Çözüldü Bilgisayarı biraz boş bırakınca tamamen kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ichbindede

Decapat
Daha fazla  
Windows 10 Dual boot kullanıyorum çalışırken 5-10 dakika içeri gidiyorum, geldiğimde bilgisayar yeniden başlamış şekilde beni karşılıyor. Şifremi girip açtığımda AMD crash report çıkıyor. Demin açık olan tüm uygulamalar kapanmış oluyor. Bugün 2-3 defa yaşadım bunu. Güç ve uyku ayarlarım ekte, bir süre boş bırakıldığında kapatılmasına yönelik hiçbir ayar yok.

1678129660668.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@İchbindede Bu şekilde bir süre deneyebilirsin ama sürücüyü bu şekilde güncelleme, AMD sitesinden en güncel "beta olmayan" sürücüyü indirip kur. Windows Update her zaman en güncel sürücüyü vermiyor. Eğer bu şekilde sorun yaşamıyorsan devam edebilirsin ama tavsiyem sürücüleri AMD'den indirip kurman.
Anladım, zaten şimdi de AMD'nin uygulamasını açmak istediğimde şöyle uyarı verdi:
1678131983791.png

Evet evet ordan girdim ancak Sabit diski kapatmak için beklenecek süre ayarı çıkmadı.

Zaten sürücü güncellemek çözüm olabilir. Çözülürse haber veririm

Anladım, zaten şimdi de AMD'nin uygulamasını açmak istediğimde şöyle uyarı verdi:
Eki Görüntüle 1692665

Evet evet ordan girdim ancak Sabit diski kapatmak için beklenecek süre ayarı çıkmadı.

Zaten sürücü güncellemek çözüm olabilir. Çözülürse haber veririm
Gelişmiş güç seceneklerine tıkladınız mı ? Sonra sabit disk seceneği yanındaki tike tıklayacaksınız.

Arkadaşlar cevap yazmandan önce konuyu dikkatli okursak daha fadalı oluruz birbirimize, AMD Crash Report uyarısı aldığını yazmış zaten daha fazla uyku ayarlarını sabit disk ayarlarını kurcalamaya gerek yok arkadaş bir denesin durumu gerekli olursa tekrar yorum yaparsınız.

Ayrıca belirtmek isterim Windows'un çalışması için sabit disk sürekli aktif enerjili kalması gerekli olsaydı Windows kurulduğunda sabit diski kapatma ayarı varsayılan olarak açık gelmezdi. Yazdıklarınızı sadece yazmış olmak için yazmayın bu konuda gerçek bir tecrübeniz, bilginiz varsa yazın lütfen.

Arkadaşlar cevap yazmandan önce konuyu dikkatli okursak daha fadalı oluruz birbirimize, AMD Crash Report uyarısı aldığını yazmış zaten daha fazla uyku ayarlarını sabit disk ayarlarını kurcalamaya gerek yok arkadaş bir denesin durumu gerekli olursa tekrar yorum yaparsınız.

Ayrıca belirtmek isterim Windows'un çalışması için sabit disk sürekli aktif enerjili kalması gerekli olsaydı Windows kurulduğunda sabit diski kapatma ayarı varsayılan olarak açık gelmezdi. Yazdıklarınızı sadece yazmış olmak için yazmayın bu konuda gerçek bir tecrübeniz, bilginiz varsa yazın lütfen.
Evet var aynı şeyden müzdarip olup bu şekilde çözmüştüm.Arkadaşın durumu driver kaynaklı olabilir ya da benim başıma geldiği gibi gelişmiş güç ayarlarından da düzeltmesi gerekebilir.

@AYDNd Dostum eğer disk uykuya geçtiği için PC yeniden başlıyorsa bilgisayarında ki diskte ya da farklı bir noktada donanımsal sorun vardır. Sağlıklı bir PC disk uykuya geçtiği için kapanmaz, yeniden başlamaz. Bu durumda da gösterdiğin şey sadece sorunu gizlemeye yarayan geçici bir çözüm olur ve acilen arızanın kaynağının tespit edilip daha büyük bir soruna yol açmadan çözülmesi gerekir. Eğer diski kapatma ayarını devre dışı bırakınca sorun çözülüyorsa bu sorun çözülmüş demek olmaz. Disk kapatıldığında PC sağlıklı şekilde çalışmaya devam edebilmeli ve gereki durumda diski tekrar uyandırabilmelidir.

@AYDNd Dostum eğer disk uykuya geçtiği için PC yeniden başlıyorsa bilgisayarında ki diskte ya da farklı bir noktada donanımsal sorun vardır. Sağlıklı bir PC disk uykuya geçtiği için kapanmaz, yeniden başlamaz. Bu durumda da gösterdiğin şey sadece sorunu gizlemeye yarayan geçici bir çözüm olur ve acilen arızanın kaynağının tespit edilip daha büyük bir soruna yol açmadan çözülmesi gerekir. Eğer diski kapatma ayarını devre dışı bırakınca sorun çözülüyorsa bu sorun çözülmüş demek olmaz. Disk kapatıldığında PC sağlıklı şekilde çalışmaya devam edebilmeli ve gereki durumda diski tekrar uyandırabilmelidir.
Hocam ben de siz den farklı birşey söylemiyorum.Tek tek gelişmiş güç seçeneklerindeki tiklere bakarak normalde asla kapanma ayarında ayarladığı fakat orada farklı olan bir şey var mı? o na bakmasını istedim. Yoksa pc boşta iken aşırı ısınma,ram hatası ,driver hatası,psu vsvs bir çok şeyden kapanabilir.Aynı şeyi düşünüyoruz fakat arkadaşın attığı ilk resimdeki ayarların gelişmiş secenekler kısmı var ilk buraya bakmasını ondan istedim.Kolay gelsin.Not:Orada sadece disk yok tüm ayarlara bakmasını istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı