Bilgisayarı montajlayıp sökmek donanıma zarar verir mi?

Texrtwind

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, dün bilgisayarım için parçalarım geldi ve çok tezcanlı biri olduğum için hemen bilgisayarı birleştireyim dedim. Anakartı aldım işlemciyi taktım sonra fanı da takacağım ama tam oturtamadim sanki. Sırayla eşit döndüremedim gibi geldi 4-5 kez denedim 😅 Göz kararı onu da oturttum. RAM'i taktim. Ekran kartını da taktim. Ardından PSU'yu takiyordum ama bir baktım bir sürü kablo nereye girer! Ne kadar ugraşsam da çözemedim olayi başladım sökmeye. Her aşamada oldukça dikkatli davrandim. Sadece biraz işlemci kısmında tereddütlerim var. Mesela fanı çok siktiysam işlemci ezilir mi? Yoksa koruması falan var mı? Şu an anakart kasaya montajli onu cikarmadim islemci ve fan da üzerinde. Termal macunulu çıkarmak istemedim. Bu kadar yazdim ama acaba herhangi bir zarar vermiş miyimdir? 7000TL harcadım sisteme şu an çok korkuyorum 😅 Yarın bilgisayarcıya gideceğim yaptıracağım ama herhangi bir zarar vermiş miyimdir sorayim dedim 😟

Merhabalar, dün bilgisayarım için parçalarım geldi ve çok tezcanlı biri olduğum için hemen bilgisayarı birleştireyim dedim. Anakartı aldım işlemciyi taktım sonra fanı da takacağım ama tam oturtamadim sanki. Sırayla eşit döndüremedim gibi geldi 4-5 kez denedim 😅 Göz kararı onu da oturttum. RAM'i taktim. Ekran kartını da taktim. Ardından PSU'yu takiyordum ama bir baktım bir sürü kablo nereye girer! Ne kadar ugraşsam da çözemedim olayi başladım sökmeye. Her aşamada oldukça dikkatli davrandim. Sadece biraz işlemci kısmında tereddütlerim var. Mesela fanı çok siktiysam işlemci ezilir mi? Yoksa koruması falan var mı? Şu an anakart kasaya montajli onu cikarmadim islemci ve fan da üzerinde. Termal macunulu çıkarmak istemedim. Bu kadar yazdim ama acaba herhangi bir zarar vermiş miyimdir? 7000TL harcadım sisteme şu an çok korkuyorum 😅 Yarın bilgisayarcıya gideceğim yaptıracağım ama herhangi bir zarar vermiş miyimdir sorayim dedim 😟
6000 TL'lik sistemi 10 yaşındaki kuzenime monte ettirdim çalıştı. Bilgisayarcıya vermene gerek yok bu parçalar öyle kolay kolay bozulmaz ve işlemci ezilmesini ilk senden duydum.

Yıllardır her 3-4 ayda 1 yaptığım şey temizlik için (işlemci fanını tamamen sökmek hariç). Düzgün yaptığın sürecede hayır zarar vermez istersen her hafta tak birleştir.

İşlemci fanı takmak her zaman en zor şeylerden biridir o yüzden uzak duruyorum. Bazen biraz fazla güç gerektiriyor fan modeline göre. Anakart kırılacakmış gibi hissettiriyor. İşlemci ezilmez hayır, yuvasına doğru oturduysa. Fanı üzerine düzgünce yerleştirdiysen ve yuvalarına oturması için biraz güç vermek gerekiyorsa uygulayabilirsin.

Özellikle AMD'de durum böyle bastırmak gerekiyor o işlemci fanını tam otursun diye. Korkuyorsan başkasına taktırabilirsin.

Mümkün olduğunca söküp takmazssanız iyi olur. Kendi sistemimden biliyorum çünkü bir süre sonra yuvalar aşınıyor.
İnternetten Technopat PC montaj videoları izlerseniz iyi olur. Ayrıca işlemciyi yerine bırakırken üçgene özellikle dikkat edin.
Bilgisayarcıya giderseniz gözünüzün önünde montaj yaptırın. Çünkü parça alabilirler veya değiştirebilirler.

6000 TL'lik sistemi 10 yaşındaki kuzenime monte ettirdim çalıştı. Bilgisayarcıya vermene gerek yok bu parçalar öyle kolay kolay bozulmaz ve işlemci ezilmesini ilk senden duydum.

Arkadaşın demek istediğini çok iyi anladım. 2 hafta önce bir arkadaşımın almış olduğu sistemi montajlarken 3800X'in stok fanını takmaya çalıştık ve aşırı zorlanarak kilitlenen bir yapısı var. Arkadaşta sanırım işlemcinin üstündeki metal plaka ezilir mi demek istemiş.

Son düzenleme:
Tam olarak bilgisayarcıda neyi yaptıracaksınız? Ayrıca parçalara ait vidaları fazla sıkmaya gerek yok oturduğundan emin olun yeter. Sırf bu konu yüzünden bilgisayarcıya gitmene gerek yok. illa gideceğim diyorsan kıyıda köşede bir yere gitmeyin aksi takdirde şöyle bir manzara ile karşılaşabilirsiniz;

Dosya Ekleri

• IMG_20200705_180738.jpg
    IMG_20200705_180738.jpg
    122,6 KB · Görüntüleme: 50
Pahalı parçalar montaj yaptırılıp satın alınmalı. Bilgisi olanlar ayrı konu. Ben montaj yapmayı bırak kargoya bile vermem. Pahalı parçalar çünkü.

Merhabalar, dün bilgisayarım için parçalarım geldi ve çok tezcanlı biri olduğum için hemen bilgisayarı birleştireyim dedim. Anakartı aldım işlemciyi taktım sonra fanı da takacağım ama tam oturtamadim sanki. Sırayla eşit döndüremedim gibi geldi 4-5 kez denedim 😅 göz kararı onu da oturttum. RAM'i taktim. Ekran kartını da taktim. Ardından PSU'yu takiyordum ama bir baktım bir sürü kablo nereye girer! Ne kadar ugraşsam da çözemedim olayi başladım sökmeye. Her aşamada oldukça dikkatli davrandim. Sadece biraz işlemci kısmında tereddütlerim var. Mesela fanı çok siktiysam işlemci ezilir mi? Yoksa koruması falan var mı? Şu an anakart kasaya montajli onu cikarmadim islemci ve fan da üzerinde. Termal macunulu çıkarmak istemedim. Bu kadar yazdim ama acaba herhangi bir zarar vermiş miyimdir? 7000TL harcadım sisteme şu an çok korkuyorum 😅 yarın bilgisayarcıya gideceğim yaptıracağım ama herhangi bir zarar vermiş miyimdir sorayim dedim 😟

Birşey olmaz ayrıca PSU kabloları gizleme için kasada bölmeler vardır ayrıca işlemci ezilmesi ne bunu ilk kez duydum gelelim ön panel PSU bağlantılarına bunlar için anakartların kullanım klavuzu bulunur bakıp yapabilirsin ayrıca fanı söktünisen yeni termal macun almalısın.

Ben macun olarak Master gel Pro ve de Dark Freezer ya da Thermaltake macunları tavsiyem asla 15 TL gibi ücretlere satılan macunlara aldanma ısı iletimi zayıftır.

Geri
Yukarı