Bilgisayardan elektrik çarpıyor

Huseyinatik

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kasanın arkasındaki metal yerlerden ve monitörün ayağından ki o da metal elektrik çarpıyor. Üstelik prizin (akım korumalı) anahtarı kapalı haldeyken. Elimle dokunduğuma çarpmıyor fakat bileğin iç tarafı gibi hassas bir doku temas ettiğinde acıtacak kadar çarpıyor. Sorun ne olabilir?

Ayağını kaldır yada bilgisayarı bir ahşap masanın üstüne koy yada bir sandalye üstüne çıkıp dene. O zaman o his olmayacak. Ayrıca o voltaj sıkıntı yaratmaz. Biliyorum biraz acı verici ama ben 8 yaşındayken inşaat elektriği aldım açık kablo yüzünden. 2-3 dakika kalbim ağrıdı ama şu an iyiyim Allah'a şükür.
Geçmiş olsun hocam

Yok olm, bak Kasa'dan çarpar elektrik. Çıkart kasayı koy anakartla masanın üstüne sistemi çalıştır pin ile çarpma falan olmaz. Sıkıntı etme sorunun anakartta olma ihtimali sıfır. Olmazsa git bir plastik kasa al kökten çöz :D
Yani değmedikçe sorun değil ama inşallah sisteme zararı olmaz

Evde toprak hattı bağlı değilse olabilir. Eski evlerde genellikle toprak hattına bağlı priz sadece mutfaklardaki prizlerde olur. Toprak hattı bağlı olmayan evde toprak hatlı çoklu priz ya da akım koruma prizleri bu metal aksama dokunduğundaki çarpıntıları engelleyemez.

Sağol da ben 2009'luyum hocam.

Yok ya nolcak hijbije oluvermez. Bu sıralar ninemin konuşmasına sarıveridim süreklicağız onu yapıveriyom çok güzelcik bence.
Harikasın dostum :D

Evde toprak hattı bağlı değilse olabilir. Eski evlerde genellikle toprak hattına bağlı priz sadece mutfaklardaki prizlerde olur. Toprak hattı bağlı olmayan evde toprak hatlı çoklu priz ya da akım koruma prizleri bu metal aksama dokunduğundaki çarpıntıları engelleyemez.
Anladım hocam topraklama yok galiba yüksek ihtimalle bundan kaynaklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı