Çözüldü Bilgisayarı hiç kapatmamak sorun yaratır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hKimera

Kilopat
Sosyal Tayfı
Makaleler
3
Yer
Fitzroy, Victoria 3065
Böyle bir konu bulamadım. Ben sorayım. İlk defa masaüstü bilgisayar sahibi oldum. Fakat laptopdaki gibi hiç kapatmadan kullanmam mümkün mü? Sisteme zararı olur mu sürekli açık kalmanın? Kullanmadığımda uyku moduna alacağım elbette.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şu anda kullandığım laptop en son 3 ay önce kapandı. Ve sürekli prizde. Bundan yola çıkarsak ayda kaç TL fazla gelir fatura.

Laptopun kullandığı Watt değerlerini yazıp faturanızdaki Watt değerleri ile doğru orantı uygulayarak kaba taslak bir sonuç elde edebilirsiniz.

Teknik olarak PC'nin kapanmamasının ne sisteme bir zararı vardır ne de başka bir şeye. Sadece ısı değerleri artmasının çok çok çok ufak fark edilmeyecek bir etkisi olur.
Isı sorunu yoksa sıkıntı çıkmaz.
İçince 4 fan var. 3'ü giriş, 1'i egzoz .
Kasa ise bu
50-100 TL arası artabilir tahminimce.
Bu değerleri 500W 80+ için konuşuyoruz değil mi ? Öyle 1000w filan değil yahu :O

Şu anda kullandığım laptop en son 3 ay önce kapandı. Ve sürekli prizde. Bundan yola çıkarsak ayda kaç TL fazla gelir fatura.

Laptopun kullandığı Watt değerlerini yazıp faturanızdaki Watt değerleri ile doğru orantı uygulayarak kaba taslak bir sonuç elde edebilirsiniz.

Teknik olarak PC'nin kapanmamasının ne sisteme bir zararı vardır ne de başka bir şeye. Sadece ısı değerleri artmasının çok çok çok ufak fark edilmeyecek bir etkisi olur.

Çözüm

Laptop'un W değerini bulamadım fakat adaptörü 45w bu onun yerine geçer mi ?

Laptop'un W değerini bulamadım fakat adaptörü 45W bu onun yerine geçer mi?

Maalesef hayır sistemin tek tek her parçası elektirik harcar onlardan bahsediyorum ben. Bi ara hesaplamıştım örnek vereyim günde 15 saat çalışan bir PC'de 105 Watt'lık bir işlemciden 65 Watt'lık bir işlemciye geçtim bana elektirik faturasında 10-15 TL bir azalma yaşatmıştı.

İçince 4 fan var. 3'ü giriş, 1'i egzoz.
Kasa ise bu.

Bu değerleri 500W 80+ için konuşuyoruz değil mi? Öyle 1000W falan değil yahu: O.

Elektrik faturasına büyük bir oranda yansır ayda bir 100 TL gibi bir miktarda sistemin ömrünü kısaltır bir de termal macunu hızlı eriyip yenisini almanız gerekir.

Maalesef hayır sistemin tek tek her parçası elektirik harcar onlardan bahsediyorum ben. Bi ara hesaplamıştım örnek vereyim günde 15 saat çalışan bir PC'de 105 Watt'lık bir işlemciden 65 Watt'lık bir işlemciye geçtim bana elektirik faturasında 10-15 TL bir azalma yaşatmıştı.
Elektrik faturasına büyük bir oranda yansır ayda bir 100 TL gibi bir miktarda sistemin ömrünü kısaltır bir de termal macunu hızlı eriyip yenisini almanız gerekir.

30W harcıyormuş. O zaman ben en iyisi bilgisayarı kapatarak kullanayım :D Konu kilitlenebilir. Bilgilendirme için teşekkürler.
Herkes bana çok yardımcı oldu. Çok teşekkürler herkese :)

Son düzenleme:
Eğer bilgisayarı kapatmazssan doğal olarak faturaya yansıyacaktır ve bilgisayarlarda şöyle bir sorun var e tabi eskisi kadar olmasada bilgisayarı nekadar süre açık tutarsan windowsun çökme olasılığı o derece artar yeni windowslarla bu sorun neredeyse yok ama aklında olsun 2. benim eski bilgisayarımda hdd vardı açılması 5 dakka tamamiyle kendine gelemsi 10-30 dakkayı buluyordu bende uyku moduna alıyodum sürekli en sonunda (1-2 ay sonra) anakartı yandı ve bilgisayar çöpe gitti. yani kısaca sürekli uyku moduna alma ya açık tut yada kapat.

Eğer bilgisayarı kapatmazssan doğal olarak faturaya yansıyacaktır ve bilgisayarlarda şöyle bir sorun var e tabii eskisi kadar olmasada bilgisayarı ne kadar süre açık tutarsan Windows'un çökme olasılığı o derece artar yeni Windows'larla bu sorun neredeyse yok ama aklında olsun 2. benim eski bilgisayarımda HDD vardı açılması 5 dakika tamamiyle kendine gelemsi 10-30 dakikayı buluyordu bende uyku moduna alıyordum sürekli en sonunda (1-2 ay sonra) anakartı yandı ve bilgisayar çöpe gitti. Yani kısaca sürekli uyku moduna alma ya açık tut ya da kapat.

Katılıyorum uyku modunda değişik sorunlar var.

Geri
Yukarı