Bilgisayarı kasa üstünden reset atmak ya da kapatmak zorunda kalıyorum

naviforce33

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarım oyunlardan çıkış yaptığım anda kilitlenip donuyor, kasa çalışır halde fakat herhangi bir işlem yapamıyorum. Kasa üstünden reset tuşu ya da Power tuşuna basılı tutarak kapatıp açmam gerekiyor. Oyun oynarken en ufak donma kasma gibi şeyler yaşamıyorum, sadece oyundan çıkış yaptığımda masaüstüne döndüğümde bu oluyor. Normal internette gezerken ya da bir şeyler izlerken ya da bilgisayarı kullanırkende bir problem yaşamıyorum. Oyun fark etmeksizin (New World ve Valorant oynuyorum örnek olarak) alt F4 attığımda ya da menüden çıkış yaptığımda kilitlenip donuyor. Bilen yaşayan çözen varsa yardımcı olsun 2 aydır bu şekilde kullanıyorum bileşenlere daha fazla zarar vermek istemiyorum. Ekran kartı ve PSU hariç tüm (RAM anakart işlemci SSD vs hepsini 2 yıl önce aldım).

Bu 2 resim New World oynarken aldığım sıcaklık değerleri.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    64,2 KB · Görüntüleme: 40
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    45,8 KB · Görüntüleme: 41
henüz test edemedim bir sürü windows güncellemesi vs yapmak zorunda kaldım şimdi oyunu indirmeye bıraktım 60 gb kadar bi indirme gerçekleştiricem daha sonra 1-2 saat oyun içerisinde vakit geçirip alt f4 atacağım o şekilde test etmiş olurum işin kötü tarafı elimde olan 2 ssd ve 1 hdd nin hepsinde windows yüklü kaldı :D

henüz test edemedim bir sürü windows güncellemesi vs yapmak zorunda kaldım şimdi oyunu indirmeye bıraktım 60 gb kadar bi indirme gerçekleştiricem daha sonra 1-2 saat oyun içerisinde vakit geçirip alt f4 atacağım o şekilde test etmiş olurum işin kötü tarafı elimde olan 2 ssd ve 1 hdd nin hepsinde windows yüklü kaldı :D
Eski ssd ye format atıp denemeyi unutma. Belki işletim sisteminde sorun vardır. Boşuna ssd yi çöpe atma.

Diğer SSD'nin modeli nedir? Potansiyel sorunlu model ise o da bize kesin cevap vermeyebilir.

Diğer SSD'nin modeli nedir? Potansiyel sorunlu model ise o da bize kesin cevap vermeyebilir.
SanDisk SDSSDA-240G diye bir ssd - hdd de seagate 1 tb cok ssdlik olduğunu hala düşünmüyorumda bakalım iniyor oyun test edeceğim zaten suan kullandığım 120gb ssd ve windows ve oyunu yukleyınce 10 gb yer kaldı herhangi bir şey yukleyemicem daha fazla sorunum çözülürse en azından ssd değilde hddyi tekrar takıp kullanmaya çalışıcam sanırım onda yüklü olan windows'u silebiliyormuşum msconfig üzerinden onu denerim oyun falan yüklemek için

SanDisk SDSSDA-240G diye bir ssd - hdd de seagate 1 tb cok ssdlik olduğunu hala düşünmüyorumda bakalım iniyor oyun test edeceğim zaten suan kullandığım 120gb ssd ve windows ve oyunu yukleyınce 10 gb yer kaldı herhangi bir şey yukleyemicem daha fazla sorunum çözülürse en azından ssd değilde hddyi tekrar takıp kullanmaya çalışıcam sanırım onda yüklü olan windows'u silebiliyormuşum msconfig üzerinden onu denerim oyun falan yüklemek için
120'lik olanın modelini sormuştum.

120'lik olanın modelini sormuştum.
HIKVİSİON 120g c100 diye bir ssd öyle dandik bir şey mahzenden çıkardım hiç kullanılmadı duruyordu kenarda, sistem yeni olsa kronik kısmına katılabilirim de bendeki bu sorun 2 ay önce yoktu 2 aydır yaşıyorum sistemdeki anakart ram işlemci ve 240 olan ssd 2 yıllık geri kalan parçalar 5-6 senelik, 40 dk kaldı bakalım bu gece durumu test edip bildiririm, her zamanda yapmıyor o da çok ilginç bazen oynuyorum 2-3 saat alt f4 atıyorum donmuyor bazende her girip cıktığımda oluyor garip bi olay en son pc yi satıp elimi ayağımı çekecem piyasadan :D

sorunum ssd ve hdd değişikliği yapmama rağmen çözülmed, farklı bir önerisi olan var mı acaba çıldırmama ramak kaldı şimdi eski ssd ve hdd yi tekrar takıp hepsini temizleyip tekrar format atmam gerekecek :S son çare olarak psu mu satın almalıyım acaba ekran kartı işlemci ve anakartta problem olduğunu sanmıyorum öyle olsa bilgisayarın çalısmasında aksaklık yaşardım diye düşünüyorum bendeki problem sadece oyunlardan çıkış yaptığımda bilgisayar donuyor önerilerinizi bekliyorum

funmark test sonucu 20-25 dk kadar test yaptım ekran kartımda problem olmadığını kanıtlanmış oldu

Mem86 testi yapacaktım fakat bu şekilde programı açtığımda herhangi bir usb görmüyor test yapamadım bunun çözümünu bilen var mı

intel processor diagnostic tool Bu program ile işlemci testi yaparken yaşadığım sorunu yaşadım görev yöneticisi ile birlikte takip ediyordum işlemci %100 kullanımdaydı test sırasında ilk 5-6 testi pass yazıp geçti daha sonra 4-5. dakikadan sonra bilgisayarım dondu ve powerden kapatmak zorunda kaldım masaüstüne döndüğümde oluşan sorun karşıma çıktı problemim işlemcide gibi görünüyor hala çok emin değilim ama en azından ssd hdd ve ekran kartı kaynaklı değil onu anlamış oldum hem test sonuçları hemde defalarca format atıp ssd hdd çıkarttım vs. problem işlemcide gibi görünüyor fakat bunun kesin olduğunu nasıl anlayabilirim elimde işlemci yok başka ve yeni bir işlemci almak çok masraflı görünüyor

Dosya Ekleri

• s.gif
    s.gif
    18,3 KB · Görüntüleme: 10
  • mem.png
    mem.png
    33,7 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1811751
12V kanalının 12V alamadığını fark ettim. PSU suçlu olabilir.
sorun işlemcide gibi görünüyor bi önceki yazımda belirttim durumu işlemci testi yaparken yaşadım o problemi pc den kapatmak zorunda kaldım işin komik tarafı oyun oynarken en ufak problem yaşamıyor olmam nasıl bir sorunki bu sadece oyunlardan çıktığımda yaşıyorum bilgisayarda herhangi bir oyuna girmesem ya da bir oyuna girip birdaha hiç çıkmasam oyundan 100 yıl falan sorunsuz kullanabileceğim tarza saçma bir durum

BİOS'u 2 senedir güncellemiyordum 2 adet güncellemesi gelmiş onu yüklemek istedim fakat bios yüklenirken pc mavi ekran vs verdi her şeyi saldım uğraşmayacam daha fazla şimdi tekrar format atmak zorunda kaldım dünden beri 7. format atışım bu son olcak umarım oyunda yüklemiyorum öyle boş boş kalsın köşede twitch youtube falan izlerim yeterli konuyu kapatabiliriz ilgilenen yardımcı olan herkese teşekkürler..

Son düzenleme:

Geri
Yukarı