Bilgisayarda Statik elektirik problemi

Sino_0

Decapat
Ay başında kasa ve soğutucuyu değiştirdim ve PSU'nun fanı bozulmuştu. Onu da kendimce tamir ettim. (5yıllık emektar) ara ara ön USB portlarda cıt diye tabir edebiliceğim seviyede can yakmayan carpılmalar oluyor. İşin garip yanı her zaman olmuyor bazı zamanlar denk geliyor ve deli olmak üzereyim. Kontrol kalemi ile bakmadığım yer kalmadı ve ışık falan yanma olayı da yok, kaçak yok. Gittim bütün uzatmaları da değiştirdim yine aynısı oluyor. Bu olay benle mi ilgili yoksa kasada kacak mı var? Varsa kasaya zarar verir mi? Ne yapacağımı bilemedim, bir akıl verin.

Son düzenleyen: Moderatör:
12v değeri kontrol kalemi göstermez diye biliyorum. Zaten kontrol kalemi ile cevap alabileceğiniz değer ölümle bile sonuçlanır.

Kontrol kalemi minimum 110 volt ölçer ve kontrol kalemi ile kaçak tespiti yapılmaz. Anlattığınız durum sadece pc de oluyor ise sizden ötürü değildir ama herhangi bir metal yüzeyle veya insan ile irtibatınızda o atlamaları yaşıyorsanız ya sağlam bir banyo ya da toprakla ten teması gerekir. Diğer kaçak ihtimallerinin tespiti için avometre lazım.

Uzay kurulum yapıp bır sure test edın.
o dediğiniz olay nedir hiç bilmiyorum.
Kontrol kalemi minimum 110 volt ölçer ve kontrol kalemi ile kaçak tespiti yapılmaz. Anlattığınız durum sadece pc de oluyor ise sizden ötürü değildir ama herhangi bir metal yüzeyle veya insan ile irtibatınızda o atlamaları yaşıyorsanız ya sağlam bir banyo ya da toprakla ten teması gerekir. Diğer kaçak ihtimallerinin tespiti için avometre lazım.
Yani usta şuan sadece kasada denk geldi işin ilginc yanı sadece usb portlar da olan bişi kasanın başka yerinde böyle çarpma yok.
Güç kaynağınızım markası nedir?
Cooler Master GX 750W 80 Plus Bronze
220 akım elektirik yani (PSU elektrik kablosu) kasaya temas ediyordur. PSU çıkışları voltaj değerleri insana etki etmez
bu durum kasaya bir zarar verir mi?
Yeni bir güç kaynağı alsan daha iyiydi.
Çözümü yok ise en sonun da öyle yapıcam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı