Çözüldü Bilgisayarı resetlemeden ekrana görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Moodyyy

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, yeni bir sistem topladım. Bilgisayarı Power tuşu ile açıyorum fakat ekrana görüntü gelmiyor. Sonra reset tuşu ile bir defa resetlediğimde normal bir şekilde açılıyor. BIOS'u sıfırladım BIOS menüsünden default seçeneği ile. RAM'ların slotlarını değiştirdim. Display kabloyu değiştirdim. Kontrol etmediğim bir tek Power Supply kaldı. Birçok foruma baktım. Bu denediklerim dışında bir öneri bulamadım. Çözümü bilen var ise yardımcı olursa çok sevinirim.

Çözüm
BIOS'ta CSM ayarı yeni anakartlarda otomatik kapalı geliyor CSM açıp deneyebilirsin. Monitörün sistem kurulduktan sonraki ilk açılışta açılıp yeniden başlatma veya sistem kapandıktan sonraki açılışlarda görüntünün gelmemesi gibi benzer bir sorunu bu şekilde çözmüştük.
Ayrıca sistem bileşenlerini de belirtirsen daha iyi olur. Benzer bileşenleri kullanıp aynı problemi yaşayıp çözmüş olanlar da konuya dahil olurlar.
BIOS'ta CSM ayarı yeni anakartlarda otomatik kapalı geliyor CSM açıp deneyebilirsin. Monitörün sistem kurulduktan sonraki ilk açılışta açılıp yeniden başlatma veya sistem kapandıktan sonraki açılışlarda görüntünün gelmemesi gibi benzer bir sorunu bu şekilde çözmüştük.
Ayrıca sistem bileşenlerini de belirtirsen daha iyi olur. Benzer bileşenleri kullanıp aynı problemi yaşayıp çözmüş olanlar da konuya dahil olurlar.

Son düzenleme:
Çözüm
CSM açınca sorunum çözüldü teşekkürler. Fakat genelde eski sistemler için önerilen bir ayar olduğunu biliyorum. Benim sistemim ekran kartı dışında eski sayılmaz. Hatta ekran kartı da öyle çok eski sayılmaz :) Neden UEFI'de sağlıklı çalışmadığını anlayamadım.

Anakart: MSI Gaming Z790 Plus
İşlemci: İ9 14900K
Ekran Kartı: Gigabyte RTX 3060
RAM: Corsair Vengeance CMK32GX5M2E6000Z36 32GB

Hocam Allah sizden razı olsun 2 gündür kendime gelemedim. Ben de aynı sorunu yaşadım bilgisayarımı alalı 1 ay olmamıştı.

Hocam Allah sizden razı olsun 2 gündür kendime gelemedim. Ben de aynı sorunu yaşadım bilgisayarımı alalı 1 ay olmamıştı.
Sistem bileşenleriniz nedir? Ben intel sistemde EXPO 32 gb corsair'ın ram'larini kullanıyorum. Açıkcası bundan dolayı sorun yaşadığımı da düşünüyorum. İade etme düşüncem var.

Aslında sisteminiz yine UEFI olarak çalışıyor. Sadece ekran kartından monitöre giden sinyal CSM gerektiriyor, direkt UEFI giden sinyal nedense sorun yaşayabiliyor. Bu sorunun monitörlerdeki port kontrolcüsünden veya yazılım olarak bir eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bizim kullandığımız "GameBooster" 280Hz olan monitördü. Monitörden gayet memnunuz, CSM olayını çözdükten sonra problem kalmadı.

Sorun tekrarladı. Kafayı yiyeceğim artık bakmadığım parça denemediğim şey kalmadı. Bu sorunu çok yaşayan var araştırdığım kadarıyla. Sizin başka bir öneriniz var mı? RAM kaynaklı olabilir mi? Tüm parçalarım yeni daha ama bir uyumsuzluk söz konusu olabilir mi?

Sistem bileşenleriniz nedir? Ben intel sistemde EXPO 32 gb corsair'ın ram'larini kullanıyorum. Açıkcası bundan dolayı sorun yaşadığımı da düşünüyorum. İade etme düşüncem var.
RAM ile ilgili sıkıntı şu şekilde yaşama ihtimalin var. XMP'nin otomatik MAX frekans değerleri her anakartta uyumlu çalışmayabiliyor. Bunu da kullandığınız anakarta göre OC menüsünden kendiniz RAM'in değerlerini kendi desteklediği değerlere manuel alırsanız sıkıntınız çözülebilir. Asus B560M-P anakartta oyunlarda 3600MHz frekansa alınca sistem açılıyor ancak oyuna girip belli bir kısımda ilerleyince ani yük değişimi olunca donup kalıyordu. RAM'in kendi sitesinden desteklediği Hertz, voltaj ve diğer gecikme değerlerine OC bölümünden manuel yapınca sorun çözüldü.
Bu kısım biraz risk barındırabilir, kesin bilgiye ulaşmadan denemeyin.

RAM ile ilgili sıkıntı şu şekilde yaşama ihtimalin var. XMP'nin otomatik MAX frekans değerleri her anakartta uyumlu çalışmayabiliyor. Bunu da kullandığınız anakarta göre OC menüsünden kendiniz RAM'in değerlerini kendi desteklediği değerlere manuel alırsanız sıkıntınız çözülebilir. Asus B560M-P anakartta oyunlarda 3600MHz frekansa alınca sistem açılıyor ancak oyuna girip belli bir kısımda ilerleyince ani yük değişimi olunca donup kalıyordu. RAM'in kendi sitesinden desteklediği Hertz, voltaj ve diğer gecikme değerlerine OC bölümünden manuel yapınca sorun çözüldü.
Bu kısım biraz risk barındırabilir, kesin bilgiye ulaşmadan denemeyin.
EXPO oc profilli RAM kullanıyorum. İşlemcim intel i9 14900k. EXPO'yu kapatarak da açarak da denedim. Sonuç aynı. EXPO oc profilleri AMD'ler ile daha uyumlu çalışır diye düşünüyorum. Fakat İntel ile kullanınca da böyle bir soruna neden olabileceğini düşünmüyorum. Söylediğinizi bir araştırayım bu arada başka bir seçenek de kalmadı zaten.

İlginç bir şekilde sorunum çözüldü. Belki aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa diye söylemek istedim. Kasada power tuşuna basmadan önce monitörün tuşuna basıp açıyorum. Daha sonra kasada power tuşuna basıyorum ve bu şekilde sorunsuz açılıyor. Garip ama çözüldü bu şekilde.

Son düzenleme:
EXPO oc profilli RAM kullanıyorum. İşlemcim intel i9 14900k. EXPO'yu kapatarak da açarak da denedim. Sonuç aynı. EXPO oc profilleri AMD'ler ile daha uyumlu çalışır diye düşünüyorum. Fakat İntel ile kullanınca da böyle bir soruna neden olabileceğini düşünmüyorum. Söylediğinizi bir araştırayım bu arada başka bir seçenek de kalmadı zaten.

İlginç bir şekilde sorunum çözüldü. Belki aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa diye söylemek istedim. Kasada power tuşuna basmadan önce monitörün tuşuna basıp açıyorum. Daha sonra kasada power tuşuna basıyorum ve bu şekilde sorunsuz açılıyor. Garip ama çözüldü bu şekilde.
Bu sorun tam olarak DP ile bağlıyken monitör kapalıyken sistemi açıp monitörü sonra açtığımızda DP üzerinden görüntü gelmiyor. VGA, HDMI ve DVI girişlerinde böyle bir durum yok monitörü sonradan açınca monitörden kasaya sinyal gönderiyor ve sistem açıksa görüntüyü 1-2 saniye sonra getiriyor. Sadece DP ile bu sorun yaşanıyor. Monitör sistemden önce açık olduğu sürece de problemsiz açılıyor.

Bunu da yaşadık ancak bizim sorunumuz bu değildi. Priz anahtarından kapat/aç yaptığımız için monitör sürekli açık olarak geliyordu.

Bizim problemimiz sistem kurulduktan sonra DP ile görüntü ilk açılış dışında gelmiyordu, sistemi kapatıp DP2 ye geçiyorduk görüntü yine ilk açılışta geliyordu sonra yine gelmiyordu. Portların arızalandığını düşündük ancak port değişince yeniden geliyor olması değişik bir durumdu, birkaç defa denedik en son CSM açarak çözmüştük. Şimdi her iki DP da sorunsuz görüntü veriyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı