Bilgisayarı açıldığında sıcaklık 100 dereceyi geçiyor ve sistem kapanıyor

HakanreuS

Kilopat
Daha fazla  
Selam, bilgisayarı açtığım zaman işlemci 100 dereceyi geçiyor. Sonra sistem kendini kapatıyor, ancak bu 2 3 defa devam ettikten sonra tekrar açtığımda ekran gelmiyor. Sonra res atıyorum ekran geliyor ve işlemci 45 50 derece bandında çalışıyor. Bunu neden yapar?

İşlemci: Ryzen 7 5800X.
Anakart: Gigabyte B550M DS3h.
Ekran kartı: RTX 2060 3 fan.
RAM: G.Skill 32 GB 16X Dual 3600 MHz.
Soğutucu: cooler master masterliquid ml240l v2

Son düzenleme:
En ucuz soğutucuyu alabilirsin. Bir tanesinin linkini bırakıyorum.

Daha kaliteli bir şey önerir misiniz belki sorun düzelir en azından kullanırım.

600 700 TL civarı olabilir 800'e zorlarım.

Ucuza kaçıp AMD stok soğutucusu alabilirsiniz. İşinizi görür.

Ama biraz daha iyi bir şey olsun derseniz de aşağıdaki ürünü kullanmadım ama güzel duruyor.

Ama biraz daha iyi bir şey olsun derseniz de aşağıdaki ürünü kullanmadım ama güzel duruyor.

Tamamdır teşekkür ederim.

Merhaba Rampage stok soğutucuyu aldım sistem stabil testi de yaptım %100 yükte 80 dereceyi geçmiyor. Sizce iyi mi kötü mü? Bir de açılışta bir problem yaşamadım.

Son düzenleme:
Tamamdır teşekkür ederim.

Merhaba Rampage stok soğutucuyu aldım sistem stabil testi de yaptım %100 yükte 80 dereceyi geçmiyor. Sizce iyi mi kötü mü? Bir de açılışta bir problem yaşamadım.

Evet. %100 yükte 80 derece kabul edilebilir. Açılıştaki sorun da çözüldüğüne göre soğutucunuzda bir problem olduğu kesinleşti. Garantisi mevcut ise göndermenizi öneririm. Hava baloncuğu oluşmuş olabilir. Baloncuk da CPU tarafında kalıyorsa soğutma performansı düşmüş olabilir. Geçmiş olsun diyebiliriz size.

Evet. %100 yükte 80 derece kabul edilebilir. Açılıştaki sorun da çözüldüğüne göre soğutucunuzda bir problem olduğu kesinleşti. Garantisi mevcut ise göndermenizi öneririm. Hava baloncuğu oluşmuş olabilir. Baloncuk da CPU tarafında kalıyorsa soğutma performansı düşmüş olabilir. Geçmiş olsun diyebiliriz size.

Pekii benim anakartımda pomp fan soketi yok pompayı SYS fan mı yoksa CPU fan mı takılıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı