Bilgisayarı kasadaki tuşa basılı tutarak kapatmak zararlı mı?

Zaten düğmeye basılı tutunca yine normal bir şekilde Windows'un kapama tuşuna atıyor ve kapatıyor, bir problem olmaz. Normal kapatma gibi oluyor.
Basılı tutulursa direkt gücü kesiyor. Bir kere basarsanız normal kapatma komutu verir.

Bilgisayarınız donmadığı veya mavi ekran vermediği sürece yapmayın. İşletim sistemi veya donanımlara zarar verebilir.

Basılı tutulursa direkt gücü kesiyor. Bir kere basarsanız normal kapatma komutu verir.

Yine kontrollü bir şekilde kapanır, problem olmaz. Sistemin buna cevabı olur. Elektrik kesintisi ya da fişteki gibi değil.

Bilgisayarınız donmadığı veya mavi ekran vermediği sürece yapmayın. İşletim sistemi veya donanımlara zarar verebilir.

İşletim sistemine zarar verme ihtimali var, eğer işletim sistemi dosyalarıyla alakalı bir şey yazılıyorsa veya Windows derleme, Windows yükleme güncellemesi varsa. Mavi ekran verildiği zaman otomatik kendisi başlatıyor.

Yine kontrollü bir şekilde kapanır, problem olmaz. Sistemin buna cevabı olur. Elektrik kesintisi ya da fişteki gibi değil.
Pek de kontrollü değil, bunu yaparak bozduğum PSU'lar da oldu.
Ha, daha güncel ve kaliteli parçalarda zarar görme ihtimali çok çok az ama direkt güç kesen herhangi bir şeyde parçaların zarar görme ihtimali olur.

Arkadaşlar daha az önce bir durum olduğu için bilgisayarı kasanın güç butonuna 2-3 saniye basılı tutarak kapattım. Bu olay 1 ya da 2 kere oldu internette uzun vadede zararlı olduğu söyleniyor fakat siz değerli forum üyelerinin de fikrini almak isterim.
Yeni nesil sistemlerde artık tuşa basınca kapatılıyor ekranı çıkıyor. Yani başlangıçtan kapatmakla aynı şey. Eğer sistem özelliklerini yazarsan yardımcı olabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı