Bilgisayarı Sürekli Deşarj Yapmak Zarar Verir mi?

Bataryayı daha çabuk öldürürsün. Mümkün olduğunca prizde kullanırsan batarya daha uzun ömürlü olur. Sürekli doldur boşalt yapmak zararlıdır. Ayda bir kere yapsanız yeterlidir.

Çıkarmana gerek yok. Zaten otomatik olarak şarj etmeyi kesiyor ve sen enerjiyi sürekli prizden çekiyorsun. Laptop'u açmadan önce de prize bağlarsın ve süreklilik sağlanır. Ben üç yıldır kullanıyorum ve sadece %21 yıpranma oldu. O da ilkte senin gibi kullandığım için meydana geldi. Sonradan düzeltince hiç yıpranma olmadı. Ayda bir kerede doldur boşalt yapıyorum. Sıkıntı olmuyor. Sende dediğim gibi yaparsan senelerce çok çok az yıpranmayla bataryanı performans kaybı olmadan kullanmaya devam edersin.

Çıkarmana gerek yok. Zaten otomatik olarak şarj etmeyi kesiyor ve sen enerjiyi sürekli prizden çekiyorsun. Laptop'u açmadan önce de prize bağlarsın ve süreklilik sağlanır. Ben üç yıldır kullanıyorum ve sadece %21 yıpranma oldu. O da ilkte senin gibi kullandığım için meydana geldi. Sonradan düzeltince hiç yıpranma olmadı. Ayda bir kerede doldur boşalt yapıyorum. Sıkıntı olmuyor. Sende dediğim gibi yaparsan senelerce çok çok az yıpranmayla bataryanı performans kaybı olmadan kullanmaya devam edersin.

Yani hiç prizsiz kullanmasak bile ayda 1 doldur boşalt mı yapalım? Ayrıca bazen okula falan götürmek gerekebiliyor. Ondan sonra da boşaltıp tekrar mı dolduralım?

Evde rahat kullanımda prize takma fırsatınız olduğu her anda mutlaka prizde kullanın. Okulda veya dışarıda takma imkanınız çok düşük olacağı için mecburen bataryadan kullanacaksınız. Örneğin; %98'de laptop'unuzu aldınız ve okula gittiniz. Eve geldiğinizde %30 civarlarında yada tamamen kullandıysanız o ay içerisinde doldur boşalt yapmayın zaten yapmış oluyorsunuz. Ama evdeyken mutlaka prizde kullanın ki batarya yıpranmasın ve siz okula götürdüğünüzde bataryadan kullandığınız zaman daha uzun süre bataryadan faydalanabilesiniz. Amaç tam olarak da bu zaten :)

Bataryayı laptoptan uzak tutmak mantıklı bir hareket olmaz. Elektrikler gidince en büyük avantajı kaybetmiş olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı