Bilgisayardan cızırtı sesi geliyor

darudevy

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba, bilgisayarımdan bazen cızırtı sesleri geliyor. Genelde bilgisayar boştayken veya işlem gerektiren bir şey yapmıyorken bu ses geliyor. Tam olarak sesin hangi parçadan geldiğini çözemedim. C-states ayarını kapatınca o ses de yok oluyor.

Garip. Bir telefonu ekran kartının yakınina daha sonra da PSU yakınına getirip ses kasar misiniz :D kaydedin atın dinleyelim sesi. Anlarız öyle nereden geldiğini.

Hocam ekran kartına ve PSU'ya yakınlaşarak dinledim. Ses ikisinden de gelmiyor. SSD'den geliyor olabilir mi? Anakartın orta kısımlarından geliyor ses. 970 EVO Plus M.2 kullanıyorum. Fanları da kontrol ettim tüm fanları kapattım ses kesilmedi.

Hocam ekran kartına ve PSU'ya yakınlaşarak dinledim. Ses ikisinden de gelmiyor. SSD'den geliyor olabilir mi? Anakartın orta kısımlarından geliyor ses. 970 EVO Plus M.2 kullanıyorum. Fanları da kontrol ettim tüm fanları kapattım ses kesilmedi.
Hiç zannetmiyorum ve o nasıl birşey o zaman? Işlemci fanından geliyor olabilir mi? Yada başka teknik konu olabilir. Statik elektrik yada daha teknik bisey varsa diye söylüyorum kapatın pc yi çekin fişten güç tuşuna basın sonra geri fise takın çalıştırın.

Hiç zannetmiyorum ve o nasıl birşey o zaman? Işlemci fanından geliyor olabilir mi? Yada başka teknik konu olabilir. Statik elektrik yada daha teknik bisey varsa diye söylüyorum kapatın pc yi çekin fişten güç tuşuna basın sonra geri fise takın çalıştırın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ses buna benziyor diye dedim. Dediğiniz fişten söküp açma işini de yaptım ses hala geliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ses buna benziyor diye dedim. Dediğiniz fişten söküp açma işini de yaptım ses hala geliyor.
Gerçekten ilginç. Yalan yok hayatımda ilk defa gördüm ve duydum.

İşin garip yanı (belki de normaldir bilmiyorum) C-states ayarını kapatınca ses tamamen ortadan kalkıyor. Bu ayar öenmli bir ayar mı? Kapalı kullanırsam ne olur? Ses çok rahatsız ediyor çünkü.

O ayar hakkında bilgim yok ne yazık ki hocam. Keşke cooldown daha kısa olsa yada olmasa daha rahat olucam.

Geri
Yukarı