Çözüldü Bilgisayarı başlatırken gelen bip sesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

raknhocam

Megapat
Makaleler
7
Yer
İzmir, Şirinyer
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD XFX SWFT 309 RX 6700XT
AMD Ryzen 5 5600
ASUS ROG STRIX B550-F
ASUS ROG STRIX 650G
Phanteks Eclipse G360A
Patriot Viper Steel 2x8GB 4000MHz CL19
Kingston NV2 500GB
ID-Cooling SE 214XT ARGB
GIGABYTE G24F-2 + Acer SA230ABI
Dierya DK61E
ASUS ROG Keris
HyperX Cloud Core
Çok merak ediyorum acaba bilgisayarı başlatırken neden bip sesi geliyor?
Kasanın açma tuşuna bastıktan birkaç saniye sonra bir bip sesi geliyor. Her sistemde oluyor mu bilmiyorum ama oluyor sanırım.

Çözüm
İçinde Buzzer bulunur. Buzzer, debugging yani hata çözme işi yapar. BIOS tek tek sistem donanımlarını kontrol ederken sana sesli geri bildirim verir.

Yeni sistemlerde genelde olmaz zira anakarta entegre buzzer yok artık. Onun yerine Debug-LED var genellikle, direkt sana hata kodunu söylüyor.

İstersen buzzer takabilirsin ama.
1 uzun bip, Bellek Tazelemesinde Hata olduğunu gösterir. Ses kaydı olarak atarsanız o ses mi değil mi anlayabilirim.

Artı -2 Eksi
Kasanın açma tuşuna bastıktan birkaç saniye sonra bir bip sesi geliyor. Her sistemde oluyor mu bilmiyorum ama oluyor sanırım.

Her sistemde olur hocam. O yanlış hatırlamıyorsam BIOS tarafından gönderilen ve sistemdeki her şeyin çalıştığını gösteren bir uyarı. Tabi ki eğer bir kısa bip sesi ise sıkıntı yok demektir.

İçinde Buzzer bulunur. Buzzer, debugging yani hata çözme işi yapar. BIOS tek tek sistem donanımlarını kontrol ederken sana sesli geri bildirim verir.

Yeni sistemlerde genelde olmaz zira anakarta entegre buzzer yok artık. Onun yerine Debug-LED var genellikle, direkt sana hata kodunu söylüyor.

İstersen buzzer takabilirsin ama.

Çözüm
Emin değilim ama sanırım RAM'lerden dolayıydı. Bende de olmuştu ramlerin yerini değiştirmiştim çözülmüştü.

Artı -1 Eksi
Bip kısa ise sorun yok sadece MBR ın "Bak ben BOOT ediyorum ha" demesi, ama uzunsa bilemem.

Bip kısa ise sorun yok sadece MBR'ın "bak ben Boot ediyorum ha" demesi, ama uzunsa bilemem.

Teşekkür ederim her açılışta aklıma takılıyordu:).
1 uzun bip, Bellek Tazelemesinde Hata olduğunu gösterir. Ses kaydı olarak atarsanız o ses mi değil mi anlayabilirim.

Kısa bip ve sistemde herhangi bir sorun yok. Açıldım ben uyarısıymış

Geri
Yukarı