Rehber Bilgisayarda kesinlikle olması gereken 10 program

"Bilgisayarda kesinlikle olması gereken 10 program" adlı makaleme veya rehberime hoş geldiniz.

Bu makalemde sizlere bilgisayarınızda kesinlikle olması gereken 10 programı göstereceğim (Hepsi ücretsizdir).

Öncelikle tarayıcı ile başlayalım!

1. Opera GX:
Opera GX; içinde onlarca ayrı özelliğin bulunduğu, Google'a kıyasla daha kullanışlı olan bir tarayıcıdır.
İçinde tarayıcının kullanacağı RAM miktarını,
İşlemcinizin kullanacağı güç miktarını ayarlamaya kadar birçok özellikte mevcuttur. (Tabi bunları deyip Google kullanmam da ironik bir durum :D)

2. Discord & TeamSpeak 3:
İkiside birbirinden güzel "sesli ve yazılı" sohbet uygulamalarıdır.
Fakat TeamSpeak, sesli sohbete daha fazla önem verdiği için ses kalitesi Discord'a kıyasla daha iyidir.
Discord ise TeamSpeak'e kıyasla daha basit, daha kullanışlıdır.
NOT: TeamSpeak ücretsizdir fakat server kiralamak paralıdır. Discord'da ise server kurmak tamamen ücretsizdir.

3. Kaspersky:
Bilgisayarda güvenlik herşeyden önemlidir. Bunun için sizlere önerebileceğim en kaliteli antivirüs programı Kaspersky'dır.
30 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcut. Ancak siz bunu resmi yollar ile 90 güne kadar uzatabilirsiniz. Kullanışı oldukça basittir. Uzun süredir kullandığım bir antivirüs. Gayet memnunum.

4. Steam & Epic Games:
Birazda eğlence! Oyun indirmek için kullanabileceğiniz 2 uygulama.
İkisinde de düzenli olarak indirimler yapılıyor.
Ancak Epic Games, düzenli olarak ücretsiz oyun dağıtıyor. Steam ile kıyaslayacak olursak, Epic Games; oyunlara ayıracak bütçesi olmayanlar için daha kullanışlıdır.
Ama Steam'de de ücretsiz birçok oyun mevcuttur.

5. VLC Media Player:
Özgür bir video oynatıcı yazılımıdır. Ek bir çözücü paketi yüklemeyi gerektirmeksizin çok sayıda video ve ses dosya türünü oynatabilmektedir.

6. 7-Zip:
Ücretsiz bir dosya arşivleyicisidir. Winrar'dan daha kullanışlıdır.

7. Lightshot:
Ekran görüntüsü almanızı sağlayan bir programdır. Gayet kullanışlı ve rahattır. Ayrıca aldığınız ekran görüntülerini bilgisayarınıza da yükleyip, aynı şekilde kullanabilirsiniz, Google'da aratabilirsiniz. Daha fazla özelliği de mevcuttur.

8. QuickCPU:
Bilgisayarınızın işlemcisini, RAM'ini ve Power'ini gerçek zamanlı optimize etmenize yarayan bir programdır.
Daha fazla performans için çeşitli ayarları vardır. Araştırıp daha fazla performans için gerekli ayarları yapabilirsiniz.
Aynı şekilde işlemcinizin sıcaklığını da görebilirsiniz.

Sitenin aşağı kısımlarında indirme seçeneklerini bulabilirsiniz.

9. TeamViewer:
TeamViewer uzaktan yönetim, masaüstü paylaşımı, çevrimiçi toplantı, web konferansı ve bilgisayarlar arası dosya transferi gibi özellikleri bulunan bir yazılımdır.

10. Bütün Microsoft Visual programları:
Bazen programları çalıştırırken DLL hatası alabiliyoruz. Sebebi ise bazı Microsoft Visual programlarının bilgisayarda bulunmaması. Bütün Microsoft Visual programlarını içinde bulunduran bir rar dosyası buldum. Bu Rar'ı indirip hepsini tek tuş ile kurabilir, programlardaki hatalardan kurtulabilirsiniz.

TechPowerUp US-4'den indirmenizi öneririm.

İlk makalem bu kadardı. Umarım beğenirsiniz ve işinize yarar. Eleştiriye açığım, aklınıza takılanı, önerilerinizi yazabilirsiniz. Beyin fırtınası yapmış oluruz. Başka makalelerde görüşmek üzere :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Discord'u görünce bir üzülüyorum anlatamam. Kıskanıyorum kullananları... Babam yasakladı nedenini bilmediğim bir şekilde çünkü. Aslında ufacık biliyorum nedenini. Derslerime odaklanamıyormuşum, aslında odaklanabiliyorum ama inandıramıyorum, vallaha odaklanabilirim vallahi billahi diyorum yok, umrunda değil. Sordum sadece bunu söyledi daha bir sürü sebep var diyor. 5 aydır yasak. Açar diyordum yasağı ilk başladığında. Açmıyor, baya ciddi bu konuda.

Önceden incelemiştim bu makaleyi. Güzel bir makale.
Öncelikle iyi yorumların için teşekkürler. Hocam yaşınızı tahmin etmeye çalışıyorum 14 15'dir. Al babanı karşına; baba biliyorum benim iyiliğimi istiyorsun ama ben artık çocuk değilim, nereye kadar kısıtlayacaksınız diye konuş. Beni de çok kısıtlıyorlardı aldım karşıma konuştum. Sende korkma, şansını dene en azından.
LightShot yerine Windows'un kendine ait ekran alıntıcısı daha iyi olur, Win+Shift+s tuşuna basarak açılıyor soran arkadaş olursa diye.
Tabii hocam o da iş yapar. Ama burda aldığınız ekran görüntülerini özelleştirebiliyorsunuz. Bilmiyorum ne kadar lazımdır. İndirip indirmemek size kalmış.

Hocam yaşınızı tahmin etmeye çalışıyorum 14 15'dir. Al babanı karşına; baba biliyorum benim iyiliğimi istiyorsun ama ben artık çocuk değilim, nereye kadar kısıtlayacaksınız diye konuş. Beni de çok kısıtlıyorlardı aldım karşıma konuştum. Sende korkma, şansını dene en azından.
Denemez olur muyum?

"Bilgisayarda kesinlikle olması gereken 10 program" adlı makaleme veya rehberime hoş geldiniz.

Bu makalemde sizlere bilgisayarınızda kesinlikle olması gereken 10 programı göstereceğim (Hepsi ücretsizdir).

1. Opera GX:
Opera GX; içinde onlarca ayrı özelliğin bulunduğu, Google'a kıyasla daha kullanışlı olan bir tarayıcıdır.
İşlemcinizin kullanacağı güç miktarını ayarlamaya kadar birçok özellikte mevcuttur. (Tabi bunları deyip Google kullanmam da ironik bir durum :D)

İkiside birbirinden güzel "sesli ve yazılı" sohbet uygulamalarıdır.
Fakat TeamSpeak, sesli sohbete daha fazla önem verdiği için ses kalitesi Discord'a kıyasla daha iyidir.
NOT: TeamSpeak ücretsizdir fakat server kiralamak paralıdır. Discord'da ise server kurmak tamamen ücretsizdir.

3. Kaspersky:
Bilgisayarda güvenlik herşeyden önemlidir. Bunun için sizlere önerebileceğim en kaliteli antivirüs programı Kaspersky'dır.
30 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcut. Ancak siz bunu resmi yollar ile 90 güne kadar uzatabilirsiniz. Kullanışı oldukça basittir. Uzun süredir kullandığım bir antivirüs. Gayet memnunum.

4. Steam & Epic Games:
Ancak Epic Games, düzenli olarak ücretsiz oyun dağıtıyor. Steam ile kıyaslayacak olursak, Epic Games; oyunlara ayıracak bütçesi olmayanlar için daha kullanışlıdır.

5. VLC Media Player:
Özgür bir video oynatıcı yazılımıdır. Ek bir çözücü paketi yüklemeyi gerektirmeksizin çok sayıda video ve ses dosya türünü oynatabilmektedir.

6. 7-Zip:
Ücretsiz bir dosya arşivleyicisidir. Winrar'dan daha kullanışlıdır.

7. Lightshot:
Ekran görüntüsü almanızı sağlayan bir programdır. Gayet kullanışlı ve rahattır. Ayrıca aldığınız ekran görüntülerini bilgisayarınıza da yükleyip, aynı şekilde kullanabilirsiniz, Google'da aratabilirsiniz. Daha fazla özelliği de mevcuttur.

8. QuickCPU:
Bilgisayarınızın işlemcisini, RAM'ini ve Power'ini gerçek zamanlı optimize etmenize yarayan bir programdır.
Daha fazla performans için çeşitli ayarları vardır. Araştırıp daha fazla performans için gerekli ayarları yapabilirsiniz.

Sitenin aşağı kısımlarında indirme seçeneklerini bulabilirsiniz.

9. TeamViewer:
TeamViewer uzaktan yönetim, masaüstü paylaşımı, çevrimiçi toplantı, web konferansı ve bilgisayarlar arası dosya transferi gibi özellikleri bulunan bir yazılımdır.

10. Bütün Microsoft Visual programları:
Bazen programları çalıştırırken DLL hatası alabiliyoruz. Sebebi ise bazı Microsoft Visual programlarının bilgisayarda bulunmaması. Bütün Microsoft Visual programlarını içinde bulunduran bir rar dosyası buldum. Bu Rar'ı indirip hepsini tek tuş ile kurabilir, programlardaki hatalardan kurtulabilirsiniz.

TechPowerUp US-4'den indirmenizi öneririm.

İlk makalem bu kadardı. Umarım beğenirsiniz ve işinize yarar. Eleştiriye açığım, aklınıza takılanı, önerilerinizi yazabilirsiniz. Beyin fırtınası yapmış oluruz. Başka makalelerde görüşmek üzere :)
Opera taraftarı olduğum için demiyorum, cidden güzel olmuş. Makale iyi.

Bu makalemde sizlere bilgisayarınızda kesinlikle olması gereken 10 programı göstereceğim (hepsi ücretsizdir).

1. Opera GX:
İşlemcinizin kullanacağı güç miktarını ayarlamaya kadar birçok özellikte mevcuttur. (tabi bunları deyip Google kullanmam da ironik bir durum :D)

İkisi de birbirinden güzel "sesli ve yazılı" sohbet uygulamalarıdır.
not: TeamSpeak ücretsizdir fakat server kiralamak paralıdır. Discord'da ise server kurmak tamamen ücretsizdir.

3. Kaspersky:
Bilgisayarda güvenlik her şeyden önemlidir. Bunun için sizlere önerebileceğim en kaliteli antivirüs programı Kaspersky'dır.

4. Steam & Epic Games:

5. VLC Media Player:

6. 7-ZIP:
Ücretsiz bir dosya arşivleyicisidir. WinRAR'dan daha kullanışlıdır.

7. LightShot:

8. quickcpu:

sitenin aşağı kısımlarında indirme seçeneklerini bulabilirsiniz.

9. TeamViewer:

10. bütün Microsoft Visual programları:
Bazen programları çalıştırırken DLL hatası alabiliyoruz. Sebebi ise bazı Microsoft Visual programlarının bilgisayarda bulunmaması. Bütün Microsoft Visual programlarını içinde bulunduran bir RAR dosyası buldum. Bu RAR'ı indirip hepsini tek tuş ile kurabilir, programlardaki hatalardan kurtulabilirsiniz.

TechPowerUp us-4'den indirmenizi öneririm.

Hepsi bende varda şu LightShot linkine tıklamaya bir an korktum.

Opera taraftarı olduğum için demiyorum, cidden güzel olmuş.

Çok teşekkürler hocam, ilk makalemde bu kadar olumlu yorum alacağımı düşünmüyordum. Tabii onun yanına olumsuz yorumlar da var.

Saydığın hiçbir program lazım değil açıkçası. Windows'un ham hali bile daha kaliteli duruyor bunların yanında. Daha da önemlisi, bilgisayarda olmazsa olmaz diye bir kategori yok bence. İhtiyaca yönelik kullanır herkes. Sizin saydığınız her program kişisel deneyimlerinizden yola çıkılarak yazılmış. Öneri başlığı adı altında toplansa daha mantıklı olur.

Hepsi bende varda şu LightShot linkine tıklamaya bir an korktum.

Korkmanızı gerektirecek bir durum yok :D Bu arada o jumpscare linklerini prnt değil de pnrt diye yapıyorlar, haberiniz olsun dikkat edin.
LightShot bende de yok, gereksiz bence.
Windows ve Xbox Game Bar'ı tercih ederim.

Xbox Game Bar çoğu bilgisayarda FPS düşüşü yaptığı için kapalı oluyor. Tabii o da bir alternatif.

Çok teşekkürler hocam, ilk makalemde bu kadar olumlu yorum alacağımı düşünmüyordum. Tabii onun yanına olumsuz yorumlar da var.
E, burası Technopat, normal yani. Şimdi bir şey derdim ama ban yiyeceğimi bildiğim için susacağım.
Xbox Game Bar çoğu bilgisayarda FPS düşüşü yaptığı için kapalı oluyor. Tabii o da bir alternatif.
Doğrudur, ama pek umrumda değil hocam fps.

Geri
Yukarı