Bilgisayardan tiz ses geliyor

UnKnown44

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İş PC sistem özellikleri:
Anakart: Asus Tuf B450-PLUS
İşlemci: Ryzen 5800x
İşlemci Soğutucu: ThermalRight Phantom Spirit 120
Ekran Kartı: Asus Dual 6600XT
Ram: Corsair Vengeance 16GBx2 3000MHz
Depolama: Kioxia Exceria 500GB M.2/ Kioxia 960GB SSD
Kasa: Aerocool Cipher
Monitör: 2xDell 19''
Mouse: Bloody V7Ma/Logitech M330
Klavye: Fujitsu
Power Supply: High-Power 650W
Merhabalar, bilgisayarımdan bir tiz ses geliyor. Müzik açıkken de hafif de olsa hissediliyor ve belli bir süre sonra kulak çınlamasına neden oluyor.

İşin kötü tarafı bu sesin nereden kaynaklandığını anlayamadım. Monitörden mi geliyor, anakarttan mı PSU'dan mı anlayamadım. Anakartımı yeni aldım, öncekinde böyle bir sorun var mıydı hatırlamıyorum. Salı günü tekrar eski kartımı takıp deneyeceğim. Önceki anakartım ASUS TUF B450-Plus idi. Ayrıca harici hoparlörüm yok, AOC monitörümün hoparlörünü kullanıyorum.

Forumda ilgili konuyla açılan yorumları okudum. Ancak bana çare olmadı. Öncelikle sistemim hakkında bilgi vereyim.

Anakart: MSI B550 Gaming Carbon Wi-Fi İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X İşlemci soğutucu: Arctic Freezer 34 e-Sports Duo ekran kartı: ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2060 OC RAM: Corsair Vengeance 16GBX2 3000MHz Depolama: Samsung 970 EVO Plus NVMe 500GB/Seagate Barracuda 2TB 7200RPM 256MB Kasa: Dark maximav20 monitör: LG 27GL850 nanoıps QHD 144 Hz 1ms/AOC G2460VQ6 24" 75 Hz 1ms Mouse: Bloody v7ma Power Supply: SilverStone strider 750 80+ Gold.

Ses gelmeye başladığında hemen kasaya eğiliyorum ve sesin nereden geldiğini anlamaya çalışıyorum. Ancak aşağı eğildiğimde ne GPU, ne anakart VRM ne de CPU bölgelerinde bir tiz ses duyamıyorum. Tekrar yukarı kalktığımda ise sanki ses gitmiş gibi oluyor. Belli bir süre sonra tekrar geliyor. En azından bende oluşturduğu hissiyat bu şekilde.
Bazı konularda monitörlerden de olabileceği belirtilmişti. O yüzden de monitör bilgilerimi paylaşmak istedim.
Burada takıldığım nokta bu sesin nereden geldiğini tespit edememek.
Tam yük bindirdiğimde, PSU ve GPU'dan ses geliyor, PSU'dan tiz ses gelirken, GPU'dan vızıltı sesi geliyor, bunları normal olarak karşıladığım için problem etmiyorum. Ancak yük altında olmadığı halde bu tiz sesinin gelmesi ve nereden geldiğini tespit edememek açıkçası sinir bozucu. Eğer anakarttan kaynaklı ise iade edebilirim. Ancak anakarttan hiç tiz sesini alamıyorum. Tüm fanları da kapattım.

Bende modem bilgisayarımın yakınında olduğundan dolayı arada hoparlörden benzer bir ses geliyor. Dalgalar karışıyor galiba 🙂 Pek yardımcı olacağını düşünmüyorum ama sende de bununla bir ilgisi olabilir mi?

Coil whine olabilir. Genellikle GPU ve PSU'da oluyor ama anakartlarda da görülüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güç kaynağı, ekran kartı veya anakart üzerindeki bobinler, ses üretebilecek voltaja ulaştığı zaman, (bu voltaj düşük veya yüksek olabilir) ıslık sesi gibi bir ses çıkarabiliyorlar. Bir arızaya delalet etmez.

Coil whine olabilir. Genellikle GPU ve PSU'da oluyor ama anakartlarda da görülüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam bendeki ses böyle değil. stabil şekilde ince tiz bir ses. Çok belli olmasa da sessizlik ortamında insanı rahatsız ediyor. işim gereği de sürekli müzik ile çalışamıyorum.
Güç kaynağı, ekran kartı veya anakart üzerindeki bobinler, ses üretebilecek voltaja ulaştığı zaman, (bu voltaj düşük veya yüksek olabilir) ıslık sesi gibi bir ses çıkarabiliyorlar. Bir arızaya delalet etmez.
evet çok ince bir ıslık sesi gibi bir ses geliyor. Arıza değil ancak rahatsız edici biraz. Bu düşük ve yüksek voltaj olma durumunu düzenleme şansım var mıdır?
Bir de o ince ıslık sesinin geldiği anlarda kasaya eğildiğimde ne gpu ne psu ne de cpu taraflarından gelmiyor o ses. Kasamın kapağı açık. Nedense klavyede işlem yaparken hissediyorum.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı