir sistemin SSD ile SSD'siz hali arasında en kötü 3 katı performans farkı var. Çok daha minimuma indirip 15.6 inç Pentium işlemcili bir notebook SSD ile normal hard disk arasında ki farktan da bahsedebilirim. Hard disk ile o bilgisayarı kullanamazsın kendine hakaret olur bu bu konuyu da çok zevkler ve renkler olarak görmüyorum. 480 GB hafıza 1 TB olsun diye bu çile çekilmez kullandığın bilgisayardan zevk almazsın.

Çalıştığım teknoloji mağazasında günde 10 hard diskli notebook satılıyorsa en kötü 5 tanesi bu bozuk diye geri geliyor. Bu insanların çoğunun SSD hızından haberi olmamasına rağmen bilgisayar o kadar yavaş geliyor. Şart değil diyen belki olur ama lüks asla değil millet nelere sahip insanın 2020 yılında SSD'ye lüks demesi kendine hakaret olur.
Hala aynı şeyi yazıyorsunuz. Bende 7 senedir SSD kullanıcısıyım. Evet kesinlikle faydalı. Alınmamalı demiyorum zaten. Siz aşırı farklı yere çekiyorsunuz konuyu. Eğer parası varsa alsın SSD. Bütçe belirtilmediği için ben öyle yazdım ve ekstradan ben oyun odaklı bilgisayar için yorum yaptım siz bana fotoğraf düzenleme altyazı diyorsunuz. Sıralama şöyle olmalı: Varsa para yüksek boyutlu SSD > SSD + HDD > HDD. Arkadaş demişki bende sadece SSD almayı düşünüyorum. Ondan öyle söyledim ben.
SSD lüks mü? SSD olmadan sistem kullanmak tam bir işkence.
SSD ye alıştığın için öyle diyorsun. 7 yıllık SSD kullanıcısıyım bende. SSD büyük nimet ama lüks. SSD olmadanda bilgisayarı kullanabilirsin. Misal ben GTA5 oynarken oyun ilk açılışta çok geç açılıyordu. Bende o ara çay may doldurup evdeki ufak işlerle uğraşıyordum maksimum 5 dakika. Ardından oturup sıkıntısız +50 FPS GTA5 imi oynuyordum HD 5870 ile yüksek ayarlarda.

Hala aynı şeyi yazıyorsunuz. Bende 7 senedir SSD kullanıcısıyım. Evet kesinlikle faydalı. Alınmamalı demiyorum zaten. Siz aşırı farklı yere çekiyorsunuz konuyu. Eğer parası varsa alsın SSD. Bütçe belirtilmediği için ben öyle yazdım ve ekstradan ben oyun odaklı bilgisayar için yorum yaptım siz bana fotoğraf düzenleme altyazı diyorsunuz. Sıralama şöyle olmalı: Varsa para yüksek boyutlu SSD > SSD + HDD > HDD. Arkadaş demişki bende sadece SSD almayı düşünüyorum. Ondan öyle söyledim ben.

SSD'ye alıştığın için öyle diyorsun. 7 yıllık SSD kullanıcısıyım bende. SSD büyük nimet ama lüks. SSD olmadanda bilgisayarı kullanabilirsin. Misal ben GTA 5 oynarken oyun ilk açılışta çok geç açılıyordu. Bende o ara çay may doldurup evdeki ufak işlerle uğraşıyordum maksimum 5 dakika. Ardından oturup sıkıntısız +50 FPS GTA 5'imi oynuyordum HD 5870 ile yüksek ayarlarda.

Ciddi anlamda tebrik ederim seni okuduğunu bu kadar anlamayan bir insana uzun zamandır rastlamamıştım. Mesajımda yazdığım 350 GB boş yerim var bu kadar oyun yüklü hatta alt yazısını düzenleyeceğim diziler bile şu an burada ona rağmen 350 GB boş yer var 480 GB niye kime yetmesin lafımdan bunu çıkarmak. Foto düzenleme alt yazı diyorsun ben oyun bilgisayarı diyorum diyor yok ya renderdan falan bahsettim ben hatta askerlik anısı anlatıyordum sen yanlış anlamışsın 😀 😀 1 saattir kime laf anlatıyormuşum tam zaman kaybı tamam sen haklısın SSD lüks herkes 200 TL verip 240 GB 300 TL verip 480 GB SSD almasın herkes 300 TL verip 1 TB hard disk alsın SSD çok para. Şu an yazdığım 3 mesaja pişman oldum.

Ciddi anlamda tebrik ederim seni okuduğunu bu kadar anlamayan bir insana uzun zamandır rastlamamıştım. Mesajımda yazdığım 350 GB boş yerim var bu kadar oyun yüklü hatta alt yazısını düzenleyeceğim diziler bile şu an burada ona rağmen 350 GB boş yer var 480 GB niye kime yetmesin lafımdan bunu çıkarmak. Foto düzenleme alt yazı diyorsun ben oyun bilgisayarı diyorum diyor yok ya renderdan falan bahsettim ben hatta askerlik anısı anlatıyordum sen yanlış anlamışsın 😀 😀 1 saattir kime laf anlatıyormuşum tam zaman kaybı tamam sen haklısın SSD lüks herkes 200 TL verip 240 GB 300 TL verip 480 GB SSD almasın herkes 300 TL verip 1 TB hard disk alsın SSD çok para. Şu an yazdığım 3 mesaja pişman oldum.
Neyin inadı bu? Ben kendi görüşümü söylüyorum. Burası "Forum". Senin için 500GB tansa hız önemli olabilir ama benim için alan daha önemli. Bu biraz arz talep mevzusu. Bana alan lazım sana hız. Sendr para var bende yok? Konu sahibi gerekli bilgileri belirtmemiş zaten. Sadece ilk önce SSD mi alayım HDD mi demiş? Bende HDD önerdim. Böyle inat yapıp fanboyluk yapacaksan "Forum"larda yorum yapmayı bırak.

Neyin inadı bu? Ben kendi görüşümü söylüyorum. Burası "forum". Senin için 500GB tansa hız önemli olabilir ama benim için alan daha önemli. Bu biraz arz talep mevzusu. Bana alan lazım sana hız. Sendr para var bende yok? Konu sahibi gerekli bilgileri belirtmemiş zaten. Sadece ilk önce SSD mi alayım HDD mi demiş? Bende HDD önerdim. Böyle inat yapıp fanboyluk yapacaksan "forum"larda yorum yapmayı bırak.

Fanboy neye deniyor bana biraz açıklar mısın? 😀

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı