Bilgisayardan tiz bir ses gelmesi

Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayardan normalde böyle bir ses gelmezken sadece ETS 2 ve ATS oyununda menüdeyken böyle bir ses geliyor. Bunun sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğim gibi büyük ihtimal Coil Whine. Ama iyice bir dinleyin PSU'dan geliyorsa ses onu bilemem. Ama aynı sorunu ben de Witcher 3 menüsünde alıyorum oyuna girdiğim an gidiyor. Sadece ses problemidir diyebilirim fps kaybı yaşatmaz. Ben menüye girince sesi fulluyorum kulaklık ile duymazsam aklıma da gelmez diye sadece şarkıyı dinliyorum. :) Tabi bu dediklerim Coil Whine için geçerli sesin tam olarak nereden geldiğini tespit etmen lazım.

Dediğim gibi büyük ihtimal Coil Whine. Ama iyice bir dinleyin PSU'dan geliyorsa ses onu bilemem. Ama aynı sorunu ben de Witcher 3 menüsünde alıyorum oyuna girdiğim an gidiyor. Sadece ses problemidir diyebilirim fps kaybı yaşatmaz. Ben menüye girince sesi fulluyorum kulaklık ile duymazsam aklıma da gelmez diye sadece şarkıyı dinliyorum. :) Tabi bu dediklerim Coil Whine için geçerli sesin tam olarak nereden geldiğini tespit etmen lazım.
Peki Coil Whine bilgisayar için uzun vadede sıkıntı olur mu?

Ayrıca ses ekran kartından geliyor.

Sesin hoparlörden gelmediğine emin misin? Oynadığım bazı oyunlarda menüdeyken garip sesler geliyor ( hoparlörün sesini açınca daha belli oluyor ), oyun yüklendiğinde ses kesiliyor.

Hayır coil whine'ın ses dışında zararı yoktur.

Sesin hoparlörden gelmediğine emin misin? Oynadığım bazı oyunlarda menüdeyken garip sesler geliyor ( hoparlörün sesini açınca daha belli oluyor ), oyun yüklendiğinde ses kesiliyor.

Hayır coil whine'ın ses dışında zararı yoktur.
Zaten hoparlör kullanmıyorum kulaklığı taktığımda menüde değilsem o ses yok.

Coil Whine hemen her ekran kartında görülebilen, seviyesine göre rahatsızlık veren bir durumdur. Kasa sizden uzaksa, kasanın kapağı hep kapalı duruyorsa, kasada çok fan varsa yada daima kulaklık kullanılıyorsa farkedilmez bile. Genelde oyuna giriş ekranlarında, menülerde ve loading ekranlarında ortaya çıkar. Anormal yüksek FPS'nin olduğu ekranlarda, özellikle fan sesi henüz yoğun değilken kendini belli eder, tıpkı oyuna giriş ekranları, menüler gibi. Kimi markalar bunu bir kusur olarak kabul edip değişim sağlıyor kimileri ise normal diyerek geçiştiriyor. İlk aldığım RX590'da vardı gönderdim değiştirildi, yeni gönderilen de 4-5 ay sonra vızır vızır ötmeye başladı.

Laptopda bu olay söz konusu oluyor mu acaba. Benim cihazdada oyunda yada menüde fark etmeden işlemcinin yada ekran kartının olduğu yerden çızırtı sesi geliyor sizce normal mi bilgisi olan varsa.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı