Bilgisayarı montajlayıp sökmek donanıma zarar verir mi?

Texrtwind

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, dün bilgisayarım için parçalarım geldi ve çok tezcanlı biri olduğum için hemen bilgisayarı birleştireyim dedim. Anakartı aldım işlemciyi taktım sonra fanı da takacağım ama tam oturtamadim sanki. Sırayla eşit döndüremedim gibi geldi 4-5 kez denedim 😅 Göz kararı onu da oturttum. RAM'i taktim. Ekran kartını da taktim. Ardından PSU'yu takiyordum ama bir baktım bir sürü kablo nereye girer! Ne kadar ugraşsam da çözemedim olayi başladım sökmeye. Her aşamada oldukça dikkatli davrandim. Sadece biraz işlemci kısmında tereddütlerim var. Mesela fanı çok siktiysam işlemci ezilir mi? Yoksa koruması falan var mı? Şu an anakart kasaya montajli onu cikarmadim islemci ve fan da üzerinde. Termal macunulu çıkarmak istemedim. Bu kadar yazdim ama acaba herhangi bir zarar vermiş miyimdir? 7000TL harcadım sisteme şu an çok korkuyorum 😅 Yarın bilgisayarcıya gideceğim yaptıracağım ama herhangi bir zarar vermiş miyimdir sorayim dedim 😟

Dostlar şu an bilgisayarı tamamen söküp geri kutuladım :D sadece anakarti, işlemci ve fan ile kutuladım. Zaten dün takmaya çalıştım yok 2 vida yukarıda kaliyo yok katır kütür ses geliyo (yaydan dolayı normal dediler) yok bı vida sıkışıyo 5-6 kere denedim belki zarar gelmemiştir umarım çok sıktıysam bir şey olur mu ?

Dostlar şu an bilgisayarı tamamen söküp geri kutuladım :D sadece anakarti, işlemci ve fan ile kutuladım. Zaten dün takmaya çalıştım yok 2 vida yukarıda kaliyo yok katır kütür ses geliyo (yaydan dolayı normal dediler) yok bı vida sıkışıyo 5-6 kere denedim belki zarar gelmemiştir umarım çok sıktıysam bir şey olur mu ?
Hiç bir şey olmayacaktır için rahat olsun fakat anakart'a vidayla hızlı şekilde yanlışlıkla çarptıysan yollar çizilmiş olabilir.

Yok öyle bir şey olmadı sadece ilk ve ailemin maaşının tam 2 katı bir bilgisayar aldığım için elim ayağım titriyor 😅

Olur öyle, ilk kez deniyorsan ve sistem yepyeniyse normaldir endişelenmen. Tamamen kurulduktan sonra kasa fanı, ram, ekran kartı söküp takma kolayca kendin yaparsın çünkü basit parçalar. Bilgisayar biraz eskimeye başladığında komple temizlik ayağına aç videoları, al tornavidayı giriş. Hem elin alışır öğrenmiş olursun hem de gelecekteki sistemini kendin kurarken zorlanmazsın.

Yok öyle bir şey olmadı sadece ilk ve ailemin maaşının tam 2 katı bir bilgisayar aldığım için elim ayağım titriyor 😅

Merak bazen iyi, bazen de kötü bir şeydir. Bu konu da merak iyidir ama, acele etme bazı donanımlar nasıl takılır onları az da olsa bilir isen devamı gelir. Ben de meraklıydım, hiçbir şey bilmiyordum donanımla alakalı, bir kişiden yardım almadım, alacağım bir kişi bile yoktu zaten. Ama kendi PC mi kendim kurdum. Ne olursa olsun dedim PC temizliği ile yola çıktım, ama şu an kendi işimi kendim görüyorum ve bununla da kalmadı soğutma uzmanı oldum kendi çapım da, insanlara su soğutma yapıyorum, PC arızası yapıyorum. Onun için bu kadar basit bir şey için çok fazla endişe etme bir şey olmaz. Endişe etmen doğal tabii ya bir şey olursa diye. Az video izleyerek zaten biraz, biraz aşama, aşama hakkından gelebilirsin. Şu durum da yaptığın şey de hiçbir kötü hadise gelmeyecek gibi görünüyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı