Bilgisayardaki tüm dosyaların kendiliğinden silinmesi

• Konuyu başlatan Üye 247830
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 542
Ü

Üye 247830

Ziyaretçi
Merhaba.
Bugün bir müşterimin dizüstü bilgisayarından Chrome tarayıcısı ile firewall ve modem arayüzüne bağlandım, kontrollerimi sağladıktan sonra tarayıcıyı kapattım. Ardından bilgisayarda bulunan Knight Online oyununu kaldırdım. CCleaner ve adwcleaner indirdim. Adwcleaner Register'da iki tane zararlı dizin girdisi tespit etti. Bu işlemler biter bitmez birden bire bilgisayardaki dosyaları yok olduğunu fark ettim. Kullanıcı dosyaları, program dosyaları tamamen silinmişti. Bilgisayarda gözle görülür zararlı bir yazılım yoktu. Daha sona decacopy isimli uygulamanın çalıştığını fark ettim. İnternet'te araştırdığımda trojan içeren bir yazılım olduğunu öğrendim. (Decacopy Virus Removal (July 2020 Update)) yaptığım işlemler bundan ibaret, neticede bilgisayar kullanılamaz hale geldi ve kullanıcı dosyalarını kaybettik. Veri kurtarma ile dosyaları geri getirip, sistemi sıfırdan kurdum ama birinin sistemi kasıtlı olarak sabote etme ihtimali üzerinde durduğumuz için konuya netlik kazandırmaya çalışıyorum. Bir fikriniz var mı ne olabilir?

Görüntü

Önce imzamda bulunan rehbere bakın. Sonrasında Recuva ile dosyaları alabildiğiniz kadar geri alın.

İlginiz için teşekkür ederim. Konuyu tekrar okuyun lütfen. Ayrıca veri kurtarma için Recuva kullanmanızı tavsiye etmem. Yukarıda sözünü ettiğim uygulamalar içinde benzer problemler yaşayanlar olup olmadığını anlamaya çalışıyorum.

Geri
Yukarı