Bilgisayarı temizlemek için Windows formatı yeterli olur mu?

• Konuyu başlatan 0tac
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 864
Etrafında yok mu telefoncu falan 20 - 30 TL'ye dandik bir USB alıp formatla.
USB bellek var ama içi dolu sanırım onu boşaltıp kurabilirim.
Windows içerisinden sıfırlama işlemi tamamen her şeyi silemez. Diski tamamen silemez yani, temiz kurulum olmaz. Temiz kurulum dediğin önyüklenilebilir bir USB bellek ile disk biçimlendirerek, yeni Windows kurularak yapılandır.

USB bellek ile format atmak:

• ISO dosyasını indiriyorsun. Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum
  • Rufus uygulamasını indiriyorsun. Rufus
  • USB'yi takıyorsun.
  • Rufus uygulamasını açıyorsun.
  • İndirdiğin Windows 10 ISO dosyasını seçiyorsun "seç" yerinden.
  • Dosya sistemi NTFS seç. Genellikle Rufus kendisi ayarlıyor bunu.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT seç.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • Tamamlandıktan sonra USB belleğin içine ISO dosyan yazılmış olacak.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve Save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek.
  • Şimdi yükle bas.
  • Lisans sorarsa, eğer lisansın yoksa ürün anahtarım yok tıklayın.
  • İstediğin sürümü seç: Home öneririm.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince temiz kurulum istiyorsan tüm diskleri biçimlendir. Sil yaparak tek disk haline getirebilirsin. Yeni tıklayarak istediğin boyutta bir disk bölümü oluşturabilirsin.
  • İleri dedikten sonra Windows dosyaları yüklenecek.
  • Diğer şeyleri de yaptıktan sonra masaüstü gelecek.
USB bellek olmadan diski biçimlendirerek format atmak: (Riskli olabilir, Windows'u yeniden kurman bile gerekebilir.)

Çok teşekkürler, Bios'a girdikten sonra Secure Boot ayarını hangisi yapmalıyım?

USB bellek var ama içi dolu sanırım onu boşaltıp kurabilirim.
Gerek yok. Flash bellekteki dosyaları bilgisayarıza yedekleyin, Rufus veya başka bir programla flash belleğe ISO dosyasını yazdırın, sonra da yedekleri flash bellekte bir klasör açıp onun içine atın. Kurulumu etkilemez böyle yaparsanız.

Çok teşekkürler, BIOS'a girdikten sonra Secure Boot ayarını hangisi yapmalıyım?

Windows 10 kuracaksan kuruluma engel olmaz eğer ters giden bir şeyler olursa Secure Boot'u kapatıp tekrar kurulum yapmayı deneyebilirsin. Şu anlık açık kalsın.

USB üzeriden yapabilirsen çok çok daha iyi olur ama Windows üzeriden sıfırlarsanda sorun olmaz. Temiz kurulum sadece Windows dosyaları olsun diyorsan USB üzerinden mecburen.
Windowstan sıfırlamayın hocam kesinlikle başınz çok ağrır. Disk bile temizleyemiyor doğru düzgün.

Windows 10 kuracaksan kuruluma engel olmaz eğer ters giden bir şeyler olursa Secure Boot'u kapatıp tekrar kurulum yapmayı deneyebilirsin. Şu anlık açık kalsın.
Peki bir sorum daha olacak, bilgisayar yeni sayılabilir ve Lenovo bir bilgisayar. 8. Nesil işlemci var büyük ihtimal anakartta yenidir ama UEFI destekleyip desteklemediğini bilmiyorum. MBR mi yoksa GPT mi seçmeliyim? Bios menüye hangi tuşla gireceğimi deneyerek mi anlayabilirim sitesinde bulamadım.

Peki bir sorum daha olacak, bilgisayar yeni sayılabilir ve Lenovo bir bilgisayar. 8. nesil işlemci var büyük ihtimal anakartta yenidir ama UEFI destekleyip desteklemediğini bilmiyorum. MBR mi yoksa GPT mi seçmeliyim? BIOS menüye hangi tuşla gireceğimi deneyerek mi anlayabilirim sitesinde bulamadım.

BIOS'a girip oradan bakabilirsin UEFI olup olmadığına ama çok çok yüksek ihtimal destekliyordur UEFI. Bir de üreticinin sitesinde bulabilirsin. Windows'un arama yerine msinfo32 yazıp BIOS modu kısmına bakabilirsin.

Peki bir sorum daha olacak, bilgisayar yeni sayılabilir ve Lenovo bir bilgisayar. 8. Nesil işlemci var büyük ihtimal anakartta yenidir ama UEFI destekleyip desteklemediğini bilmiyorum. MBR mi yoksa GPT mi seçmeliyim? Bios menüye hangi tuşla gireceğimi deneyerek mi anlayabilirim sitesinde bulamadım.
Uefi ve GPT olarak kurabilirsiniz. Bios için açılışta logo gelince F2 tuşunu deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı