Bilgisayarı Açtığımda 10-15 dk İçinde Görüntü Gidiyor

TeXinan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar; çok değişik bir sorunla karşı karşıya kaldım.
Bilgisayarı çalıştırdıktan 10-15 dk sonra görüntü gidiyor, monitör sinyal yok uyarısı veriyor. Fakat çalışmaya devam ediyor. Tüm donanım parçaları çalışıyor ama monitörde görüntü yok. Kapatıp tekrar açtığımda da görüntü yok en az 1 saat civarı beklemek zorunda kalıyorum.

Son kullanımımda ekran kartına güncelleme gelmişti, güncellemeyi yaptım, “yeniden başlat” ve “daha sonra yeniden başlat” uyarısı geldiğinde daha sonrayı seçtim. Arka planda açık olan bütün uygulamaları kapattım. Tam yeniden başlatmak için “başlat” düğmesine bastım görüntü gitti.

Düzeltmek için, forumdan takip ederek denediğim bütün metodları aşağı yazıyorum.

1) Çift monitör kullanıyorum, birisi HDMI diğeri DP girişli ikisinin de kablolarını değiştirerek denedim, hatta televizyona da bağlayarak denedim sonuç değişmedi. Kablo konusunda da her türlü kombinasyonu bir kere denedim. Bu yüzden monitör veya kablo arızası olmadığını düşünüyorum

2) Ekran kartını, Anakarttan sökmeden sadece görüntü kablolarını bağlamayıp, monitörü direkt anakartın onboard yuvasına HDMI kablo ile bağlayarak çalıştırmayı denedim, BIOS ekranına girmeye çalıştım fakat yine de görüntü gelmedi.

3) Ekran kartının PSU bağlantısını kesip anakarttan da sökerek, görüntüyü direkt anakarttan alacak şekilde denedim yine de görüntü gelmedi.

4) RAM’leri çıkarttım, güzelce temizledim yerlerini değiştirip yeniden taktım, görüntü gelmedi.

5) Bilgisayarı 2-3 saat arası açık bıraktım belki bir düzelme olur diye yine tık yok.

6) Anakartın Üzerindeki BIOS pilini çıkartıp, kısa bir süre bekledikten sonra geri yerine taktım. Bilgisayarı çalıştırdım yine bir değişiklik yok.

7) 10-15 dk ekranı görebildiğim süreçte, Ekran kartının sürücülerinin hepsini kaldırdım. Hatta NVIDIA Sync, GeForce Experience dahil her şeyi kaldırdım, yeni ekran kartı sürücüsünü indirip temiz kurulum yaptım, yine de bir değişiklik olmadı, görüntü gitti.

8) Kasayı komple açtım, bütün donanımları söktüm, tüm soketleri tek tek kontrol edip temizledim, her şeyi yeniden birleştirdim, bilgisayarı açtım BIOS’u gördüm, her şey yolunda diyordu. Windows açıldı, MSI afterburner’ı çalıştırdım acaba çok ısınıyor da mı kapanıyor diye takip ederken yeniden görüntü gitti.

9) Bilgisayarı ilk çalıştırdığımda 1. ve 3. sıradaki fan çalışıyor sonra Windows’da iken 2’si de duruyor, çünkü ağır bir yük olmadıkça çalışmıyor hiçbiri, bu bahsettiğim görüntü kaybından sonra ortadaki 2 numaralı fan tek başına çalışmaya başlıyor ve uzun süre devam ediyor.

10) Reset atmak istiyorum ama bilgisayar çalışmaya devam ediyor ya da görüntü olmadığı için ben bir şey görmüyorum. Sadece gücü keserek kapatabiliyorum.

11) bilgisayarı çalıştırdıktan sonra görüntü yokken Windows’a gelmediğini düşünüyorum, şuradan biliyorum benim fanlarım RGB LED'li, Boot anında ve Windows anında farklı renklerde yanıyorlar. Bundan mütevellit Windows’u açamadığını düşünüyorum, görüntü yokken.

Sistem Bilgileri
- MSI B450A PRO Max Anakart
- G.Skill 8 GB Ripjaws X 2 RAM 3000MHz
- ASUS GeForce ROG STRIX RTX 2060 EVO Gaming Ekran kartı
- AMD Ryzen 5 2600 socket AM4 3.4 GHz İşlemci - Kendi Stok Soğutucusu takılı
- 240 GB SSD (Windows ve sürücüler buraya kurulu)
- 1 TB HDD (Oyunlar ve diğer dosyalarım buraya kurulu)

Merhaba arkadaşlar; çok değişik bir sorunla karşı karşıya kaldım.
Bilgisayarı çalıştırdıktan 10-15 dk sonra görüntü gidiyor, monitör sinyal yok uyarısı veriyor. Fakat çalışmaya devam ediyor. Tüm donanım parçaları çalışıyor ama monitörde görüntü yok. Kapatıp tekrar açtığımda da görüntü yok en az 1 saat civarı beklemek zorunda kalıyorum.

Son kullanımımda ekran kartına güncelleme gelmişti, güncellemeyi yaptım, “yeniden başlat” ve “daha sonra yeniden başlat” uyarısı geldiğinde daha sonrayı seçtim. Arka planda açık olan bütün uygulamaları kapattım. Tam yeniden başlatmak için “başlat” düğmesine bastım görüntü gitti.

Düzeltmek için, forumdan takip ederek denediğim bütün metodları aşağı yazıyorum.

1) çift monitör kullanıyorum, birisi HDMI diğeri DP girişli ikisinin de kablolarını değiştirerek denedim, hatta televizyona da bağlayarak denedim sonuç değişmedi. Kablo konusunda da her türlü kombinasyonu bir kere denedim. Bu yüzden monitör veya kablo arızası olmadığını düşünüyorum.

2) Ekran kartını, anakarttan sökmeden sadece görüntü kablolarını bağlamayıp, monitörü direkt anakartın onboard yuvasına HDMI kablo ile bağlayarak çalıştırmayı denedim, BIOS ekranına girmeye çalıştım fakat yine de görüntü gelmedi.

3) Ekran kartının PSU bağlantısını kesip anakarttan da sökerek, görüntüyü direkt anakarttan alacak şekilde denedim yine de görüntü gelmedi.

4) Ram’leri çıkarttım, güzelce temizledim yerlerini değiştirip yeniden taktım, görüntü gelmedi.

5) Bilgisayarı 2-3 saat arası açık bıraktım belki bir düzelme olur diye yine tık yok.

6) Anakartın üzerindeki BIOS pilini çıkartıp, kısa bir süre bekledikten sonra geri yerine taktım. Bilgisayarı çalıştırdım yine bir değişiklik yok.

7) 10-15 dk ekranı görebildiğim süreçte, ekran kartının sürücülerinin hepsini kaldırdım. Hatta NVIDIA Sync, GeForce Experience dahil her şeyi kaldırdım, yeni ekran kartı sürücüsünü indirip temiz kurulum yaptım, yine de bir değişiklik olmadı, görüntü gitti.

8) Kasayı komple açtım, bütün donanımları söktüm, tüm soketleri tek tek kontrol edip temizledim, her şeyi yeniden birleştirdim, bilgisayarı açtım bıos’u gördüm, her şey yolunda diyordu. Windows açıldı, MSI afterburner’ı çalıştırdım acaba çok ısınıyor da mı kapanıyor diye takip ederken yeniden görüntü gitti.

9) Bilgisayarı ilk çalıştırdığımda 1. ve 3. sıradaki fan çalışıyor sonra windows’da iken 2’si de duruyor, çünkü ağır bir yük olmadıkça çalışmıyor hiçbiri, bu bahsettiğim görüntü kaybından sonra ortadaki 2 numaralı fan tek başına çalışmaya başlıyor ve uzun süre devam ediyor.

10) reset atmak istiyorum ama bilgisayar çalışmaya devam ediyor ya da görüntü olmadığı için ben bir şey görmüyorum. Sadece gücü keserek kapatabiliyorum.

11) bilgisayarı çalıştırdıktan sonra görüntü yokken windows’a gelmediğini düşünüyorum, şuradan biliyorum benim fanlarım RGB LED'li, Boot anında ve Windows anında farklı renklerde yanıyorlar. Bundan mütevellit windows’u açamadığını düşünüyorum, görüntü yokken.

Sistem bilgileri.
- MSI B450A PRO Max anakart.
- G.Skill 8 GB Ripjaws X 2 RAM 3000MHz.
- ASUS GeForce ROG STRIX RTX 2060 EVO Gaming ekran kartı.
- AMD Ryzen 5 2600 socket AM4 3.4 GHz işlemci - kendi stok soğutucusu takılı.
- 240 GB SSD (windows ve sürücüler buraya kurulu)
- 1 TB HDD (oyunlar ve diğer dosyalarım buraya kurulu)

HDMI(vga ne varsa)anakarta takıp denesen.

HDMI(vga ne varsa)anakarta takıp denesen.
Denedim, yine olmadı. :/
Arkadaşlar, ablalar, ağabeyler, kardeşler...

Çok değişik bir problem diye yazmamın sebebi şu, forumda buna benzer ve çözülmüş bir çok konu var. Nerdeyse hepsinin çözüm yollarını denedim hiç biri olmadı. Tek denemediğim şey, ekran kartının içini açıp kendi termal macununu yenilemek.

En son o 10-15 dakikalık açılma süresinde hemen bir format atayım diyorum ama o an ekran giderse bir daha hiç bir şey göremem diye korkuyorum.
12) Yine bir kez daha açıldı. Yeni bir şey bulup 6-7 defa test ettim. Boot yapamadığını düşünüyordum, çünkü BIOS menüsüne girip çıkış yapmadan Windows’un açılmadığını farkettim. BIOS güncellemesine ihtiyaç duyduğunu öğrendim ve güncelledim. Yeniden başlatma gerekliydi yeniden başlattım artık BIOS menüsünü de açamıyorum. Son olarak bir şey daha keşfettim, bilgisayarı çalıştırırken klavye ve mouse’un ışıkları yanmıyor.

13) İlk seferinde yazmayı unutmuşum Ram slotu hatasıdır diye düşünerek 1 ve 2 nolu slotlarda 2 ram’i de farklı kombinasyonlar değiştirerek tek ram olarak açmayı denedim. Sonuç yoktu.
Merhaba arkadaşlar hala daha bu konuda bir çözüm önerisi olmadığını görüyorum. Hala daha kendim bir şeyler denemeye çalışıyorum. Olur da bir gün bir kullanıcı bu problemi yaşarsa bu konu onun için iyi bir klavuz olacaktır.

14) Bilgisayarı açıp MSI dragon center kullanarak BIOS’u güncelledim. Güncellemeden sonra görüntü alamamaya devam ediyordu. Bilgisayarın gücünü kestim. Yeniden başlattım direkt kendisi BIOS’a girip güncellemeyi devam ettirdi. BIOS’a giriyorum, her girdiğimde Ram frekansını 2133’e çektiğini görüyorum. Kendim elle manuel seçim yaparak 2933’e çekiyorum. Kaydedip çıkış yapınca windows açılıyor. Bilgisayarı açtığımda BIOS’a girmezsem Windows’a hiç gelmiyor zaten görüntü de gelmiyor.

14. Metoda kadar anladığım şu oldu problem anakartta veya ram’lerde.. yeni ram ile tekrar deneme yapıp 15. Metod olarak sonucu yazacağım.

Son düzenleme:
Güvenli modda çalıştırmayı denediniz mi ?
Yok biosa gelmeden herhangi bir şekilde ekran göremediğim için güvenli mod girmek istesem de göremiyorum ekranı ama denemedim değil bunu da denedim.
Güvenli modda çalıştırmayı denediniz mi ?
15) güvenli modda çalıştırmayı başardım, donanımları kontrol ettim sistem bütün donanımları görüyor, güvenli moddan normal moda geçtim. Sistem açıldı hemen bir zorlayıp test etmek istedim, benchmark testi açarak sistemi zorladım bütün donanımlar çalışıyor. Fakat test bittikten yaklaşık 6-7 dk sonra görüntü yeniden gitti. Artık görüntü değil windowsun gittiğini düşünüyorum, çünkü kasa üstündeki fanlarım Windows’da farklı boot ekranına farklı renkte çalışıyor. Boot ekranı rengine döndü.

Yeni konular

Geri
Yukarı